Turecko

  Oficiálny názov: Turecko

  Hlavné mesto: Ankara

  Počet obyvateľov: 77 695 904

  Rozloha: 783 562 km²

  HDP na obyvateľa: 19 610 $

  Kód meny: TRY

  Názov meny: turecká líra

   

  Turecko je transkontinentálna krajina, ktorej väčšia časť sa nachádza v Západnej Ázii. Malý kúsok východnej Trácie zasahuje do juhovýchodnej Európy. Susedí s Bulharskom, Gréckom, Gruzínskom, Arménskom, Iránom, Irakom a Sýriou. Mapa Turecka môže byť veľmi dobrou pomôckou k orientácii.

  Je členom Nato a v jeho histórii zohralo veľmi dôležitú rolu. Zároveň je ašpirujúcim členom Európskej Únie. Či sa však Turecku niekedy podarí dotiahnuť  členstvo v EÚ do konca, je stále veľmi otázne.

  Dovolenka v Turecku sa v posledným rokoch stáva hitom. Ročne sa do Turecka vyberie takmer 30 miliónov dovolenkárov predovšetkým z Európy. Lákajú ich nielen turecké ceny, ale aj svetové turecké pamiatky.

  Mnoho ľudí sa pýta, či je Turecko bezpečná destinácia. Je Turecko nebezpečné? Odpoveď je jednoduchá. Cestovanie Tureckom je bezpečné. Krajina je do veľkej miery európska, hoci islam je v Turecku hlavným náboženstvom. V drvivej väčšine tureckým miest sa naozaj nemáte čoho obávať. Turci sú priateľskí a pokojní. Agresivita je tu veľmi zriedkavá. Kriminalita je tu v mnohých ohľadoch nižšia ako na Slovensku. Vidieť to môžete napríklad na trhoch, kde je tovar odložený aj cez noc a nikto ho neukradne. Na Slovensku by sa to určite nestalo.

  Bezpečnosť Turecka je problematická iba v určitých častiach, kde žijú Kurdi. Turecko a Kurdi majú veľmi špecifický vzťah. Kurdi už po mnoho dekád bojujú (politicky či terorizmom) o nezávislosť. Z času na čas tak dôjde k nejakému výbuchu či útoku na tureckých vojakov či policajtov. Turistické oblasti sú však bezpečné a Kurdi nikdy neútočia na civilné ciele.

  Turecko destináciami atraktívneho charakteru naozaj oplýva. Krajina ponúka krásne mestá, pamiatky a samozrejme aj klasické letoviská s plážami. Turecko Belek, Turecko Izmir, Turecko Kemer, Turecko Alanya či Turecko Side. Takto nejako cestovné kancelárie ponúkajú dovolenku v Turecku. Miest, kam sa v Turecku vybrať na dovolenku, je viacero. Všetky sú pekné.  Konkrétny výber destinácie záleží na vašich osobných preferenciách. Mnohí ľudia si veľmi radi pozrú aj historický Istanbul. Iných zaujímajú iba pláže. Mnoho ľudí však do Turecka jazdí najmä za gréckymi a rímskymi antickými pamiatkami.

  Turecké počasie je najmä v lete veľmi spoľahlivé.  Teplo a slnečno je po väčšiu časť roka. Zima je však v Turecku skutočnou zimou a nie je problém natrafiť aj na sneh.

  Do Turecka letecky sa dostanete už za pár eur. Celkovo dovolenka v Turecku vôbec nie je drahá. Určite vás vyjde lacnejšie ako pobyt vo Francúzsku či Španielsku. Pokiaľ sa trochu posnažíte, v ponuke cestovných kancelárií nájdete veľmi dobré ponuky.

  Last minute Turecko, ultra last minute Turecko či super last minute Turecko je všetko to isté. Ide iba o iné marketingové názvy. Podstatné je, že mnohé cestovné kancelárie ponúkajú  last minute dovolenky  do Turecka z dôvodu, že potrebujú doplniť dávno objednané kapacity.  Ak má cestovná kancelária rezervovaný celý hotel a nepodarí sa jej ho vypredať, tak sa tesne pred začiatkom zájazdu snaží predať posledné miesta aj z menším či dokonca žiadnym ziskom. Dovolenka last minute do Turecka vás tak môže vyjsť výrazne lacnejšie ako v prípade, že si zájazd kúpite mnoho mesiacov dopredu.

  Turecko last minute all inclusive či last minute Turecko all inclusive vás tak môže vyjsť lacnejšie ako bežný zájazd bez stravy. Dôležité je venovať ponuke cestovných kancelárii náležitú pozornosť.

  Menším problém je, že Turecko ultra last minute nemusí byť vhodné pre každého. Takéto ponuky sú väčšinou nejako obmedzené. Last minute Turecko Side alebo Turecko Side last minute sú najvhodnejšie  pre mladých ľudí, ktorí nemusia zamestnávateľovi oznamovať dovolenku pol roka dopredu.

  História Turecka

  Po vpáde Alexandra Veľkého bolo územie dnešného Turecka helenizované. Toto pokračovalo Rímskou a následne Byzantskou ríšou. Približne v 11. storočí na toto územie začínajú prichádzať turkické kmene a začína sa tzv. turkifikácia.

  Osmanská ríša sa začala formovať niekedy v 13. storočí. Svoj vrchol dosiahla v 15.-17. storočí. Po druhom obliehaní Viedne v roku 1683 však začal postupný a dlhý úpadok Osmanskej ríše, ktorý vyvrcholil jej kompletným rozpadom po prvej svetovej vojne.

  Po vojne bola Osmanská ríša rozporciovaná medzi víťazné krajiny. V roku 1919 však vypukla Turecká vojna o nezávislosť, kde na jednej strane bojovali tureckí nacionalisti na čele s Mustafom Ataturkom a na druhej vojská Grécka, Talianska, Arménska, Talianska a Veľkej Británie. Turci nakoniec nezávislosť získali a vytvorili republiku, na čelo ktorej sa postavil Ataturk.

  Tento prvý turecký prezident sa zasadil o rozsiahlu modernizáciu krajiny. Jeho cieľom bolo posunúť Turecko viac k európskemu štandardu. Jedným z pilierov jeho politiky bolo oddelenie náboženstva od riadenia štátu.

  Ekonomika

  Turecká ekonomika je pestrá a pomerne rýchlo rastúca. Turecko je 17. najväčšia ekonomika sveta. V príjme na hlavu však medzi svetovú špičku nepatrí. Hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je okolo 19 tisíc dolárov. To je, pre porovnanie, asi o tretinu menej ako v prípade Slovenska.

  Turecko má rozvinutý priemysel. V krajine sa ročne vyrobí približne jeden milión automobilov. Turecko je takto 17. najväčší  výrobca automobilov na svete.

  Ekonomika krajina sa môže spoľahnúť aj na turistický priemysel. Počet návštevníkov prudko rastie. Krajina veľmi prospeli aj problémy v Tunisku či Grécku. Turecko je považované za maximálne bezpečnú, takmer európsku krajinu.

  Najznámejšou tureckou firmou sú asi aerolínie Turkish airlines.

  Oficiálnou tureckou menou je turecká líra.

  Obyvateľstvo

  Turecko je napriek svojej vyspelosti stále populačne pomerne prudko rastúcou krajinou. Miera ročného prírastku je 1,3 percenta.  To znamená, že v Turecku každý rok  pribudne približne jeden milión nových ľudí.

  V roku 1927 žilo v Turecku iba 13 miliónov ľudí. V roku 1970 to stále bolo iba 35 miliónov. Do nového milénia Turecko vstupovalo so 64 miliónmi ľudí.

  Náboženstvo

  Turecko je sekulárny štát, ktorý garantuje slobodu vierovyznania. Asi 99 percent obyvateľov sa hlási k islamu (väčšina k sunitskej vetve).

  Články pre Turecko: