Najkratší pravidelný linkový let trvá len 47 sekúnd

Papa Westray
Ostrov Papa Westray www.telegraph.co.uk

Let, ktorý premáva medzi škótskymi ostrovmi Westray a Papa Westray, dokáže prepraviť naraz osem pasažierov.

Pasažierov na najkratšom linkovom lete na svete síce letušky nepotešia žiadnymi nápojmi zadarmo, namiesto toho ich však privíta sám pilot, ktorý ešte pred odletom stihne vyzbierať aj peniaze. Praktiky na najkratšom pravidelnom lete, ktorý premáva medzi škótskymi ostrovmi Westray a Papa Westray, sú svojské.

Hoci let oficiálne trvá 90 sekúnd, za priaznivých poveternostných podmienok dokáže pilot vzdialenosť medzi ostrovmi spolu so vzlietnutím a pristávaním zvládnuť aj za 47 sekúnd. Linku od roku 1967 prevádzkuje letecká spoločnosť Loganair, ktorá nedávno v konkurencii dvoch ďalších aeroliniek dokázala predĺžiť zmluvu na prevádzkovanie najkratšieho letu na svete o ďalšie tri roky.

Vzdialenosť medzi ostrovom Westrey, kde žije asi 550 obyvateľov a Papa Westray, ktorý obýva okolo 70 ľudí, je 2,8 km. Do minilietadla sa zmestí osem pasažierov a obojsmerná cesta vychádza v prepočte na 25 euro. Hoci let medzi ostrovmi je skutočne expresný, čas prepravy sa v prípade silného protivetra môže predĺžiť aj na 12 minút. Ako dokazuje video, rekord na opačnej strane časovej osi je častejší.

www.telegraph.co.uk

2. januára 2014

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz