Venezuela

  Oficiálny názov: Venezuela

  Hlavné mesto: Caracas

  Počet obyvateľov: 33 221 865

  Rozloha: 916 445 km²

  HDP na obyvateľa: 17 694 $

  Kód meny: VUB

  Názov meny: venezulský bolivar

   

  Venezuela je juhoamerická krajina s populáciou približne 33 miliónov ľudí. Ide o 33. najväčšiu krajinu na svete. Najpočetnejšie venezuelské sídlo je Caracas.

  Susedí s Kolumbiou, Brazíliou a Guyanou. Na sever od Venezuely sa nachádza množstvo známych karibských ostrovov. Venezuelská mapa napovie viac.

  Venezuela je pomerne zvláštna krajina. Na jednej strane má najväčšie zásoby ropy na svete, na druhej má extrémne ekonomické problémy. Ropa bola vo Venezuele objavená niekedy na začiatku 20. storočia. Krajina však toto bohatstvo nedokáže dostatočne využiť.

  Je však pravda, že ropa Venezuele veľmi pomohla. Kedysi šlo o prevažne poľnohospodársku krajinu, ktorá vyvážala zopár exotických plodín. Dnes Venezuela patrí medzi najväčších exportérov ropy na svete. Ako je však možné, že pri relatívne malej populácii má krajina také ekonomické problémy.

  Povojnové roky boli pre Venezuelu úspešné. Vďaka rope krajina rástla. Šok však nastal v 80-tych rokoch minulého storočia, kedy ceny ropy prudko klesli. Krajina sa tak zrazu dostala do veľkých problémov.

  Venezuela zažila v 90-tych rokoch vysokú infláciu a dva pokusy o prevrat. V roku 1998 národná nespokojnosť vyvrcholila zvolením Huga Chavesa za prezidenta. Ten následne spustil tzv. bolivarskú revolúciu, kedy sa pokúsil zasadiť svojej vlasti socialistický charakter. Ceny ropy šli hore, takže svoj sen mal z čoho financovať. Potom však prišla svetová finančná kríza a všetko sa mu zrútilo. Venezuelská mena šla dole, venezuelská kriminalita hore.

  Venezuela dovolenka je zaujímavou exotikou. Venezuela zaujímavosti ponúka napríklad úžasnú prírodu – od Ánd až po Amazonský prales. Venezuelské pamiatky určite nie sú také zaujímavé ako svojrázna venezuelská kultúra. Lákať môžu aj venezuelské drogy – nie však každého. Víza do Venezuely nepotrebujete. V krajine môžete bez nich zostať až 90 dní. Nevýhodou sú drahé letenky do Venezuely. Je to jednoducho ďaleko.

  Z histórie

  Venezuela bola kolonizovaná už v roku 1522. Domorodí obyvatelia kládli odpor, ale ako všade inde v Amerikách, z dlhodobého pohľadu nemali šancu. Venezuela sa ako prvá zo všetkých kolónií osamostatnila už v roku 1811. V tento rok samostatnosť vyhlásila. Skutočnú nezávislosť však docielila až o desať rokov neskôr. Podarilo sa jej to spolu s Kolumbiou. Samostatný štát vznikol až v roku 1830.

  19. storočie bolo pre Venezuelu vo všeobecnosti veľmi nestabilné. V krajine vládli mnohé vojenské režimy. Tento systém vládnutia v krajine zostal až do polovice minulého storočia. Od roku 1958 sa Venezuela mohla tešiť z niekoľkých demokratických vlád. Všetko sa však zmenilo v 80-tych rokoch. O zvyšku histórie Venezuely sme už písali vyššie.

  Ekonomika

  Ekonomika Venezuely je do veľkej miery závislá od ropy. Ropa je zodpovedná až za tretinu hrubého domáceho produktu. Tvorí až 80 percent exportu a približne polovičku príjmu vládneho rozpočtu. Už len z týchto čísiel je zrejmé, že akýkoľvek výraznejší pohyb cien ropy má výrazný vplyv na financie krajiny.

  Ekonomika je zmiešaná – veľká časť podnikov je v rukách štátu. Venezuela dlhodobo trpí veľmi vysokou infláciou – tzv. hyperinfláciou. Je to spôsobené tým, že vláda rieši svoje ekonomické problémy tlačením peňazí.

  Obyvateľstvo

  Venezuelské obyvateľstvo je najurbanizovanejšie v Južnej Amerike. Populácia krajiny prudko rastie – v roku 1950 mala Venezuela 5 miliónov obyvateľov. Dnes je to takmer 7-násobne viac.

  Náboženstvo

  Venezuela je kresťanská. 71 percent obyvateľov sa hlási k katolíckej viere, 17 k protestantskej.

  Články pre Venezuela: