Spojené štáty americké

  Oficiálny názov: Spojené štáty americké

  Hlavné mesto: Washington

  Počet obyvateľov: 321 605 012

  Rozloha: 9 857 306  km²

  HDP na obyvateľa: 54 629 $

  Kód meny: USD

  Názov meny: americký dolár

   

  Spojené štáty americké, je federálna republika, ktorá sa skladá z 50 štátov a federálnej oblasti.  V Angličtine je názov štátu United States of America. Odtiaľto pochádza aj skratka USA, ktorá sa v slovenčine používa namiesto SŠA.

  USA sa nachádza v Severnej Amerike a susedí s Kanadou a Mexikom. USA na mape nie je problém nájsť, keďže s rozlohou takmer 10 miliónov km² ide o tretiu najväčšiu krajinu sveta.

  Spojené štáty americké sa skladajú zo 48 štátov nachádzajúcich sa medzi Kanadou a Mexikom a federálnej obalsti Washington D.C. Ďalšími dvoma štátmi sú Aljaška – nachádzajúca sa medzi Kanadou a Ruskom, a Havaj – súostrovie v Tichom oceáne.

  K USA patrí aj ďalších 16 teritórií, z ktorých päť je trvalo obývaných: Puerto Rico, Guam, Severné Marianské ostrovy, Americké panenské ostrovy  a Americká Samoa. Ďalších 10 teritórí sú rôzne neobývané ostrovčeky a atoly. Bajo Nuevo Bank je posledné americké teritórium, ktoré USA síce považuje za svoje územie, spravuje ho však Kolumbia.

  Počtom obyvateľov USA patrí na svete tretia pozícia – ak neberieme do úvahy Európsku Úniu ako samostatnú jednotku. Ekonomika Spojených štátov amerických je najväčšie na svete (platí to pre nominálny hrubý domáci produkt, ale aj HDP upravený na základe kúpnej sily). Príjem na hlavu je rovnako jeden z najvyšších na svete. V HDP na hlavu obyvateľa po započítaní kúpnej sily je USA výrazne bohatšie ako väčšina európskych krajín. V tomto smere dokáže konkurovať iba Švajčiarsko či Nórsko.  HDP USA sa podiela až 23 percentami na HDP celého sveta.  Tento podiel na svetovom hospodárstve sa však postupne znižuje. Najvyšší podiel na svetovej ekonomike krajina dosiahla krátko po druhej svetovej vojne (cca 50 percent).

  Spojené štáty americkú sú globálna mocnosť. Armáda je jednoznačne najväčšia na svete. Až 37 percet globálnych výdavkov na armádu je vynaložených práve v USA. Krajina má cez 200 vojenských základní po celom svete. Je jedna z piatich krajín sveta, ktoré oficiálne priznávajú vlastníctvo jadrových zbraní.

  Populácia Spojených štátov amerických má z veľkej časti migrantský pôvod. Domorodí obyvatelia tvoria mizivé percento obyvateľov. Krajina je založená na dlhodobej masovej imigrácii. Do USA smerovalo za posledných 300 rokov viacero imigrantský vĺn. Kým spočiatku to boli najmä Európania, dnes tvoria hlavný zdroj nových obyvateľov ľudia z Latinskej Ameriky a Ázie.

  Svoje skúsenosti s USA majú aj Slováci. Už v 19. storočí mnohí odchádzali do USA za prácou. Kým v Európe práce nebolo, v Spojených štátoch bolo pre pracovitých ľudí práce vždy dosť. Slováci v USA dnes tvoria nevýraznú menšinu – väčšina z nich sa plne splynula s populáciou. Práca v USA bez znalosti jazyka nebola jednoduchá – prvé generácie pracovali takmer výlučne manuálne. Ďalšie generácie sa dokázali uplatniť aj v iných profesiách.

  V súčastnosti sa do Spojených štátov veľmi za prácou nejazdí. Na prácu v USA totiž potrebujete pracovné víza. Ďaleko jednoduchšie je si nájsť prácu niekde v Európe. USA sa pre Slovákov stali veľmi zaujímavou turistickou destináciou. Dovolenka v USA môže mať množstvo podôb. Môžete sa vydať po amerických národných parkoch alebo len tak si odskočiť do New Yorku. Letenky do USA vôbec nie sú drahé.  Najlacnejšie letenky do USA kúpite aj za menej ako 400 eur.

  Ubytovanie a strava v USA je relatívne lacná, takže pár dní či týždňov v Spojených štátoch sa dá bez väčších problémov zvládnuť. Cestovania po USA je zaujímavou skúsenosťou aj pre všetky druhy cestovateľov. Cestovaniu po USA už nebránia ani turistické víza. Kvôli dovolenka tak už nemusíte navštíviť veľvyslanectvo USA. Pri pobyte v krajina, v prípade problémov, môžete vždy kontaktovať slovenskú ambasáda v USA.

  Veľa slovenský dovolenkárov si dovolenku v USA spojí s nákupmi. Mnohé veci sa tu totiž dajú kúpiť lacnejšie.  Ľudia vozia domov oblečenie, topánky či rôzne módne doplnky. Objednávanie z USA je možné aj prostredníctvom internetu. Mnohé americké internetové obchody nemajú problém s posielaním tovaru na Slovensko. Je však potrebné počítať s vyšším poštovným a pri vyššej cene tovaru aj s clom.

  História Spojených štátov amerických

  Dôkazom kultúrneho vplyvu na celý svete je aj fakt, že históriu Spojených štátov amerických do určitej miery pozajú všade. Moderná história Ameriky sa začala v roku 1492, kedy Kryštof Kolumbus pristál na jednom z karibských ostrovov.  Územie dnešný USA sa však nestalo španielskou, ale britskou kolóniou.

  Britský usadlíci hľadali v Amerike to, čo im Európa nemohla dopriať. Išlo im najmä o slobodu a možnosť budovať svoju budúcnosť bez zaťaže minulosti. Postupne sa konflikti medzi usadlíkmi a Veľkou Britániou zhoršovali.  Tieto konflikty nakoniec vyústili do otvoreného ozbrojeného konflitku. Veľkým míľnikom v histórii USA bolo vyhlásenie nezávislosti. Stalo sa tak 4. júla roku roku 1776 počas vojny o nezávislosť. Konflikto bol ukončený v roku 1783 kompletným uznaním Spojených štátov amerických. V tejto dobe šlo iba o 13 štátov.  Víťazstvo amerických usadlíkov proti Británii bolo prvým prípadom, kedy sa kolónii podarilo v ozbrojenom konflikte poraziť svojho koloniálnej pána.

  Po zvyšok 18. a počas 19. storočia sa Spojené štáty americký dali na cestu masívnej expanzie. Pomocou nie veľmi šetrných metód sa USA šírili na západné pobrežie. Mnohé územia vybojovali vo vojnách – iné sa im podarilo za výhodných podmienok kúpiť.  Jedným z takýchto výhodných obchodov bola aj kúpa Aljašky od Ruska.

  Španielsko-americká vojna na prelome storočia (v nej získali napríklad Filipíny) a prvá svetová vojna katapultovali USA do role svetového vojenského hráča. Ďalší veľký zlom v postavené USA vo svete bola druhá svetová vojna. Po jej skončení sa Spojené štáty americké ocitli v pozícii dominantnej sily sveta. Prakticky okamžite po skončení vojny sa začala rozbiehať studená vojna so Sovietskym zväzom, ktorá sa skončila až jeho pádom v roku 1991. Pádom Sovietskeho zväzu sa zo Spojených štátov amerických stala jediná dominantná sila na svete.

  Ekonomika

  Spojené štáty americké sú ekonomicky najsilnejšou krajinou sveta. Je síce iba otázkou času, kedyUSA vystrieda Čína v pozícii najväčšej ekonomiky sveta, je však otázne, či sa to tejto ázijskej krajine podarí aj v rámci príjmu jednotlivca. Číma má totiž 4-krát viac obyvateľov ako Spojené štáty americké.

  V budúcnosti USA nebudú hrať takú významnú rolu vo svetovej ekonomike, dá sa však s určitosťou povedať, že po celé 21. storočia  budú patriť k veľmi významných faktorom.

  Obyvateľstvo

  V USA v súčanosti žije asi 322 miliónov ľudí. v roku 1900 to bolo iba 76 miliónov. Krajina počas celého 20. storočia prudko rástla. A relatívne svižne rastie aj dnes. Súčasná miera rastu populácie je 0,7 percenta. V absolútnych číslach to znamená takmer 2,3 milióna nových Američanov ročne.

  Populácia Spojených štátov amerických je z veľkej časti zložená z imigrantov.  So zmenami zdrojov imigrácie sa smení aj zloženie obyvateľstva. V súčasnosti je približne 77 percent Američanov európskeho pôvodu, 13 percent afrického, takmer 6 % ázijského. Domorodí obyvatelia tvoria iba 1,2 percenta populácie. Medzi ľudí európskeho pôvodu sú v tomto rozdelení zarátaní aj prisťahovalci a ich potomkovia z krajín latinskej Ameriky (ako samostatná skupina tvoria približne 18 percent populácie).

  Náboženstvo

  Približne 71 percent Američanov sa hlási ku kresťanstvo (protestantov je asi 2,5-krát toľko ako katolíkov). Židia tvoria 2 percentá populácia a islam vyznáva asi jedno percentov obyvateľov.

   

  Články pre Spojené štáty americké: