Švédsko

  Oficiálny názov: Švédsko

  Hlavné mesto: Štokholm

  Počet obyvateľov: 9 801 616

  Rozloha: 450 295 km²

  HDP na obyvateľa: 47 229 $

  Kód meny: SEK

  Názov meny: švédska koruna

   

  Švédsko je severská krajina nachádzajúca sa v časti Európy zvanej Škandinávia. Je približne 10-krát väčšie ako Slovensko, ale má iba necelých 10 miliónov obyvateľov. Hustota obyvateľstva je tak výrazne nižšia.

  Susedí s Dánskom, Nórskom a Fínskom. Najlepšie to ilustruje  mapa Švédska.

  Väčšina slovenských športových fanúšikov si Švédsko spája s hokejom. Švédsky hokej patrí dlhodobo k špičke. V krajine je to jednoznačne národný šport. Zápas Slovensko – Švédsko sa za posledných 20 rokov opakoval niekoľkokrát. Väčšinou boli Švédi lepší, v časoch najväčšej slávy slovenského hokeja sme im boli viac ako zdatný súper. Tabuľka švédskeho hokeja odzrkadľuje úroveň tohto športu v  krajine.

  Dovolenka vo Švédsku nepatrí práve k najväčším snom bežného Slováka. Švédske počasie je chladné prakticky po celý rok. Švédske mestá sú však zaujímavé. Víkendový pobyt v Štokholme je lahôdkou pre všetkých milovníkov európskych metropol. Referáty o Švédsku veľa o švédskych pamiatkach nehovoria. Krajina ich zas tak veľa okrem zopár miest nemá. Švédsko nie je Taliansko či Grécko.

  Pokiaľ viete po anglicky, tak na cestovanie po Švédsku slovensko-švédsky slovník nepotrebujete. Drvivá väčšina Švédov nemá najmenší problém komunikovať v angličtine.

  Zaujímavosťou Švédska je aj to, že krajina nám otvorila pracovný trh okamžite po vstupe do Európskej Únie (spolu so Spojeným kráľovstvom). Ponuka práce vo Švédsku láka najmä na vysoké mzdy. Vo Švédsku je práca  hodnotená vysoko najmä z toho dôvodu, že náklady na život v krajine sú veľmi vysoké. Slovenských pracovníkov to však až tak zaujímať nemuselo, keďže zarobené peniaze aj tak plánovali minúť doma na Slovensku.

  Švédska ekonomika a švédsky priemysel patria medzi najrozvinutejšie na svete. Vo Švédsku sa zrodilo niekoľko globálnych firiem – Ikea, Volvo, Saab a mnoho ďalších.

  História Švédska

  Švédska história patrí medzi tie najzaujímavejšie na svete. Nie však tým, že by bola bohatá na rôzne udalosti. Práve naopak. Švédska história je zaujímavá tým, že je skutočne nudná.

  Približne od 17. storočia Švédsko existovalo ako Švédske kráľovstvo. Vo svojich najlepších rokoch bolo jednou z hybných síl kontinentu. Koncom 18. storočia však sila a vplyv kráľovstva upadali. V roku 1809 sa Švédsko muselo vzdať Fínska (v prospech Rusov). Veľmi zaujímavé je, že Švédsko bolo v poslednom ozbrojenom konflikte v roku 1814, kedy násilím donútilo Nórsko k vytvoreniu spoločného štátu. Odvtedy žije v miery a aj počas oboch svetových vojen si zachovalo štatút neutrality. Toto je jeden z najpodstatnejším dôvodov, prečo je Švédsko dnes jedna z najbohatších krajín sveta.

  V roku 1995 vstúpilo do Európskej Únie. Zostalo však verné myšlienke neutrality a odmietlo ponuku stať sa členom Severoatlantickej aliancie.

  Ekonomika Švédska

  Na základe príjmu na jedného obyvateľa je Švédsko siedma najbohatšia krajina sveta. Zo surovinového bohatstva sa Švédsko môže pochváliť najmä drevom a vodnou energiou. Ekonomika je mimo tohto výlučne znalostná.

  Zaujímavosťou je, že Švédsko, napriek svojej neutralite, deviatym najväčším exportérom zbraní na svete. Aj u nás sú napríklad veľmi dobré známe švédske stíhačky Gripen.

  Väčšina Slovákov sa stretáva so švédskymi značkami  ako: Volvo, Atlas Copco,  Ericsson, Vattenfall, Skanska, Scania, Sony Ericsson Mobile Communications AB, Nordea, Svenska Cellulosa Aktiebolaget, Electrolux, TeliaSonera, Sandvik, ICA, Hennes & Mauritz, IKEA, Preem či Securitas.

  Švédsko je súčasťou Európskej Únie a schengenu. Nie je však členom eurozóny. Oficiálnou menou Švédska je švédska koruna.

  Obyvateľstvo

  Hustota obyvateľstva je síce iba 20 ľudí na km², napriek tomu švédska spoločnosť má veľmi ďaleko od vidieckeho charakteru. Až 85 percent ľudí žije  v mestách. Pre porovnanie na Slovensku je to 54 percent.

  Švédsko má jeden z najväčších podielov cudzincov – až 20 percent obyvateľov má cudzí pôvod. Tu je cudzí pôvod myslený tak, že sem spadajú všetci ľudia narodení v zahraničí, alebo ľudia narodení vo Švédsku rodičom, ktorí sa narodili v zahraničí. Najväčší podiel na tejto populácii majú Fíni.

  Náboženstvo

  Švédsko je prevažne protestantská krajina. K tejto viere sa hlási asi 67 percent ľudí. Vzťah k viere je však v krajine pomerne vlažný. Iba dve percentá protestantov chodí na nedeľné omše pravidelne.

   

  Články pre Švédsko: