Veľká Británia

  Oficiálny názov: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

  Hlavné mesto: Londýn

  Počet obyvateľov: 64 511 000

  Rozloha: 242 495  km²

  HDP na obyvateľa: 40 958 $

  Kód meny: GBP

  Názov meny: britská libra

   

  Spojené kráľovstvo, celým názvom Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, sa nachádza v severozápadnej časti Európy.  Skladá sa z dvoch ostrovov – Veľká Británia a Írsko.  Termíny Spojené kráľovstvo, Veľká Británia sa často vzájomne miešajú a používajú sa ako synonymá, hoci je to nesprávne.

  Spojené kráľovstvo sa skladá zo štyroch krajín – Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko. Severné Írsko je jedinou krajinou Spojeného kráľovstva, ktorá má pozemskú hranicu s iným štátom – v tomto prípade Írskom. Veľká Británia je tvorená Anglickom a Walesom a Škótskom.  Vzťahy medzi zložkami Veľkej Británie sa časom menili. Veľká Británia vznikla v roku 1707, kedy došlo k spojeniu Anglicka a Škótska.

  Súčasnú politickú a ekonomickú situáciu Spojeného kráľovstva do veľkej miery ovplyvňuje jeho história.  Spojené kráľovstvo v 20-tych rokoch minulého storočia bolo obrovskou koloniálnou mocnosťou, ktorá spravovala štvrtinu svetovej súše. Šlo o najväčšiu ríšu v histórii ľudstva. Mapa Veľkej Británie (Spojeného kráľovstva) bola vtedy totožná s mapou sveta.

  Britské impérium sa začalo rozpadať po druhej svetovej vojne. Od Spojeného kráľovstva sa oddeľovali krajiny postupne – väčšinou po dohode s Londýnom. O dobrých vzťahoch so svojim koloniálnom pánom svedčia aj vlajky nových štátov, ktoré mnohokrát obsahujú vlajku Veľkej Británie.

  Pozostatkom britského impéria je 14 zaoceánskych teritórií:

   

  • Akrotiri a Dhekelia
  • Anguilla
  • Bermudy
  • Britsko indicko-oceánske teritórium
  • Britské panenské ostrovy
  • Kajmanské ostrovy
  • Falklandské ostrovy
  • Gibraltár
  • Montserrat
  • Pitcairnove ostrovy
  • Svätá Helena (aj sotrovy Ascension a Tristan da Cunha)
  • Južná Georgia a Južné Sandwichové ostrovy
  • Turks a Caicos
  • Britské arkticiké teritórium

   

  V súčasnosti už nemôžeme hovoriť o svetovej či vojenskej mocnosti. Hoci výdavky na armádu sú v prípade Spojeného kráľovstva stále šieste najväčšie na svete, krajina v tomto smere hrá čím ďalej menšiu úlohu.

  Spojené kráľovstvo sa stále teší takzvanej mäkkej moci. Má stále veľký vplyv na svoje bývalé kolónie a krajiny Britského spoločenstva.  Ak zoberieme do úvahy, že Spojené štáty americké sú určitou odnožou Británie, potom môžeme povedať, že kultúrne Británia stále dominuje svetu. Najpoužívanejším svetovým jazykom je angličtina a anglická kultúra je známa po celom svete. Londýn je jednou z najvýznamnejších svetových metropol – je to finančné centrum a sídli tu množstvo medzinárodných inštitúcií.

  Londýn patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na svete. Turisticky je Londýn zaujímavý z viacerých dôvodov – nájdete tu výnimočné pamiatky, zaujímavý nočný život a nekonečné množstvo reštaurácií. Dovolenka vo Veľkej Británii však nepatrí medzi Slovákmi medzi tie najvysnívanejšie.

  Do Spojeného kráľovstva sa skôr chodí za prácou. Veľká Británia bola jednou z mála krajín, ktoré nám otvorili pracovný trh okamžite po vstupe do Európskej Únie v roku 2004. Jedinečnú možnosť spoznať britskú kultúru a zarobiť si nejaké peniaze využili desiatky tisíc Slovákov.

  História Spojeného kráľovstva

  Ako už bolo spomenuté, Spojené kráľovstvo vzniklo v roku 1707 po dohode medzi Anglickým kráľovstvom a Škótskom. Vzniklo Kráľovstvo Veľkej Británie. Súčasťou tohto zväzku bol aj Wales, ktorý bol anektovaný Anglickom už v  16. storočí. Do Kráľovstva Veľkej Británie v roku 1801 vstúpilo Írsko kráľovstvo a vzniklo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska. V roku 1922 došlo k oddeleniu piatich šestín Írska a bol vytvorený samostatný štát. Táto udalosť viedla k zmene názvu štátu do jeho dnešnej podoby – Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

  Do pozície globálnej mocnosti v 19. a 20. storočí sa Spojené kráľovstvo dostalo najmä vďaka skorej industrializácii. Spojené kráľovstvo bolo prvou industrializovanou krajinou sveta. Oproti zvyšku sveta tak malo obrovskú výhodu, ktorú maximálne využilo. Britské impérium sa ale veľmi rýchlo zrútilo počas druhej svetovej vojny. Po tomto konflikte si výrazne oslabená krajina nebolo schopná dovoliť brániť svojim kolóniám na ceste k nezávislosti.

  Ekonomika

  Ekonomicky by sme mohli Spojené kráľovstvo charakterizovať ako lepší európsky priemer. Podľa hrubého domáceho produktu na osobu po zohľadnení kúpnej sily je krajina bohatšia ako Taliansko alebo Španielsko, ale chudobnejšia ako Rakúsko, Nemecko, Dánsko či Švédsko.

  Ekonomický  význam Spojeného kráľovstva presahuje bežné čísla. Najväčším faktorom je v tomto smere Londýn. Toto mesto je jedným z troch ekonomických riadiacich centier sveta – popri New Yorku a Tokiu. Londýn je spolu s New Yorkom najväčším finančným centrom sveta. Európsky významným finančným centrom je aj Edinburg.

  Spojené kráľovstvo na tom nie je zle ani v oblasti priemyslu (vyrába tu napríklad Airbus, Rolls-Royce či BAE Systems). Krajina si ale v posledných desiatkach rokov prešla výraznou deindustrializáciou. Priemysel má relatívne malý podiel na hospodárstve – najmä pri porovnaní s Nemeckom.

  Obyvateľstvo

  V čase posledného sčítania ľudu žilo v Spojenom kráľovstve okolo 63 miliónov ľudí. 53 miliónov malo svoj domov v Anglicku.  Anglicko je tak najhustejšie obývaným regiónom Európy.

  Spojené kráľovstvo v posledných rokoch zažíva intenzívnu imigráciu. Ročný prírastok obyvateľstva je okolo 300 tisíc ľudí, čo začína spôsobovať problémy. O Anglicku by sme pokojne mohli povedať, že začína mať problém s preľudnenosťou.

  Približne 87 populácie sú bieli Briti. Najväčšou etnickou menšinou sú černosi afrického alebo karibského pôvodu – tvoria asi 3 percentá populácie. 2,3 percenta obyvateľstva tvoria ľudia indického pôvodu. Ďalších 1,9 percenta sú Pakistanci.

  Náboženstvo

  V sčítaní obyvateľstva v roku 2001 sa 76 percent Britov prihlásilo ku kresťanstvu. Islam ako svoju vieru vyhlásilo 2,8 obyvateľov Spojeného kráľovstva. K hinduizmu sa hlásilo približne 1 percento obyvateľov.

  Články pre Veľká Británia: