Švajčiarsko

  Oficiálny názov: Švajčiarsko

  Hlavné mesto: Bern (v právnom systéme hlavné mesto neexistuje)

  Počet obyvateľov: 8 211 700

  Rozloha: 41 285 km²

  HDP na obyvateľa:  58 731 $

  Kód meny: CHF

  Názov meny: švajčiarsky frank

   

  Švajčiarsko, oficiálne Švajčiarska konfederácia, sa nachádza v Strednej Európe a susedí s Nemeckom, Francúzskom, Rakúskom, Talianskom a Švajčiarskom.  Na mape Švajčiarsko nájde poľahky takmer každý – nachádza sa medzi Nemeckom a Talianskom.

  Švajčiarska vlajka patrí medzi najznámejšie na svete. Jej jednoduchý dizajn sa nedá prehliadnuť. Na červenom podklade je umiestnený biely helvétsky kríž.

  Oficiálny názov štátu dnes už nezodpovedá realite. Používa sa z historických dôvodov. Švajčiarsko  je v skutočnosti federatívna republika skladajúca sa z 26 kantónov. Sídlom federálnych orgánov je Bern. V našom zmysle však Švajčiarsko hlavné mesto nepozná.

  Politicky je Švajčiarsko známe najmä svojou históriou a dôrazom na priamu demokraciu. V krajine sa pravidelne konajú referendá, v ktorých občania rozhodujú o dôležitých aspektoch života. Švajčiarsko je podľa mnohých rebríčkov považované za najdemokratickejšiu krajinu na svete. Vysoký stupeň demokracie by však nebol možný bez veľkej zodpovednosti občanov. To, že sa dokážu rozhodovať zodpovedne, Švajčiari dokázali už mnohokrát. Asi iba v tejto krajine dokážu ľudia hlasovať voči návrhom, ktoré by im z krátkodobého pohľadu prospeli. Švajčiari takto v referende odmietli napríklad predĺženie dovolenky.

  Ak by sme merali priemerný majetok (finančný a nefinančný) na obyvateľa, potom je Švajčiarsko najbohatšou krajinou sveta.  Z pohľadu hrubého domáceho produktu na hlavu mu patrí šiesta pozícia. Nominálny HDP na obyvateľa je takmer 85 tisíc dolárov. To je viac  ako 5-krát toľko ako v prípade Slovenska.  Tento rozdiel môže znieť až hrozivo. Švajčiari naozaj zarábajú mnohonásobne viac ako Slováci. Päťkrát lepšie sa ale nemajú. Pre reprezentatívne porovnanie je potrebné brať do úvahy HDP upravený o kúpnu silu. Tento výpočet počíta s tým, že 3-eurový bochník chleba vo Švajčiarsku nie je 3-krát lepší ako slovenský jednoeurový. Pri porovnávaní takto upraveného HDP sú na tom Švajčiari oproti Slovákom lepšie iba dvojnásobne.

  Väčšina krajiny je pokrytá Alpami. Najväčšie mestá ako Zürich, Ženeva, Luzern sa ale nachádzajú na úpätí hôr. Ženeva a Zürich sa pravidelne objavujú v rôznych rebríčkoch, ktoré hodnotia kvalitu života. Obe mestá sú celosvetovo významné aj z ekonomického pohľadu.

  Švajčiarsko je vo svete známe mnohými vecami. Jednou z nich je aj cestovný ruch. Švajčiarsko ponúka nádhernú prírodu a takmer dokonalú lyžovačku. Na alpských ľadovcoch je niekoľko svetovo významných lyžiarskych stredísk.

  Dovolenkovať vo Švajčiarsku nemusíte stráviť iba na lyžiach. Vydať sa sem môžete aj za horskou turistikou. Dokonca nemusíte  ísť ani do Álp. Počasie vo Švajčiarsku praje aj lenivým pobytom v mestách. Všetky švajčiarske mestá sú pekné a príjemné.  Zaujímavostí Švajčiarsko ponúka viac ako dosť – od Milky až po slávne nože Viktorinox.

  Medzi Slovákmi sú obľúbené aj poznávacie zájazdy do Švajčiarska. Krajina má čo ponúknuť aj z pohľadu histórie a pamiatok. Veľkou výhodou je, že do Švajčiarska sa pohodlne dostanete aj autom či autobusom. Preprava osôb do Švajčiarska je zabezpečovaná aj vlakmi. Na dovolenku či výlet tak nemusíte letieť. V minulosti, keď Švajčiarsko hostilo šampionát,  sa organizovali aj zájazdy na hokej Slovensko Švajčiarsko.

  Výlet do Švajčiarska určite nebude patriť medzi najlacnejšie. Je to drahá krajina, kde si za služby budete musieť priplatiť. Ubytovanie vo Švajčiarsku síce prichádza vo vysokej kvalite, vysoké ale budú aj ceny.  Informácie o možnostiach ubytovania vo Švajčiarsku nájdete poľahky na rôznych rezervačných portáloch.

  Do Švajčiarska sa však necestuje iba za oddychom či poznávaním. Do tejto krajiny sa chodí aj za prácou či na brigádu. Švajčiarsko nevyhľadávajú iba chudobnejší Slováci. Táto krajina je atraktívna dokonca aj pre Nemcov, Francúzov či Talianov. Rozdiel je akurát v ponuke práce. Pracovné ponuky vo Švajčiarsku sa rôzne – od opatrovateľky po bankára. Slovákov láka najmä opatrovanie a iné menej kvalifikované práce. Nemci zase vyhľadávajú vysoko kvalifikované pozície.

  Niektorí ľudia sa vyberú na výlet do Švajčiarska aj za autobazárom. Ceny jazdených áut sú tu výrazne nižšie ako na Slovensku. Jednoducho sa to oplatí.

  Medzinárodná telefónna predvoľba Švajčiarska je +41.

  História Švajčiarska

  Švajčiarska konfederácia vznikla 1. augusta roku 1291. Tento deň je každý rok oslovovaný ako Švajčiarsky národný deň. Švajčiarsko má dlhú tradíciu neutrality. Krajina nebola v žiadnom ozbrojenom konflikte od roku 1815. Podľa mnohých odborníkov toto je jeden z dôvodov, prečo je Švajčiarsko dnes tak ekonomicky vyspelé.

  Zaujímavosťou je, že Švajčiarsko sa stalo členom Organizácie spojených národov až v roku 2002. V súčasnosti sa na jeho území nachádza množstvo dôležitých úradov svetových organizácií. Samotná OSN má vo Švajčiarsku svoju druhú najväčšiu kanceláriu.

  Obyvateľstvo

  Hádam v každom referáte o Švajčiarsku nájdete časť o jazykoch. Švajčiarsko má  štyri oficiálne jazyky: nemčinu (rozpráva ňou asi 64 percent ľudí), francúzštinu (okolo 23 %), taliančinu (8%) a rétorománčinu (pol percenta).

  Švajčiarsko má jednu z najväčších populácii cudzincov na svete. Až 24 percent obyvateľov nemá švajčiarske občianstvo. 64 percent z populácie cudzincov pochádza z Európskej Únie alebo Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórsko, Island). Najväčšiu skupinu cudzincov tvoria Taliani (15 percent). Nasledujú Nemci (15 %), Portugalci (13 percent), Francúzi (6 %), Srbi (5 percent), Turci (4 percentá), Španieli (4 %),  Rakúšania (2 %).

  Náboženstvo

  Švajčiarsko je dominantne kresťanská krajina. Najväčší podiel majú katolíci (38 percent).

  Články pre Švajčiarsko: