Rusko

  Oficiálny názov: Rusko

  Hlavné mesto: Moskva

  Počet obyvateľov: 143 975 923 (bez Krymu)

  Rozloha: 17 098 242 km² (bez Krymu)

  HDP na obyvateľa: 24 067 $
  Kód meny: RUB

  Názov meny: ruský rubeľ

   

  Rusko, oficiálne Ruská federácia, je krajina nachádzajúca v severnej časti Euroázie. S rozlohou viac ako 17 miliónov kilometrov štvorcových (čo je asi 430 krát viac ako rozloha Slovenska) je Rusko najväčšia krajina na svete. Ruská federácia zaberá až jednu osminu svetovej súše.

  Obrovská rozloha robí Ruska neuveriteľne pestrú krajinu. Nájdete tu hádam všetky prírodné prostredia od hôr (kaukazský Elbrus je najvyššou horou Európy) až po tisíce kilometrov pobrežia.  Na takto veľkej ploche žije niečo cez 140 miliónov ľudí (deviate miesto na svete). Hustota obyvateľov je tak iba 8 ľudí na km².

  Ruská federácia susedí s viacerými krajinami: Nórsko, Fínsko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Poľsko, Ukrajina, Bielorusku, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Čína, Mongolsko a Severná Kórea.

  Rusko je svetová veľmoc, ktorá patrí medzi päť krajín, ktoré oficiálne vlastnia jadrové zbrane. Rusi vydávajú na armádu po Američanov najviac peňazí. V krajine je dlhá tradícia výroby zbraní. V roku 2014 bolo Rusko druhým najväčším vývozcom zbraní na svete.

  Po páde Sovietskeho zväzu si Rusko prešlo veľmi ťažkým vývojom, počas ktorého hľadalo svoju identitu. Spočiatku sa muselo spamätávať z ekonomického kolapsu a straty veľkej časti svojho územia. Malo na čom stavať. Zásoby nerastného bohatstva sú jednoznačne najväčšie na svete. Dnes môžeme hovoriť o surovinovej ekonomike. Krajina patrí k najväčším exportérom ropy, zemného plynu a ďalších nerastných surovín.

  Ekonomika Ruska určite nie je tak závislá na rope a plyne, ako  je to v prípade ropných krajín ako Saudská Arábia či Kuvajt.  Vláda sa pokúša rozvinúť aj ďalšie časti ekonomiky.

  Do Ruska Slováci chodili na dovolenky najmä za minulého režimu. Dnes sa do tejto krajiny za oddychom veľmi nechodí. Ak sa niekto vyberie smerom na východ, motiváciou je väčšinou biznis.

  To však ani zďaleka neznamená, že dovolenka v Rusku je zlý nápad. Nie je to síce jednoduché, pretože do Ruska potrebujete víza, určite to ale stojí za to. Rusko naozaj má čo ponúknuť.

  Veľmi atraktívnou turistickou destináciou je napríklad Moskva. Ruská metropola má jedinečnú históriu a nájdete tu obrovské množstvo historických pamiatok. Podobne atraktívny je aj Sankt Peterburg. Na horskú turistiku sa môžete vybrať na Kaukaz. Do tejto oblasti sa jazdí pomerne často, keďže sa tu nachádza najvyššia hora Európy Elbrus.

  Medzi turistické zaujímavosti Ruska patrí napríklad aj Kamčatka. Tento vzdialený región ponúka neuveriteľné pohľady na človekom neporušenú prírodu. A takýchto oblastí nájdete v Rusko pomerne veľa.

  Pokiaľ sa vyberiete na výlet do Ruska a neviete po rusky, zoberte si so sebou rusko-slovenský slovník. Online verzia slovníka vám veľmi nepomôže, keďže ho treba mať vždy po ruke. Najlepší je klasický papierový slovník.

  Medzi najpopulárnejšie športy v Rusku patrí hokej.  Hokejové zápasy Slovensko Rusko sú pre našich fanúšikov vždy ozdobou svetových šampionátov. Rusko Slovensko je síce napínavý hokej, nemá to ale taký náboj ako dávne zápasy Sovietskeho zväzu s Československom.

  História Ruska

  Ruský národ bol sformovaný z kmeňov východných Slovanov niekedy medzi tretím a ôsmym storočím.  Stredoveké Rusko vzniklo v deviatom storočí. Kresťanstvo prijalo v roku 988 od Byzantskej ríše. Toto spojenie s východným kresťanstvom formuje Rusko dodnes.

  V stredoveku sa krajina rozpadla na množstvo menších štátov a bola pod neustálym tlakom rôznych kočovných kmeňov.  K zjednoteniu viacerých štátov došlo až Kievskou Rusou. V 18. storočí Rusko zaznamenalo nevídaný rozmach veľkosti štátu. Takto vznikla Ruská ríša, ktorá je svojou veľkosťou tretia najväčšia v histórii ľudstva. Rozpínala sa od Poľska až po Aljašku.

  Veľká októbrová socialistická republika viedla v roku 1917 k vytvoreniu Sovietskeho zväzu, ktorý existoval až do roku 1991.

  Ekonomika Ruska

  Ak zoberieme do úvahy nominálny hrubý domáci produkt na hlavu, Rusko je 15. najväčšia ekonomika sveta. Ak sa pozrieme na viac vypovedajúci HDP upravený podľa kúpnej sily, zistíme, že Rusko je šiesta najväčšia ekonomika.

  Od konca 90-tych rokov ekonomika zaznamenal prudký rast. Priemerné príjmy ľudí sa zvýšili niekoľkonásobne. Kým po páde Sovietskeho zväzu bolo možné Rusko označiť za chudobnú krajinu, dnes je to inak. V príjme na hlavu sú na tom Rusi približne rovnako ako Slováci.

  Priemysel  v Rusku existuje, nie je ale rozvinutý na európskej úrovni.

  Prudký rozvoj hospodárstva spomalila finančná kríza v roku 2008 a potom aj medzinárodné sankcie, ktoré boli na Rusko uvalené za anexiu Krymu.

  Oficiálnou menou Ruska je rubeľ.

  Obyvateľstvo

  Ruská populácia je veľmi rôznorodá. Oficiálne zdroje uvádzajú, že vo federácii žije až 160 rôznych etnických skupín. Približne 81 percent obyvateľstva sú etnickí Rusi. Najväčšiu národnostnú menšinu tvoria Tatári. Tí tvoria takmer 4 percentá populácie. Ukrajinci tvoria cca 1,1 percent obyvateľov.

  V 90-tych rokoch minulého storočia si Rusko, podobne ako takmer všetky postkomunistické krajiny, prešlo demografickou krízou. Pôrodnosť bola veľmi nízka, potraty rozšírené a úmrtnosť z dôvodu nadmerného používania alkoholu vysoká. S rapídnym nárastom životnej úrovne sa to do veľkej miery zmenilo. Pôrodnosť je dnes v Rusku vyššia ako vo väčšine západoeurópskych krajín.

  Náboženstvo

  Rusko je prevažne kresťanská krajina. Veľká väčšina kresťanov sa hlási k ortodoxnej cirkvi. Najväčšou náboženskou menšinou sú moslimovia. V Rusku ich žije takmer 10 miliónov, čo je 6,5 percenta populácie.

  Články pre Rusko: