Sri Lanka

  Oficiálny názov: Sri Lanka

  Hlavné mesto: Colombo (ekonomické hlavné mesto), Sri Jayawardenepura Kotte (administratívne hlavné mesto)

  Počet obyvateľov: 20 277 597

  Rozloha: 65 610 km²

  HDP na obyvateľa: 11 069 $

  Kód meny: LKR

  Názov meny: srílanská rupia

   

  Srí Lanka je ostrov v Južnej Ázii. Srí Lanka má morské hranice s Indiou a Maldivami. Mapa Srí Lanky je ideálnou pomôckou na zorientovanie sa.

  Od začiatku britskej koloniálnej nadvlády bola Srí Lanka známa ako Cejlon. Ostrov však v roku 1972 získal nezávislosť aj zmenil svoj názov. Na relatívne malom ostrove (Srí Lanka je asi 1,5-krát väčšia ako Slovensko) žije veľa ľudí – cez 20 miliónov. Z týchto čísel vyplýva nezvyčajne vysoká hustota obyvateľov – cca trikrát vyššia ako na Slovensku.

  Srí Lanka je obľúbená turistická destinácia. Množstvo prichádzajúcich zahraničných turistov sa každý rok zvyšuje. Dovolenka v Srí Lanke nájdete veľmi ľahko aj v ponuke slovenských cestovných kancelárií. Na Srí Lanku sa chodí najmä za poznávaním. Poznávacie zájazdy vás na Srí Lanke zoberú okrem iného aj na krásne čajové plantáže.

  Počasie v Srí Lanke je typické tropické vlhké. To znamená teplo po celý rok.  Pocit tepla je umocňovaný vysokou vlhkosťou. Počas dovolenky sú to veľmi príjemné podmienky. Treba si však dávať pozor, aby ste na Srí Lanku nevycestovali počas obdobia dažďov. Srí Lanka podnebie praje cestovnému ruchu.

  Najväčšou položkou pri výlete do tejto krajiny sú letenky. Srí Lanka je pomerne ďaleko, a tak pri spiatočnej letenke musíte počítať aspoň s 500 eurami.

  Jedným zo spôsobov, ako pri výlete na Srí Lanku ušetriť, je využiť výhodné ponuky cestovných kancelárií. Ide najmä o last minute Sri Lanka. Srí Lanka last minute dokáže ušetriť nemalé peniaze. Nie je to však pre každého.

  Hádam každý Srí Lanka cestopis sa venuje najväčšiemu mestu krajiny Colombu. Kto má rád chaotickú dopravu, ten sa tu bude cítiť ako v raji. Medzi zaujímavosti Srí Lanky patria aj miestne tuktuky – trojkolky, ktoré fungujú ako taxíky. Jazdu na tuktuku by nemal vynechať žiadny turista.

  Srí Lanka referáty vymenúvajú srílanské pamiatky. Krajina ich zopár má – nedá sa to však porovnať s neďalekou Indiou. Kandy Sri Lanka je jednou z najvyhľadávanejších destinácií.

  História Srí Lanky

  Srí Lanka má veľmi bohatú koloniálnu minulosť. Ako prví sa na tento juhoázijský ostrov dostali Portugalci.  V roku 1505 na brehoch Srí Landy pristál portugalský moreplavec Lourenço de Almeida. Portugalci tu neskôr postavili pevnosť. Kontrolu nad ostrovom časom prebrali Holanďania, ktorých vystriedali Francúzi a na začiatku 19. storočia nakoniec Briti.

  Srí Lanka získala od Veľkej Británie nezávislosť v roku 1948. Až do roku 1972 existovala ako Cejlon. V tomto roku došlo k zmene názvu štátu do dnešnej podoby.

  V rokoch 1983 až 2009 v krajine prebiehala civilná vojna medzi vládou a tamilskými separatistami. Konflikt si za 26 rokov vyžiadal od 60 do 100 tisíc obetí. Vojna sa skončila jednoznačným víťazstvom centrálne srílanskej vlády a totálnym potlačením tamilského oslobodzovacieho hnutia.

  Ekonomika Srí Lanky

  V príjme na obyvateľa je Srí Lanka po Maldivách druhou najbohatšou krajinou Južnej Ázie. Najmä z tohto dôvodu v krajine nájdete množstvo zahraničných pracovníkov – najmä z Indie. Srí Lanka v posledných rokoch patrí medzi najrýchlejšie rastúce krajiny sveta.

  Najväčším vývozným artiklom Srí Lanky je zelený čaj. Srí Lanský zelený čaj je považovaný za najčistejší na svete (z pohľadu rôznych pesticídov). Srí Lanka je zároveň druhým najväčším svetovým vývozcom čaju.

  Obyvateľstvo

  Približne 75 percent populácie tvoria Sinhálci. Srílanskí Tamili tvoria asi 12 percent obyvateľstva. Srílanskí Mórovia  asi 9 percent. V minulosti na Srí Lanke žilo aj množstvo indických Tamilov, ktorých na ostrov priviezli Briti ako robotníkov. Takmer všetci indickí Tamili boli po získaní nezávislosti v roku 1948 vrátení do Indie.

  Náboženstvo

  Srí Lanka je prevažne budhistická krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási približne 70 percent obyvateľstva.  13 percent populácie sú hinduisti a 10 percent ľudí sa hlási k islamu. Na Srí Lanke nájdete aj významnú kresťanskú minoritu, ktorá tvorí 7 percent obyvateľstva.

  Články pre Sri Lanka: