Metro v Štokholme pripomína unikátnu podzemnú galériu umenia

Metro v Štokholme pripomína unikátnu podzemnú galériu umenia
ego-alterego.com

Aj cestovanie mestskou hromadnou dopravou môže byť spestrené kultúrnym zážitkom. Presviedča o tom i metro v Štokholme, ktoré pripomína podzemnú galériu umenia.

Sieť metra je vo väčšine metropol iba miesto umožňujúce rýchlu prepravu z bodu A do bodu B, kde nikto nechce stráviť viac času ako je nevyhnutné. Štokholmské metro však do tejto kategórie určite nespadá. Podzemné priestory tu boli za pomoci umelcov šikovne premenené na tmavé galérie, v ktorých nechýbajú hravé inštalácie, farebné kresby, repliky jaskynných stien či antických chrámov.

Za cenu lístka na mestskú hromadnú dopravu cestujúcich prevedú tunely metra dielami z dávnej minulosti až po súčasnosť. Metro vo švédskej metropole má dĺžku 110 km a 90 zo 100 zastávok sa tu môže pochváliť originálnymi kresbami.

[captionid=“attachment_3711″align=“alignnone“width=“534″]http://ego-alterego.com[/caption]

[captionid=“attachment_3713″align=“alignnone“width=“540″]http://ego-alterego.com[/caption]

[captionid=“attachment_3716″align=“alignnone“width=“482″]http://ego-alterego.com[/caption]

Za najmajestátnejšiu sa považuje bielo-modrá stanica Z-Centralen, ktorú navrhol Per Olof Ultvedt v roku 1975. Ďalšie stanice, na ktorých spolu pracovalo 150 umelcov, zobrazujú aj témy životného prostredia a ženských práv od Siri Derkert či repliky archeologických vykopávok so zvyškami štokholmského paláca Makalös. Štokholmské metro si preto právom vyslúžilo neoficiálne pomenovania najväčšej podzemnej galérie umenia, v ktorej je radosť cestovať.

http://ego-alterego.com

8. augusta 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová