Na lyžiach v surferskom raji

Na lyžiach v surferskom raji
Lyžovačka v Lake Tahoe v Kalifornii Martin Rajec

Zima v Redwood City v slnečnej Kalifornii v podstate neexistuje. Teploty sa aj v januári cez deň držia nad desať stupňov Celzia. Sneh je vidiet iba na titulných stránkach magazínov, ktoré sa vám pokúšajú predať teplé handry, a sem tam v televízii.

Priznám sa, že mi to neprekáža, aj keď lyžovačku zbožňujem. Našťastie je Kalifornia štát neobmedzených možností, najmä pre milovníkov športu v prírode. Stačí, aby ste nasadli do auta v Redwood City, čo je v blízkosti San Francisca, a v priebehu štyroch hodín prídete do úplne iného sveta. Nezabudnite si však snehové reťaze, lebo sa vaša výprava za snehom môže skončiť katastrofou.

Výprava za snehom

Od pobrežia musíte prekonať mierne zvlnené kopce, kde po celý rok nádherne žltá tráva v januári zázračne ozelenie. Až po Sacramento vás bude nudiť rovina. Prvý pohľad na horskú pevnosť v ďiaľke však rozbúcha vaše srdce a po skontrolovaní GPS pokrútite hlavou. Štyridsaťpäť minút cesty do South Lake Tahoe a po snehu ani chýru, ani slychu. Stačí však polhodina stúpania a krajina sa vám zázračne zmení pred očami. Tak troška to pripomína rozprávku Mrázik. Ani sa nenazdáte a cestu lemujú záveje a zasnežené kopce.

Mesto South Lake Tahoe sa obnaží až pri klesaní do doliny. Zahryznuté do južnej časti majestátneho jazera Lake Tahoe, ktoré lemujú viac ako tritisíc metrov vysoké kopce, pripomína pijavicu. Prívlastok majestátne som nepoužil náhodou. Lake Tahoe pokrýva plochu 496 kilometrov štvorcových. S hĺbkou päťsto metrov je to druhé najhlbšie jazero v celých Spojených štátoch. Čo je však asi pre lyžiarov najdôležitejšie, leží vo výške 1897 metrov nad morom.

Martin Rajec

Vybrať si tu môžete zo siedmich lyžiarskych stredísk. My sme zakotvili v Heavenly Mountain Resort, kde je k dispozícii tridsať lanoviek a vlekov a deväťdesiatštyri svahov. Na svoje si tu príde každý od detí až po náročných lyžiarov. Cena dennej permnentky je sto dolárov, čo nie je málo, ale stále lacnejšie ako v Coloráde. Keď nie ste príliš náročný, zoženiete tu ubytovanie za deväťdesiat dolárov na noc.

Gýčová krajinka

Januárová lyžovačka pri Lake Tahoe je výnimočná. Pýtate sa čím? Vizuálom, ktorý je balzamom na dušu. Pohľad z kopca z výšky 3060 metrov na jazero obkolesené horskou hradbou vyráža dych. Celá scenéria je miestami až gýčová. Predstavte si krajinku od Chitussiho, ale zasneženú. Niečo podobné sa dá vidieť iba v Kalifornii, ktorá je v tomto smere špecifická v celých USA. Nehovoriac o tom, že z vrchu je vidieť aj púšť v Nevade, kde nie je po snehu ani stopy. Priznám sa, že prvé jazdy som sa viac kochal okolím ako faktom, že po viac ako dvoch rokoch opäť stojím na lyžiach.

Výhoda januárovej lyžovačky pri Lake Tahoe je aj v tom, že slnko pečie, nefúka vietor a vo výške nad tritisíc metrov je príjemne. Človek si úctyhodnú nadmorskú výšku vôbec neuvedomuje. Tí, čo sú leniví dopredu si na internete skontrolovať predpoveď počasia, dopadnú ako ja. Naobliekaní v niekoľkých vrstvách až na kopci zistia, že to prehnali. Bez toho, aby pohli čo i len svalom, ich začnú po tričkom štekliť pramienky potu.

Prajem peknú lyžovačku!

1. februára 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Martin Rajec