Thajsko

  Oficiálny názov: Thajsko

  Hlavné mesto: Bangkok

  Počet obyvateľov: 67 091 120

  Rozloha: 513 120 km²

  HDP na obyvateľa: 15 319 $

  Kód meny: THB

  Názov meny: thajský baht

   

   

  Thajsko sa nachádza v Juhovýchodnej Ázii. Susedí s Malajziou, Mjanmarskom, Laosom a Kambodžou. Túto situáciu najlepšie opíše  mapa Thajska.

  Keď sa na Slovensku spomenie Thajsko, tak drvivej väčšine ľudí sa vybaví leňošenie na tropickej pláži. Dovolenka v Thajsku patrí k najžiadanejším exotickým zájazdom. Thajská dovolenka ponúka všetko, čo správna dovolenka má mať.

  V krajine nájdete nádherné thajské pamiatky. A tieto pamiatky sú navyše exotické, keďže Thajsko je budhistická krajina plná budhistických chrámov a kláštorov. Pre ľudí navyknutých na kostoly jej to príjemná zmena.

  Počasie Thajska, respektíve thajské podnebie,  je ďalším dôvodom, prečo si šetriť na dovolenku do tejto časti sveta. V Thajsku je najkrajšie práve vtedy, keď je u nás jednoznačne najchladnejšie. Najvhodnejším mesiacom na návštevu Thajska je február. Vtedy je v Juhovýchodnej Ázii trochu chladnejšie (stále však super teplo na naše pomery) a slnečno. Do Thajska  nie je najlepšie cestovať počas obdobia dažďov. Takto by ste si thajské ostrovy a nádherné thajské pláže veľmi neužili.

  Cestopisy o Thajsku zvyknú poskytovať aj základné rady pred vycestovaním. Očkovanie do Thajska nepotrebujete. Malárie sa báť nemusíte. V bežných turistických destináciách sa nevyskytujete. A väčšina turistov sa do hlbokej džungle neplánuje vybrať. Do Thajska sú potrebné víza. S týmto si však veľké starosti robiť nemusíte. Víza dostanete za pár eur priamo na letisku po prílete do krajiny. Thajské víza vám akurát limitujú dĺžku pobytu. V krajine môžete zostať maximálne po dobu jedného mesiaca. Len veľmi málo dovolenkárov trávi v Thajsku dlhšie obdobie. Pokiaľ chcete v krajine zostať dlhšie, vždy môžete nasadnúť na autobus a vycestovať za hranice a okamžite sa vrátiť. Je to jednoduché a lacné. Cestovanie po Thajskú je pohodlné a bezpečné.

  Medzi najnavštevovanejšie thajské destinácie patrí aj hlavné mesto krajiny. Thajský Bangkok je mesto, na ktoré zabudne len máloktorý turista. Na prvý pohľad do vyzerá ako neuveriteľný chaos. Časom si však na to zvyknete a niektorým sa to môže aj začať páčiť.

  V Bangkoku si môžete užiť pohodlie veľkomesta s množstvom obchodných domov a dobrých reštaurácií. Väčšina dovolenkárov však do Thajska jazdí za plážami. Thajsko Pataya, Thajsko Phuket, Thajsko Koh Samui či Thajsko Phi Phi – toto uvidíte asi v každom katalógu cestovnej kancelárie venujúcej sa tejto nádhernej krajine. Vybrať si nemusí byť ľahké.  Pataya je napríklad známa búrlivým nočným životom. Koh Samui je trochu iný – je to pokojnejší ostrov, ktorý sa veľmi podobá vysnívanému tropickému raju.

  Dovolenka v Thajsku vôbec nemusí byť drahá. Najväčšiu časť nákladov tvoria letenky. Thajsko je predsa len ďaleko. Thajské ceny sú nízke (ubytovanie v Thajsku je pomerne lacné), takže šetriť treba na preprave. Jedna spiatočná letenka do Thajska vás vyjde na minimálne 600 eur.  Letenky sú však výrazne lacnejšie ako v prípade okolitých štátov. Výhodou je, že Thajsko ročne príjme takmer 30 miliónov zahraničných turistov.  Veľký dopyt po letenkách vytvára silnú konkurenciu a tlak z znižovaniu cien.

  Lacné letenky do Thajska je potrebné hľadať na rôznych letenkových portáloch. Z času na čas sa vám podarí nájsť naozaj dobrú cenu. Treba počítať s tým, že letenka počas turistickej špičky bude drahšia ako počas obdobia dažďov.

  Jedným zo spôsobov, ako ušetriť na dovolenke v Thajsku, je využiť služby cestovných kancelárií. Najvýhodnejšie sú najmä ponuky Thajsko last minute. Takéto zájazdy však prichádzajú s rôznymi obmedzeniami. Thajsko last minute je najlepšou voľbou pre mladých ľudí, ktorým je jedno, kde  skončia.

  Dovolenka v Thajsku v roku  2015 bola trochu skomplikovaná politickými nepokojmi. Na toto si však už turisti zvykli.  Dovolenka  v roku 2015 sa tak v ničom významnom nelíšila od predchádzajúcich rokov.

  Thajsko história

  Thajsko ako jedna z mála krajín sveta nebola nikdy kolonizovaná. Ako sa to tomuto kráľovstvu podarilo? Veľmi umnou diplomaciou. Thajsko skrátka hralo na všetky možné strany. Na jednej strane sa snažilo byť zadobre s Čínou, na druhej udržovalo nadštandardné vzťahy s Veľkou Britániou. Thajsko nikdy nebojovalo proti nejakej koloniálnej veľmoci. Krajina si svoju nezávislosť uchovala aj bez toho.

  Thajsko ekonomika

  Ekonomika sa môže spoľahnúť na niekoľko pilierov. Základom je turizmus, ktorý má v krajina až neuveriteľné rozmery. Do Thajska každý rok zavíta takmer 30 miliónov ľudí.  Krajina má však primerane rozvinutý aj priemysel, poľnohospodárstvo a služby. Z pohľadu hrubého domáceho produktu na hlavu po započítaní kúpnej sily je Slovensko dvakrát bohatšie ako Thajsko. Treba si však uvedomiť, že v Thajsku nemajú zimu, a teda nemusia míňať množstvo peňazí na ochranu pred ňou.

  Obyvateľstvo Thajska

  Thajská populácia je viac-menej stabilizovaná. Vďaka podpore plánovaného rodičovstva zo strany vlády populácia v súčasnosti rastie tempom iba 0,4 percenta ročne. V roku 1960 to pritom bolo ročne o viac ako tri percentá.

  Náboženstvo Thajska

  Thajsko je budhistická krajina.

   

   

  Články pre Thajsko: