Miami: Brána do Ameriky

Miami: Brána do Ameriky
Hana Hajovská

Kedysi bolo pre mňa Miami mesto, na ktoré sa môžem pozerať nanajvýš v CSI Miami a iných amerických filmoch. Tento rok som však okúsila chuť Floridy na vlastnej koži. A bola to láska na prvý pohľad.

Miami sa nachádza v juhovýchodnej časti Spojených štátov a označuje sa aj ako „Brána Ameriky“ vďaka významnému prístavu a letisku. Emigranti z Latinskej Ameriky sa zaslúžili o to, že dnes v Miami nájdete viac ako 65% obyvateľov Latino-američanov. Okrem angličtiny tu teda vládne vo veľkom aj španielčina, v niektorých častiach ako je napríklad kubánska štvrť Little Havana (Malá Havana) angličtinu na prežitie ani nepotrebujete.

Miami je tiež mestom s najväčšou koncentráciou bánk v Spojených štátoch. V roku 2009 sa Miami v rebríku švajčiarskej finančnej spoločnosti UBS umiestnil na prvom mieste ako „najbohatšie mesto US“

Okrem iného magazín Forbes v roku 2008 udelil mestu označenie „najčistejšie mesto v US“ vďaka čistému vzduchu, vody, uliciam a všadeprítomnej zeleni.

Miami beach

[captionid=“attachment_2732″align=“alignright“width=“479″]HanaHajovská[/caption]

Prvé kroky väčšiny turistov, ktorí prídu do Miami, smerujú na slávnu Miami beach. A ja som nebola výnimkou. Ako bonus, môj hostel sa nachádzal asi 5 minút odtiaľ. Blízko Miami beach však nájdete nespočetne veľa hotelov, hostelov či súkromného ubytovania, takže bývať kúsok od Miami beach zase nie je až taká luxusná záležitosť. Navyše, ak dúfate, že tu stretnete na pláži nejakú tú celebritku, dúfate márne. Hviezdy, ktoré dovolenkujú v Miami sa Miami beach vyhýbajú a majú iné vychytané iné časti tohto mesta. Miami beach je pre nich skrátka príliš preplnená turistami. No vy si ju užijete naplno. Čisté more, teplá voda, palmy a mrakodrapy. A veľa párty v nočných hodinách. Skrátka, dovolenka vo veľkom štýle.

Jachty a Karibik

[captionid=“attachment_2735″align=“alignleft“width=“271″]HanaHajovská[/caption]

Miamský prístav má jedno označenie. Je to hlavné mesto sveta v oblasti výletných plavieb. Obrovské jachty smerujú práve odtiaľto na Bahamské ostrovy, do Mexica a Karibiku všeobecne. Za tieto plavby zaplatíte niekoľko stoviek dolárov, no ak túžite zažiť Bahamy iba na jeden deň, veľa turistických kancelárií v Miami vám ponúkne krátky „trip“ na Bahamské ostrovy. Za plavbu na jednu noc zaplatíte okolo 170 dolárov.

Ak po plavbe jachtou netúžite, z Bayside si môžete kúpiť lístok na loď, ktorá vás zoberie obzrieť domy milionárov a slávnych. Ostrovček Star Island, na ktorom majú svoje domy P. Diddy, Sylvester Stallone, Shakira a iní. Alebo si môžete pozrieť domy, ktoré poznáte vďaka filmom a televíznym seriálom. Čo tak napríklad dom rodiny Adamsovcov?

Čo by ste nemali vynechať

Národný park Everglades a deň strávený v mestečku Key West sú obľúbené turistické atrakcie, keď už sa nachádzate v Miami. Bola by škoda ich nevidieť a stráviť celú dovolenku iba na pláži.

Everglades

[captionid=“attachment_2737″align=“alignright“width=“479″]HanaHajovská[/caption]

Národný park Everglades je tretím najväčším národným parkom v Spojených štátoch. A hoci tu nájdete viacero druhov živočíchov, všetci sem prichádzajú s jediným úmyslom – vidieť pravého aligátora. Najskôr vás sprievodca zoberie na plavbu loďkou so veľkou vrtuľou vzadu, po anglicky airboat. Počas plavby máte možnosť vidieť malých i väčších aligátorov, spokojne odpočívajúcich vo vode. Je ich tu veľa, koľko sa vám pošťastí vidieť, zaručiť nevie nikto. Moja známa, ktorá Everglades absolvovala v januári nevidela ani jedného. To trochu naštve. Po plavbe nasleduje aligátor-wrestling show, kde cvičiteľ dáva ruky aligátorovi do papule, sadá si naňho ako na stoličku a aligátor ani brvou nemrhne. Ale vraj to nie sú inteligentné zvieratá. Ich krédom je spať a žrať. Nič iné ich nezaujíma. Na záver si nesmiete nechať ujsť príležitosť na fotku s pravým malým aligátorom. To je povinná zastávka každého návštevníka v Everglades.

Key West

Key West alebo inými slovami najjužnejší bod Spojených štátov. Toto približne 30-tisícové mestečko sa nachádza bližšie ku Kube než k Miami (pomer 90 míľ Kuba, 170 Miami). Je ojedinelé tým, že cesta sem vedie cez 42 mostov, jeden z nich je 7 míľ dlhý a výhľad, keď idete po ceste a vpravo i vľavo je nič iba oceán, proste vyráža dych. Cesta z Miami na Key West trvá asi 3 hodiny a najideálnejšie je absolvovať túto cestu autom. Ak však prenajatie auta nezvažujete, žiaden problém. Všade v Miami vám ponúknu výlet na Key West 7 dní v týždni. Mestečko, ktoré žije iba z turizmu. Mesto, kde môžete nájsť najjužnejší bod Spojených štátov, koniec Route 1 (alebo začiatok, záleží na ktorej strany cesty sa nachádzate), dom Ernesta Hemingwaya alebo mesto, kde máte fantastickú príležitosť šnorchlovať. Urobte si vo svojom itinerári čas aj pre toto čarovné miesto.

Miami je mesto plné energie. No na rozdiel od New Yorku, Miami dýcha aj dovolenkovou atmosférou a vánok vejúci z Miami Beach mieša kombináciu, ktorú nemožno opísať. Treba prísť a nasať ju.

8. júla 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Hana Hajovská