Španielsko

  Oficiálny názov: Španielsko

  Hlavné mesto: Madrid

  Počet obyvateľov: 46 439 864

  Rozloha: 505 990 km²

  HDP na obyvateľa:  34 899 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: Euro

   

  Španielsko, oficiálne Španielske kráľovstvo, sa nachádza na Pyrenejskom polostrove v Juhozápadnej Európe. Susedí s Portugalskom (hranica s Portugalskom je najdlhšia neprerušená hranica v Európskej Únii), Francúzskom, Andorrou (enkláva) a Marokom (dve španielske enklávy v Afrike – Ceuta a Melilla). Na mape Španielsko poľahky nájdete hádam každý. Južný cíp krajiny sa takmer dotýka afrického kontinentu.

  Súčasťou španielskeho územia sú aj dve súostrovia – Baleárske ostrovy a Kanárske ostrovy. Do Španielska patria aj ostrovy Alborán, Alhucemas, Chafarinas and Vélez de la Gomera.

  V rozlohe patrí Španielsku na svete 52. pozícia.  V rámci Európskej Únie druhá a v celej Európe štvrtá priečka. V počte obyvateľov krajine patrí na svete 24, v Európe šiesta a v EÚ piata pozícia.

  Španielske počasie, kultúra, kuchyňa, slnko, príroda a kultúra robia z tejto krajiny jedno z turisticky najatraktívnejších miest na svete. Dokazuje to aj počet turistov. V počte príjazdov zahraničných turistov  je Španielsko na svete na štvrtom mieste. Španielsko patrí medzi úzku skupinu štátov sveta, ktoré sa môžu pochváliť vyšším počtom zahraničných turistov, ako  je ich počet vlastných obyvateľov. Do krajiny ročne dorazí takmer 60 miliónov dovolenkárov z celého sveta.

  Medzi najlákavejšie turistické atrakcie patria mestá ako Madrid, Malaga, Granada a Barcelona, Kanárske ostrovy či Ibiza. Mimoriadne obľúbený je aj Benidorm či  Costa Brava. Na dovolenku do Španielska sa každý rok vyberú aj tisíce Slovákov. Najobľúbenejšie medzi nimi sú jednoznačne Kanárske ostrovy. Zaujímavým zážitkom z pobytu v Španielsku je aj návšteva futbalu. Na zápasy Realu Madrid či Fc Barcelony sa dokonca usporadúvajú aj zájazdy. Na dovolenku si však zo sebou nezabudnite zobrať španielsko-slovenský slovník. Španieli totiž nie je sú žiadni jazykoví majstri. Anglicky nerozprávajú všetci.

  Pokiaľ chcete na dovolenke ušetriť, využite akciové ponuky cestovných kancelárií. Last minute Španielsko vám dokáže ušetriť nemalé množstvo peňazí.

  Do Španielska Slováci nejazdia iba za oddychom. V minulosti sa sem cestovalo aj za zamestnaním. Práce však v Španielsku v posledných rokoch nie je veľa. Po finančnej kríze sa nezamestnanosť vyšplhala vysoko nad 20 percent.

  Kolaps španielskej ekonomiky bol zapríčinený bublinou na trhu s nehnuteľnosťami. Pred rokom 2008 sa stavalo nevídaným tempom a nehnuteľnosti boli drahé aj na Európske pomery.

  História Španielska

  Je nespochybniteľným faktom, že Španielsko má jednu z najbohatších histórií spomedzi všetkých krajín sveta.  Turisti to majú možnosť sledovať prakticky na každom kroku.

  Jednotné Španielsko vzniklo už v 15. storočí. Podarilo sa to vďaka svadbám katolíckych monarchov a úspešnému vytlačeniu moslimov mimo Pyrenejský polostrov. Táto novonadobudnutá sila umožnila kráľovstvu pustiť sa do objavovania sveta. Zo Španielska sa po boku Portugalska stala jedna z prvých globálnych koloniálnych mocností. Počas niekoľkých storočí Španielsko zanechalo kultúrnu pečať naprieč celý svetom – od Filipín až po Ekvádor.

  V roku 1936 v krajine vypukla občianska vojna, kde na jednej strane stáli nacionalisti na čele s Francisco Francom (za podpory Nemecka a Talianska, na druhej boli republikáni, ktorých podporoval Sovietsky zväz. Ďalšie európske mocnosti do konfliktu zapojené neboli. Bolo to najmä z dôvodu politiky Veľkej Británie, ktorá tieto veci považovala za vnútorné záležitosti krajiny.

  Ekonomika

  Španielsko je vyspelá krajina s vysokými príjmami. Hrubý domáci produkt na obyvateľa po započítaní kúpnej sily je približne 34 tisíc dolárov. Pre porovnanie slovenský HDP dosahuje úroveň takmer 30 tisíc.

  Hospodárstvo veľmi slušne rástlo nielen počas 90-tych rokov minulého storočia, ale aj na začiatku nového milénia. Všetko sa však zrútilo v roku 2008, kedy udrela ekonomická kríza. Padol realitný trh a s ním aj ďalšie časti ekonomiky na čele so zamestnanosťou.  Nezamestnanosť vyskočila z jednociferného čísla na viac ako 25 percent. Podiel mladých ľudí bez práce bol ešte oveľa vyšší.

  Španielsko je zakladajúcim členom eurozóny.

  Obyvateľstvo

  Približne 6 miliónov ľudí žijúcich v Španielsku nemá španielske občianstvo. Najväčšiu skupinu imigrantov tvoria Rumuni, ktorých je tu až 900 tisíc. Druhou najpočetnejšou imigrantskou menšinou sú Maročania, ktorých je okolo 800 tisíc. V Španielsku žijú aj významné množstvá Ekvádorčanov, Kolumbijčanov, ale aj Nemcov a Britov. Posledné dve skupiny migrantov sa do Španielska sťahujú najmä za slnečným dôchodkom.

  Náboženstvo

  Približne 70 percent obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Ďalších 25 je bez vyznania. V Španielsku žije aj asi 1,7 milióna moslimov – tvoria približne 4 percentá populácie.

   

  Články pre Španielsko: