Na kráľovskom dvore zámku Schloss Hof

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Na kráľovskom dvore zámku Schloss Hof

Ak sa chcete na chvíľu cítiť ako na kráľovskom dvore, za autentickou atmosférou nemusíte chodiť až na Loiru. Stačí, ak si vyrazíte 20km smerom do Dolného Rakúska, kde sa na ploche vyše 50 hektárov rozprestiera areál zámku Schloss Hof.

Nádherný komplex z obytného kniežacieho paláca, umelecky tvarovaných terasových záhrad a idylického statku bol založený koncom 20-tych rokov 18. sotorčia ako reprezentatívne vidiecke a lovecké sídlo pre princa Eugena Savojského. Architekt zámku Johann Lucas von Hildebrandt dostal pri jeho koncipovaní voľnú ruku – objednávateľom projektu bol koniec koncov nielen jeden z najúspešnejších vojvodcov, ale aj jeden z najbohatších mužov svojej doby.

Snáď najdôležitejšou osobou v histórii zámku bola Mária Terézia. Jedinečná krása zámku Schloss Hof na ňu zapôsobila natoľko, že v roku 1756 cisárovná získala usadlosť od dedičov princa Eugena a darovala ju svojmu manželovi. Cisár František Štefan každoročne od jari do neskorej jesene až do svojej smrti v roku 1765 strávil na zámku Schloss Hof dlhé týždne: chodieval tu na osamelé pochôdzky, organizoval nákladne inscenované oslavné hostiny, alebo v úzkom rodinnom kruhu spolu s Máriou Teréziou a veľkým kŕdľom detí „uľahčil duši od ťažoby vládnutia“, ako je to napísané na záhradnej strane zámockej fasády.

Keďže podľa prísnych pravidiel viedenského dvorského ceremoniálu sa aj pri celkom súkromných pobytoch na vidieckom sídle muselo o regentský pár starať takmer 200 sluhov, nastal pri týchto príležitostiach problém s ubytovaním sluhov.

Medzičasom cisárovná ovdovela a okolo roku 1770 sa rozhodla, že budovu zámku dá nadstaviť ešte jedným poschodím. Počas týchto prác vyzdobil cisársky dvorský architekt Franz Anton Hillebrandt aj fasádu a interiéry v duchu dobového vkusu bohatým klasicistickým dekorom. Tým vtlačil zámku Schloss Hof jeho dnešnú pečať.

Nasledujúce generácie habsburských cisárov a arcivojvodov už o letnú rezidenciu na Moravskom poli nejavili veľký záujem a tak nehnuteľnosť chátrala. Koncom 19. storočia sa cisár František Jozef rozhodol urobiť z tohto komplexu výcvikové miesto pre svoju armádu a tým pochoval žiarivý imperiálny lesk usadlosti.

Na kráľovskom dvore zámku Schloss Hof
SITA/http://www.schlosshof.at

Nakoniec sa však predsa len rozhodol vojenskú techniku presťahovať do cisárskeho skladu vo Viedni.

Po skončení Rakúsko-uhorskej monarchie použila Rakúska republika zariadenie zo zámku na reprezentatívne vybavenie vládnych budov a veľvyslanectiev doma a v zahraničí. Zámok zostal pod správou armády, zmenili sa akurát uniformy vojakov. Po cisársko-kráľovskej kavalérii sa do areálu nasťahovalo spolkové vojsko, potom armáda nemeckého Wehrmachtu a napokon roku 1945 vojaci Červenej armády, ktorí zámok obsadili na desať rokov. Dostatok financií a odvahy na rekonštrukciu usadlosti sa našiel až v roku 2002, keď bola založená osobitná spoločnosť s cieľom a úlohou revitalizovať toto vzácne kultúrne dedičstvo.

Zámok bol nanovo otvorený v máji 2005 ako najväčší vidiecky zámocký komplex v Rakúsku ako miesto nádherne inscenovaných slávností a kniežacieho barokového životného štýlu. Ak chcete zažiť nielen svet princa Eugena a cisárovnej Márie Terézie, ale aj spoznať jeho mnohotvárne bohatstvo príjemným nemuzeálnym spôsobom, určite si nájdite čas na návštevu.

Okrem iného vás určite dostane 35.000 tulipánov a narcisov vysadených na záhradných parkových terasách a barokovej záhrady. Nanovo otvorená terasa so svojim impozantným výhľadom nadchne nejedného fotografa. Nájdete tu zároveň záhradu s liečivými bylinami, garbiareň, pálenicu, či rezbára.

Záhrada princa Eugena Savojského je silným botanickým zážitkom. “ Princova záhrada“ ponúka 19 zastavení, označené sú tabuľami. Vedie popri Neptunovej fontáne, cez Sala Terrena a terasovité záhrady až po oranžériu. Tento rok môžete využiť nový audio systém počas prehliadok.

Zreštaurovaná je takisto brána Marchtor i po prvý raz po 200 rokoch verejnosti sprístupnené malé kaskády, v ktorých konečne potečie voda. Južná fasáda zámku dostala tiež nový šat. Na svoje si prídu aj najmenší, ktorí sa môžu dosýta vybehať v obrovskej záhrade, povoziť sa na poníkoch, na záprahu s koňmi, poobzerať ťavy, ovce, kozy, somáriky.

Schloss Hof bude otvorený denne od 10-18.00 tej hodiny, túto sezónu od apríla do novembra 2010.

Vstupné je 10,50 EUR, deti do 6 rokov majú vstup zdarma!

Viac informácií aj v slovenčine získate na: http://www.schlosshof.at

Text, Foto: mimi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať