Spojené arabské emiráty

  Oficiálny názov: Spojené arabské emiráty

  Hlavné mesto: Abu Dhabi

  Počet obyvateľov: 9 346 129

  Rozloha: 83 600 km²

  HDP na obyvateľa: 65 037 $

  Kód meny: AED

  Názov meny: Arab Emirates Dirham

   

  Spojené arabské emiráty sa nachádzajú na juhovýchode Arabského polostrova. Susedia so Saudskou Arábiou a Ománom.  Mapa Spojených arabských emirátov vám ukáže aj morské hranice s Katarom a Iránom.

  Krajina je tvorená siedmimi emirátmi: Abu Dhabi (slúži ako hlavné mesto), Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah a Umm al-Quwain. Na Slovensku je jednoznačne najznámejším emirátom Dubaj. Niektorí ľudia by ešte vedeli spomenúť  Abu Dhabi či Sharjah.

  Spojené arabské emiráty sú veľmi zaujímavým príbehom jedného z mnohých ropných štátov. Predstavitelia krajiny pomerne skoro zistili, že z ropy nebudú môcť žiť naveky. Rozhodli sa preto využiť obrovské množstvo peňazí z predaja čierneho zlata na transformáciu celej ekonomiky.  Z Dubaja sa za pár desaťročí stalo významné centrum turistického ruchu, jedno z globálnych finančných centier a nemali by zabudnúť ani na bujnejúci realitný trh.

  Dovolenka v Dubaji je v ponuke prakticky všetkých cestovných kancelárií. Dubaj je exotika,  ktorú si môže dovoliť prakticky každý. Na dubajské pláže sa dostanete za pár hodín. Samotný let trvá z Viedne iba päť hodín. Letenky do Dubaja vôbec nie sú drahé. Do Spojených arabských emirátov totiž lietajú aj nízkonákladové spoločnosti. Pri troche snahy môžete zohnať spiatočnú letenku aj za 200 eur. Spiatočná letenka s bežnou leteckou spoločnosťou vás bude stáť minimálne dvojnásobok.

  Asi najlepším spôsobom, ako cestovať do Dubaja, je využiť služby jednej z cestovných kancelárií. Pozrite si akciové ponuky cestoviek. Last minute Dubaj vám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Víza do Dubaja ani ďalších emirátov nepotrebujete, takže pred cestou na vás nečakajú žiadne problémy. Jednou z ťažkostí, na ktoré môžete v Dubaji naraziť, sú vysoké ceny ubytovania.  Dubajské hotely patria medzi najdrahšie na svete. Z tohto dôvodu je vždy jednoduchšie cestovať do Dubaja s cestovkou, ktorá s nimi dokáže vybaviť oveľa výhodnejšie ceny.

  Cena dovolenky v Dubaji závisí najmä od zvolenej kvality hotela. Spojené arabské emiráty ponúkajú ubytovacie služby najmä v tých najvyšších kategóriách. Ak radi spávate v 5-hviezdičkových hoteloch, tak v Dubaji sa budete cítiť ako v raji. Na jednom mieste nájdete stovky rôznych hotelov najvyššieho štandardu.

  Dovolenku v Dubaji v roku 2016 je dobré si zarezervovať čo možno najskôr. Takto máte možnosť získať first moment zľavu. Počasie je v Dubaji vždy dobré. Počas roka sa mení akurát teplota. V najhorúcejších mesiacoch roka je v tejto časti sveta naozaj teplo. Ak nie sú vaším cieľom miestne pláže, je vhodnejšie si zvoliť chladnejšie obdobie roka.

  Na mape Dubaja to síce neuvidíte, z lietadla to však pozorovať môžete – dubajský palmový ostrov je jednou z mnohých atrakcií emirátov. Väčšina dubajských atrakcií sú ľudského pôvodu. Ide najmä o ambiciózne developerské projekty, ktorých účelom bolo od samého počiatku upútať pozornosť. V Dubaji nájdete najvyššiu budovu sveta – Burj Kalifa má takmer 900 metrov. Turistická vyhliadka sa nachádza v dvoch tretinách tejto výšky. Na tejto vyhliadke sa nikto nepýta, kde je Dubaj – mesto budete mať ako na podnose. Zaujímavé je pozrieť si  mesto pod vami tzv. historickým ďalekohľadom. Ten vám ukáže ako okolie vyzeralo pred 50 rokmi. Desiatky mrakodrapov sa zrazu premenia na prázdnu púšť.

  História Dubaja s Spojených arabských emirátov

  Spojené arabské emiráty až do roku 1971 patrili pod Veľkú Britániu. Nezávislosť otvorila dvere k razantnej transformácii. Každý zo siedmich emirátov je absolutistickou monarchiou.  Spolu tvoria federálnu radu, z ktorej sa volí prezident Spojených arabských emirátov.

  Ekonomika

  Ekonomika Spojených arabských emirátov sa môže spoľahnúť na siedme najväčšie zásoby ropy a sedemnáste najväčšie zásoby zemného plynu na svete. Napriek tomu, že majú najrozmanitejšiu ekonomiku v regióne, závislosť na exporte ropy a zemného plynu je stále enormná.

  Emiráty sa od svojho vzniku snažia smerovať peniaze z ropy do infraštruktúry a rozvoja cestovného ruchu a realitného trhu.  V roku 2015 do Dubaja pricestovalo 10 miliónov turistov. Dubaj sa na všetkých zahraničných príjazdoch podieľa v rámci emirátov 66 percentami.

  Súčasťou snáh o rozvoj turistického ruchu a odklonu príjmov od ropy emiráty podporujú rozvoj leteckej dopravy s cieľom stať sa najdôležitejším leteckým centrom sveta. Letecké spoločnosti ako Emirates a Etihad patria k najrýchlejšie rastúcim na svete.

  Obyvateľstvo

  Populácia Emirátov je z nášho pohľadu veľmi zvláštna. Občania Spojených arabských emirátov tvoria výraznú menšinu. Z 10 miliónov ľudí žijúci v Emirátov je iba 1,4 milióna občanov. Zvyšok sú zahraniční pracovníci, ktorí majú veľmi malú šancu získať občianstvo.  Zahraniční pracovníci pochádzajú z celého sveta. Výrazné sú skupiny Indov, Pakistancov, Bangladéšanov, Filipíncov a Srílančanov. Ľudia z Európy (vrátane Ruska) a Severnej Ameriky tvoria asi 9 percent populácie.

  Náboženstvo

  Oficiálnym náboženstvom Emirátov je islam. Krajina toleruje aj ďalšie náboženstvá a vo všeobecnosti im nerobí žiadne problémy. Zo zákona je ale šírenie iného náboženstva ako islamu zakázané. K islamu sa hlási 77 percent populácie. Kresťania tvoria 10 percent a hinduisti 4 percentá obyvateľstva. Budhisti tvoria 2 percentá populácie. Z moslimov sa asi 85 percent hlási k sunitskej odnoži tohto náboženstva.

   

  Články pre Spojené arabské emiráty: