Vietnam

  Oficiálny názov: Vietnam

  Hlavné mesto: Hanoj

  Počet obyvateľov: 90 630 000

  Rozloha: 332 698 km²

  HDP na obyvateľa: 5 983 $

  Kód meny: VND

  Názov meny: vietnamský dong

   

   

  Vietnam sa nachádza v Juhovýchodnej Ázii. Susedí s Čínou, Laosom, Kambodžou a Malajziou. Mapa Vietnamu túto situáciu zobrazí najlepšie.

  Vo Vietname žije viac ako 90 miliónov ľudí a je iba otázkou času, kedy dosiahne magickú hranicu 100 miliónov. Vietnamská populácia rastie tempom približne 2 percentá ročne. To znamená, že každý rok pribudnú 2 milióny nových Vietnamcov.

  Je to 13. najľudnatejšia krajina sveta. Rozlohou jej však patrí až 65. pozícia. Výsledkom je pomerne vysoká hustota obyvateľstva.

  Vietnam je obľúbenou turistickou destináciou. Krajina síce nie je taká obľúbená ako Thajsko, ponúka však rovnako atraktívne pláže. Najkrajšie pláže Vietnamu nenájdete na ostrovoch, ale priamo na hlavnej pevnine.

  Dovolenku vo  Vietname nájdete v každom lepšom katalógu zájazdov. Dovolenka vo Vietname patrí do  exotiky. Dovolenka v tejto krajine je vždy o niečo drahšia ako v Thajsku. Dôvodom je najmä to, že do Vietnamu sa lieta menej často –Letenky do Vietnamu sú tak vždy drahšie.

  Najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť na dovolenke vo Vietname je hľadať Vietnam last minute. Mnohé cestovky takéto zájazdy ponúkajú. Treba však hľadať. vietnamské ceny sú veľmi nízke. Samotný pobyt v krajine vás tak zaručene finančne nezruinuje.

  Medzi vietnamské zaujímavosti patrí aj vietnamské počasie. V tejto časti sveta majú iba dve ročné obdobia – obdobie sucha a obdobie dažďov. Pokiaľ si chcete užiť pekné pláže, snažte sa obdobiu dažďov vyhnúť.  Počas tejto časti roka by ste mohli vo Vietname zažiť tajfún. Väčšinou to nie je nič nebezpečné, určite by ste si však nezaplávali v mori. Najlepšie počasie vo Vietname je vo februári.

  Vietnam je v populárnej kultúre známy najmä vojnou. Vietnamská vojna bola jedným z prvých frontov studenej vojny. Krajina sa z tohto nešťastného obdobia viac-menej spamätala a myslím predovšetkým na svoju budúcnosť. K zjednoteniu Severného a Južného Vietnamu došlo v roku 1976 a odvtedy v krajine vládne komunistická strana. Veľmi dobre to odzrkadľuje vietnamská vlajka – je červená a v jej strede je žltá hviezda.

  História Vietnamu

  Vietnam bol súčasťou Číny po viac ako jedno tisícročie. Krajina získala nezávislosť v roku 939. Vietnamskí panovníci v nasledujúcich storočiach viedli krajinu k ekonomického aj teritoriálnemu rozmachu. Všetko sa však skončilo v polovici 19. storočia, kedy sa v tejto oblasti sveta začali angažovať európske mocnosti. Vo Vietname to boli Francúzi.

  V druhej svetovej vojne bol Vietnam okupovaný japonskou imperiálnou armádou. Boj proti Japoncom plynule prešiel do boja proti Francúzom. Tých Vietnamci vyhnali v roku 1954. Následne bola krajina rozdelená na dve časti a neskôr upadla do Vietnamskej vojny. V roku 1976 boli obe časti krajiny zjednotené.

  Ekonomika

  Ekonomika Vietnamu je oproti tej slovenskej veľmi chudobná. Hrubý domáci produkt na hlavu po zohľadnení kúpnej sily je asi 6-krát menší. Vietnam je v tomto meradle asi trikrát chudobnejší ako Thajsko.

  Krajina však uskutočnila mnohé ekonomické reformy a v súčasnosti patrí medzi najrýchlejšie rastúce na svete. Základom ekonomiky je stále poľnohospodárstvo – priemysel však prudko rastie. Do Vietnamu sa presúva množstvo tovární zo susednej Číny, kde sa mzdy robotníkov za posledné roky výrazne zvýšili.

  Obyvateľstvo

  Vietnam je multietnická krajina s veľkým množstvom etnických minorít. Najväčšia etnická skupina, zvaná Viet, má však na populácie veľký podiel – až 85 percent.

  Náboženstvo Vietnamu

  Etnickú rôznorodosť dokumentuje aj prítomnosť širokého spektra vierovyznaní. Až 45 percent populácie vyznáva rôzne miestne viery. 16 percent Vietnamcov sa hlási k budhizmu a približne 8 percent ku kresťanstvu.

  Články pre Vietnam: