Vatikán

  Oficiálny názov: Vatikán

  Hlavné mesto: Vatikán

  Počet obyvateľov: 842

  Rozloha: 0,44 km² alebo 44 hektárov

  HDP na obyvateľa:

  Kód meny: EUR

  Názov meny: euro

   

  Vatikán je mestský štát  – enkláva nachádzajúca sa  v Ríme. S rozlohou necelého pol kilometra drží titul najmenšej krajiny sveta, ktorá je plne rozpoznaná ako suverénny a samostatný štát. Vatikán je najmenší na svete aj z pohľadu počtu obyvateľov. Medzi múrmi tohto mini štátu žije 842 ľudí.

  K Vatikánu patria aj tzv. extrateritoriálne územia – patriarchálne baziliky a letné sídlo v Castel Gandolfo.

  Z pohľadu štátneho zriadenia ide o cirkevnú monarchiu, na čele ktorej stojí rímsky biskup – teda pápež, ktorý je zároveň hlavou katolíckej cirkvi.

  Vatikán je významnou turistickou destináciou. Z pohľadu Talianska môžeme skôr hovoriť o atrakcii. Rím sám o sebe je jedným z najnavštevovanejších miest na svete. Ak sa turisti vyberú do Ríma, len málo z nich si nechá ujsť možnosť pozrieť sa do útrob tohto zvláštneho štátu.

  Ak sa pozrieme na počet turistov na obyvateľa, tak Vatikán je dnes najnavštevovanejšou krajinou sveta. Vatikánska kaplnka – Sixtínska kaplnka, patrí medzi najznámejšie svetové pamiatky. Vatikán vyberá do nej vstupné, z čoho sa snaží financovať svoju prevádzku. Štátne príjmu okrem vstupného pochádzajú aj z predaja suvenírov, kníh  a tak ďalej.

  Medzi zaujímavosti Vatikánu patria aj mince. Vatikán nie je členom Európskej Únie, ale na základe špeciálnej dohody môže vydávať v obmedzenom množstve vlastné mince. Keďže ich je veľmi málo, vatikánske mince sa tešia obrovskému záujmu zo strany zberateľov.

  Ide síce o mini krajinu, nájdete v nej množstvo bežných vecí, ktoré by ste tu nečakali. Rádio Vatikán informuje veriacich o náboženskom živote. Správy z Vatikánu sú však sledované aj mimo náboženskej obce.

  História Vatikánu

  Vatikán je veľmi starým politickým útvarom. Nezávislým štátom, v zmysle ako ho chápeme dnes, sa však stal až v roku 1929.

  Dnešná podoba mini štátu sa začala formovať niekedy v šiestom storočí, kedy rímsky biskup získaval od šľachty rôzne dary. Už vtedy sa stal jedným z najväčších vlastníkov nehnuteľností v Ríme. O zrod Vatikánu sa zaslúžil francúzsky kráľ Pipin. V roku 754 uznal nároky Vatikánu na niektoré nehnuteľnosti a právo na samoriadenie.

  Francúzska revolúcia mala vo Vatikáne ďalekosiahle následky. V roku 1798 bol Pápež deportovaný do Južného Francúzska. Napoleon v roku 1809 začlenil Vatikán do svojho impéria. Cirkevný štát bol obnovený až v roku 1815.  Nasledovalo obdobie, kedy pápež vládol pod ochranou francúzskych jednotiek. Francúzi sa z Ríma stiahli v roku 1870. Rím potom obsadili talianske vojská. Krátko na to došlo k vyhláseniu Ríma za hlavné mesto zjednoteného Talianska. Taliansky parlament garantoval Vatikánu nezávislosť.

  Ekonomika Vatikánu

  Ono to na prvý pohľad možno tak nevyzerá, ale Vatikán sa teší vcelku živej ekonomike. Na prevádzku nepotrebuje iba peniaze, ale aj množstvo ľudí. Vo Vatikáne pracuje cez 2000 ľudí.  Vedenie štátu sa okrem náboženských záležitostí musí venovať aj prevádzkovaniu vatikánskeho múzea či vatikánskej pošty. Obe inštitúcie sú zároveň výraznej časti príjmov mestského štátu. Predaj poštových známok bol najmä v minulosti veľmi výnosnou aktivitou. Dnes má Vatikán príjmy najmä zo vstupného a predaja suvenírov.

  Obyvateľstvo

  Nie všetci obyvatelia Vatikánu, ktorých je okolo 900, žijú za múrmi mesta uprostred Ríma. Časť z občanov Vatikánu žije a pracuje na vatikánskych veľvyslanectvách po rozmiestnených po celom svete.

  Vatikán nemá žiadny oficiálny jazyk. Bežným jazykom je však najmä taliančina. Medzi Švajčiarskou gardou, chrániacou štát, sa používa zase nemčina.

  Články pre Vatikán: