Rakúsko

  Oficiálny názov: Rakúsko

  Hlavné mesto: Viedeň

  Počet obyvateľov: 8 623 073

  Rozloha: 83 879  km²

  HDP na obyvateľa: 47 031 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: euro

   

  Rakúsko, oficiálne Rakúska republika, je federálny štát nachádzajúci sa v Strednej Európe. Susedí s Nemeckom, Českou republikou, Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom, Talianskom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Na mape Rakúsku nájde každý  – nachádza sa juhozápadne od Slovenska.

  Spomedzi európskych krajín patrí Rakúsko k tým najhornatejším. Iba 32 percent územia (celková rozloha je takmer 84 tisíc km², čo je viac ako dvojnásobok rozlohy Slovenska) má nadmorskú výšku nižšiu ako 500 metrov. Takmer 9 miliónov obyvateľov je rozmiestených pomerne nerovnomerne. Najväčšie je hlavné mesto Viedeň, kde žije viac ako štvrtina Rakúšanov. Ďalšími mestami s veľkým počtom obyvateľov sú Graz, Innsbruck a Salzburg.

  Viedeň patrí medzi najväčšie turistické lákadlá. Nepatrí síce do prvej ligy európskych turistických metropol ako Londýn, Rím či Paríž, ročne ju stále navštívia milióny turistov z celého sveta. Dovolenka v Rakúsku pokojne môže začať aj skončiť vo Viedni. Toľko historických pamiatok ako tu, nájdete iba v málo mestách sveta. Viedeň je navyše mesto kultúry – žilo a pôsobilo tu množstvo svetovo významných umelcov.

  Obrovským turistickým lákadlom sú rakúske Alpy. Najvyšším bodom tohto pohoria je Großglockner, ktorého vrchol dosahuje nadmorskú výšku 3 798 metrov. Alpy lákajú na turistiku. Rakúsko síce neponúka tak dobre značený systém turistických trás ako Slovensko či Česká republika, turisti ale majú k dispozícii ďaleko väčší počet kopcov, dolín a hrebeňov. Rakúsko je pre horskú turistiku malý raj. Najmä počas letných mesiacov nájdete v Alpách aj množstvo Slovákov.  Keď hovoríme o horách,  nemožno zabudnúť na lyžovanie. Rakúsko ponúka vynikajúcu lyžovačku nielen na ľadovcoch. Nachádza sa tu niekoľko celosvetovo významných lyžiarskych stredísk, ktoré pravidelne hosťujú Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. Na rozdiel od slovenských stredísk ponúkajú omnoho vyšší počet kilometrov upravených zjazdoviek. Bežné je aj lanovkové prepojenie viacerých blízkych stredísk. Medzi známe rakúske lyžiarske strediská patrí Semmering či Kitzbuhl. Tieto lyžiarske strediská sú na Slovensku tak populárne, že v slovenské médiá prinášajú aj snehové správy z Rakúska. Aktuálne počasie v Rakúsku nezaujíma iba lyžiarov, ale aj horských turistov, cykloturistov či bežných návštevníkov miest.

  Ďalšou populárnou aktivitou je cykloturistika. Rakúsko ponúka širokú sieť veľmi dobre udržiavaných cyklistických trás, a o akej môžeme na Slovensku zatiaľ iba snívať.

  V Rakúsku si na svoje prídu aj milovníci wellnessu, kúpeľov,  aquaparkov. Do Rakúska sa môžete vybrať aj do zoo, safari parku či zábavného parku. Pokiaľ chcete spoznať celú krajinu, vydajte sa na poznávací zájazd Rakúskom. Strávite síce množstvo času v autobuse a chodením, za niekoľko dní však uvidíte všetko dôležité, čo Rakúsko ponúka. Pri plánovaní výletu je dobré si pozrieť zoznam štátnych sviatkov v Rakúsku. Nie je nič horšie, ako si naplánovať výlet, a na mieste zistiť, že všetko je zatvorené z dôvodu sviatku.

  Ekonomicky je na tom Rakúsko veľmi dobre. Na základe hrubého domáceho produktu patrí medzi najbohatšie krajiny Európskej Únie. Nominálny hrubý domáci produkt na obyvateľa je asi 2,5-krát väčší ako na Slovensku. Toto po zovšeobecnení znamená, že Rakúšania zarábajú v priemere 2,5-krát viac. Takýto platový rozdiel je veľkou motiváciou k pracovnej migrácii. Slováci kedysi chodili za prácou najmä do Českej republiky, dnes je ich hlavným cieľom Rakúsko. To, že platy sú niekoľkonásobne vyššie ako u nás, ešte neznamená, že životná úroveň je mnohonásobne vyššia. Ceny nafty sú síce v Rakúsku približne rovnaké ako u nás, pri realitách je v Rakúsku úplne iná situácia. Byty, rodinné domy a stavebné pozemky v porovnateľných lokalitách sú omnoho drahšie ako u nás. Aj z tohto dôvodu je prenájom bytov omnoho rozšírenejší ako na Slovensku.

  Pracovné ponuky v Rakúsku sú dokonca dostupné aj na Slovensku. Do Rakúska sa môžete vybrať pracovať na vlastnú päsť, alebo využiť služby pracovnej agentúry. Medzi najžiadanejšie pozície patria: zdravotná sestra, opatrovateľ/opatrovateľka, murár, upratovanie, elektrikár, chyžná, zvárač CO2, vodič MKD a tak ďalej.

  Na prácu je potrebná aspoň základná znalosť nemčiny. Úroveň ovládania jazyka závisí od konkrétnej pozícii. Minimálne komunikácia je pri väčšine pozícií nevyhnutná.

  Najobľúbenejšou pracovnou pozíciou je opatrovateľstvo. Ponuky na prácu  opatrovateľky v Rakúsku nájdete najmä v slovenských a rakúskych opatrovateľských agentúrach. Tieto agentúry sa dokážu postarať prakticky o všetko – zabezpečia prepravu osôb do Rakúska a v prípade potreby aj nevyhnutné jazykové vzdelávanie. Pri práci cez agentúru je ale potrebné počítať s menším zárobkom ako v prípade, že si človek nájde prácu sám. Na zamestnanie v Rakúsku nepotrebujú Slováci agentúru. V Rakúsku sa môžu zamestnať za rovnakých podmienok ako domáci Rakúšania. Voľné pracovné miesta je možné hľadať priamo na rakúskej obdobe nášho úradu práce. Vyskúšať možno aj miestnu rakúsku inzerciu. Pre mnohé opatrovateľky je najvýhodnejšie si vybaviť rakúsku živnosť. Tu je ale potrebné počítať s tým, že budú musieť podávať daňové priznanie v Rakúsku.

  Do Rakúska si chodia zarábať aj študenti. Letná brigáda v Rakúsku dokáže študentovi financovať celý rok štúdia na Slovensku. Roznášanie letákov či práca v rýchlom občerstvení nie je zložité a jazykové nároky sú minimálne.

  Rakúsky trh s ojazdenými vozidlami je príležitosťou, ako si kúpiť staršie auto za výhodnejšie ceny. V rakúskych autobazároch možno kúpiť vozidlá výrazne lacnejšie ako v slovenských bazároch.

  História Rakúska

  História Rakúska začína rodom Habsburgovcov v časoch, keď väčšina dnešného územia Rakúska bola časťou Svätej Rímskej ríše. Boli to nepokojné časy, kedy sa severné nemecké kmene začali voči zvyšku ríše vymedzovať na základe náboženstva. Hlavná príčina rebelantstva severných štátov bolo protestantstvo. Svätá rímska ríša si prešla vojnami so Švédskym kráľovskom a Francúzskom, čo výrazne oslabilo jej moc. Toto využili severné časti ríše. Južné nemecky hovoriace krajiny však zostali pod vplyvom cisára a katolíckej viery.

  V 17. a 18. Storočí patrilo Rakúsko k najväčším mocenským silám Európy. Oficiálne Rakúska ríša vznikla až v roku 1804. Vznik Rakúska Uhorska sa datuje do roku 1867 (rakúsko-uhorské vyrovnanie). V roku 1870 bolo vo Francúzsko-pruskej vojne porazené Francúzsko, čo viedlo k vytvoreniu samostatného a jednotného Nemecka. Rakúsko ale bolo z tohto zjednocovacieho úsilia vynechané. Politicky si však Rakúsko-Uhorsko a Nemecko boli veľmi blízke, čo vyvrcholilo udalosťami vedúcimi k prvej svetovej vojne.

  Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo na konci prvej svetovej vojny. Rakúsko si zmenilo názov na Republika nemeckého Rakúska. Účel bol politický – Rakúsko sa usilovalo o zjednotenie s Nemeckom. Toto ale povojnová dohoda mocností neumožňovala. V roku 1938 Nemecko anektovalo Rakúsko a okupovalo ho až do konca vojny.

  V roku 1955 Rakúsko vyhlásilo neutralitu.

  Ekonomika

  Ekonomicky Rakúsko patrí medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Podľa hrubého domáceho produktu na hlavu je Rakúsko 12. najbohatšia krajina sveta. Výborné výsledky dosahuje aj pri sociálnom rozvoji.

  O výraznú časť ekonomickej aktivity krajiny sa stará Viedeň, kde sídli množstvo medzinárodných inštitúcií. Viedeň je podľa mnohých rebríčkov mesto najvhodnejšie na život.

  Až do 80-tych rokov bola väčšina veľkých podnikov v rukách štátu. Postupná privatizácia výrazne znížili vplyv štátu na miestnu ekonomiku.

  Obyvateľstvo

  Približne 1,3 milióna obyvateľov Rakúska (15 percent) sa narodilo v zahraničí. Najviac z nich žije vo Viedni.

  Priemerný počet detí na jednu ženu je 1,42, čo je výrazne pod požadovanou hranicou 2,1, ktorá zabezpečí prirodzenú obnovu populácie. Nízku pôrodnosť kompenzuje vysoká imigrácia.

  Náboženstvo

  Rakúsko je katolícka krajina. Počet ľudí hlásiacich sa k tomuto vierovyznaniu však v posledných desaťročiach prudko klesá.

  Články pre Rakúsko: