Slovensko

  Oficiálny názov: Slovensko

  Hlavné mesto: Bratislava

  Počet obyvateľov: 5 415 949

  Rozloha: 49 035 km²

  HDP na obyvateľa: 29 209 $

  Kód meny: Eur

  Názov meny: euro

   

  Slovensko, oficiálne Slovenská republika, je štát nachádzajúci sa v Strednej Európe. Na mape Slovensko nájdete v samom srdci Európy. Niektoré miesta na Slovensku sa dokonca chvália, že sú stredom Európy. Určenie stredu nášho kontinentu je pomerne komplikovaná záležitosť. Závisí to od spôsobu výpočtu a samozrejme aj od toho, čo považujete za Európu. Vlajka Slovenska má tradičné slovanské farby – bielu, modrú a červenú.

  Slovenská republika susedí s Českou republikou, Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom a Rakúskom. Hlavným a najväčším mestom je Bratislava. Slovensko sa delí na osem krajov. Krajské mestá sú: Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Ľudia sú však z historických dôvodov zvyknutí Slovensko deliť na západné, stredné a východné.

  Na Slovensko ročne pricestujú asi tri milióny zahraničných návštevníkov. Týmto číslom sa určite neradí medzi turisticky atraktívne krajiny. V skutočnosti však máme čo ponúknuť. Problém je, že tesnej blízkosti sa nachádza svetovo významné turistické atrakcie ako Budapešť, Viedeň a Praha.

  Ubytovanie na Slovensku stále nedosahuje kvalitu, ktorú je možné nájsť v Západnej Európe. Ceny hotelov na Slovensku sa veľmi neodlišujú s tými v ďalších krajinách EÚ. Veľkou výhodou Slovenska z pohľadu turistického ruchu je kúpeľnícka tradícia. Nie je tomu tak dávno, kedy na Slovensko chodili významné osobnosti z celej Európy. Najslávnejšie  slovenské kúpele sú v Piešťanoch. O sláve z minulosti môžu tieto kúpele už iba snívať. Stále však ide o turisticky veľmi príťažlivé mesto. Mnoho turistov sa vyjadrilo, že Piešťany sú najkrajším slovenským mestom.

  Ďalšou turistickou atrakciou, ktorá je obľúbená medzi zahraničnými turistami, je Banská Štiavnica. Je to síce malé mesto, ale na každom kroku dýcha históriou. Historické centrum tohto mesta a technické pamiatky v jeho okolí sú zapísané na Zozname kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO.

  Nie všetky turisti však chcú stráviť čas v mestách. Slovensko má čo ponúknuť aj pre ľudí, ktorí preferujú aktívnejšie trávenie dovolenky. Slovensko má spolu s Českom najkvalitnejší systém značenia turistických trás. Na rozdiel od susednej Českej republiky je Slovensko omnoho členitejšie. Najvyššie pohorie sú Vysoké Tatry. Okolie tohto pohoria patrí medzi turisticky najdôležitejšie regióny. Medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami sa nachádza Liptovská kotlina, kde ľudia ukonaní z turistiky či lyžovačky môžu oddýchnuť v jednom z niekoľkých akvaparkov. Prípadne sa môžu nasýtiť v niektorej z tradičných slovenských reštaurácií.

  Turisticky veľmi príťažlivý je slovenský vidiek. Slovensko vždy malo vidiecky charakter a v 21. storočí sa to mení len veľmi pomaly. Iba 54 percent populácie žije v mestách. Toto číslo udáva stupeň urbanizácie. Na prvý pohľad to nemusí znamenať veľa. Treba si však uvedomiť, že prakticky všetky vyspelé krajiny majú percento urbanizácie nad 70 percent.

  Takisto by sa mohlo zdať, že bohatnutím sa bude mestská populácia zväčšovať. Nie je to však tak. Bohatnutím sa na u nás spustila deurbanizácia. Ľudia, ktorí boli v minulosti donútení (či už pre peniaze, alebo v rámci politiky minulého režimu) bývať v paneláku, sa s radosťou sťahujú späť do dedín.

  Slováci vo všeobecnosti majú radi šport. Za národný šport sa považuje hokej. Je to spôsobený tým, že v tomto športe Slovensko dosiahlo na medzinárodnej scéne najviac. Ľadový hokej však určite nie je ľudovým športom. Na dedinách sa hokej nehráva. Každá dedina sa ale venuje futbalu. Každá dedina má futbalové ihrisko, kde sa v nedeľu stretávajú futbalisti a bežní ľudia.

  História Slovenska

  Prvý štátny útvar na území dnešného Slovenska bola Samova ríša v 6. storočí. Založil ju franský kupec. Ďalším štátnym útvarom bola Veľkomoravská ríša, do ktorej patrilo Nitrianske kniežatstvo. Veľkomoravská ríša sa rozpadla na začiatku 10. storočia. V tom istom storočí bolo Slovensko začlenené do Uhorska, ktoré sa neskôr stalo súčasťou habsburského impéria v Rakúsko-Uhorsku. Ako súčasť Rakúsko-Uhorska prešlo aj prvou svetovou vojnou. Jej koniec znamenal koniec Rakúsko-Uhorska. Novú politickú situáciu v povojnovej Európe využili Slováci a Česi na vytvorenie spoločného štátu – Československa.

  Československo existovalo až do roku 1993 – s krátkou pauzou počas druhej svetovej vojny. V roku 1993 došlo k pokojnému rozdeleniu na Českú a Slovenskú republiku. V roku 2004 Slovensko vstúpilo do Európskej Únie. V roku 2009 sa stalo súčasťou eurozóny.

  Ekonomika

  Hrubý domáci produkt Slovenskej republiky na obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je niečo cez 29 tisíc dolárov.  Pre porovnanie susedná Česká republika má HDP okolo 31 tisíc a Rakúsko cca 46 tisíc dolárov.

  Slovensko je tak ekonomicky relatívne vyspelé, hoci sa to na výplatných páskach tak zdať nemusí.  Problém je, že ľudia porovnávajú životnú úroveň na základe nominálnych príjmov. V Rakúsko zarobí človek v čistom 2000 eur, na Slovensku na rovnakej pozícii 600. Výsledkom je, že Rakúšan sa má viac ako trojnásobne lepšie? Pravda je iná. Porovnávanie nominálnych príjmov o životnej úrovni veľa nehovorí. Za 100 eur si toho na Slovensku jednoducho kúpite viac ako  v Rakúsku. Náklady na život na Slovensku sú nižšie.

  Slovenské hospodárstvo je založené na priemysle. Základom je automobilový priemysel. Slovensko je najväčším výrobcom áut v pomerne na obyvateľa. V Žiline vyrába kórejská Kia, v Trnave Peugeot a v Bratislave Volkswagen. Navyše do Nitry prichádza britská automobilka Jaguar.

  Relatívne dobre rozvinuté sú aj ďalšie strojárske odvetvia. V službách Slovensko stále zaostáva za Západnou Európou. Turistický ruch nehrá žiadnu významnú úlohu.

  Obyvateľstvo

  Najväčším mesto je Bratislava – žije tu cca 420 tisíc ľudí. Druhým najväčším mestom sú Košice (240 tisíc). Na treťom mieste je Prešov (91 tis.).

  Najväčšia národnostná menšina sú Maďari. Ich podiel na populácii je približne 9 percent. K rómskej menšine sa v sčítaní ľudu prihlásili iba 2 percentá obyvateľov. Odhaduje sa však, že na Slovensku žije asi 450 tisíc Rómov – teda takmer 10 percent populácie.

  Priemerný počet detí na jednu ženu je iba 1,33. V tomto smere sa Slovensku v ničom neodlišuje od Západnej Európy. Pôrodnosť je jedna z najnižších na svete. Na rozdiel od západoeurópskych krajín nízka pôrodnosť nie je vyvažovaná imigráciou. Slovensku nie je cieľom migrácie.

  Náboženstvo

  Slovensko je kresťanská krajina. V sčítaní ľudu v roku 2011 sa 62 percent obyvateľstva prihlásilo ku rímskokatolíckej viere. 8, 9 percenta vyznáva protestantskú vieru.

  Články pre Slovensko: