Portugalsko

  Oficiálny názov: Portugalsko

  Hlavné mesto: Lisabon

  Počet obyvateľov: 10 427 301

  Rozloha: 92 212 km²

  HDP na obyvateľa: 26 975 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: Euro

   

  Portugalsko sa nachádza na Pyrenejskom polostrove. Ide o najzápadnejšiu krajinu Európy. Hraničí so Španielskom a Atlantickým oceánom. Mapa Portugalska to zobrazí najlepšie.

  Súčasťou Portugalska sú aj obľúbené dovolenkové destinácie v Atlantickom oceána Azory a Madeira. Obe súostrovia sa tešia vysokej miere autonómie od centrálne vlády v Lisabone.

  Portugalsko je známe najmä ako bývalá koloniálna mocnosť, ktorej súčasnosť je v ostrom kontraste s minulosťou. Kedy svetová mocnosť dnes patrí k najchudobnejším krajinám Európskej Únie.  Portugalsko je dnes dokonca chudobnejšie ako Slovensko. Ak si pozriete hrubý domáci produkt na hlavu zohľadňujúci kúpnu silu, zistíte, že je asi o 3000 dolárov nižší ako ten slovenský. Podobnú ekonomickú úroveň dosahujú aj všetky pobaltské krajiny.  Portugalsko je od Slovenska bohatšie, ak zoberieme do úvahy nominálny hrubý domáci produkt na hlavu. V preklade to znamená, že ľudia tam síce zarábajú viac ako u nás, zároveň sa však musia vyrovnať s vyššími cenami.

  Portugalsko je veľmi obľúbená dovolenková destinácia. Letenky do Portugalska sú vďaka nízkonákladovým spoločnostiam lacné, počasie je stabilne teplé a slnečné a Portugalci usmievaví a prívetiví. Skrátka skvelá destinácia, a navyše v Európe.

  V mestečku Faro Portugalsko (Algarve región) ponúka nádherné pláže a množstvo golfových ihrísk otvorených 365 dní v roku. V Porte Portugalsko láka na búrlivý nočný život v spoločnosti domácich a turistov. V Lisabone Portugalsko prezentuje svoju modernosť. Portugalská Fatima je jedným z najdôležitejších pútnických miest na svete. Najlacnejšou cestou, ako sa dostať do Portugalska na dovolenku je využiť akciové ponuky cestovných kancelárií. Portugalsko last minute vám dokáže ušetriť nemalé peniaze.

  Medzi zaujímavosti Portugalska patrí aj fakt, že krajina ako prvá na svete úplne dekriminalizovala drogy. Všetky. Stalo sa tak v roku 2001.

  Národným športom Portugalska je futbal. Najznámejší Portugalčan súčasnosti je jednoznačne Cristiano Ronaldo.

  História Portugalska

  Portugalci zohrali v histórii ľudstva nenahraditeľnú rolu. Boli to oni, čo odštartovali obdobie veľkých objavov. V 15. storočí sa začali postupne plaviť pozdĺž afrického pobrežia na juh. Dnes sa to môže zdať ako triviálna vec, vtedy však šlo o veľký akt odvahy. V tom čase sa totiž predpokladalo, že more na juh od Portugalska bude také horúce, že v jednom momente sa bude v ňom variť voda. Portugalci však boli zvedaví a plavili sa aj napriek tomuto strachu.

  Pád portugalskej ríše začal v roku 1755, keď bol Lisabon zničený silným zemetrasením. Ďalší úder krajine udelil Napoleon. Portugalsko finančne veľmi zabolela aj strata najbohatšej kolónie. V roku 1822 získala samostatnosť Brazília. Rok 1910 je posledným rokom portugalskej monarchie. Až do roku 1974 bola krajina pod správou autoritatívneho režimu. V tomto roku sa však okrem zriadenia zmenil aj portugalský dosah vo svete. V roku 1974 dostali všetky kolónie samostatnosť. Jedinou výnimkou bolo Macau. Toho sa Portugalsko vzdalo až v roku 1999.

  Hospodárstvo Portugalska

  Oficiálnou menou Portugalska je euro. Krajina je členom eurozóny, Európskej Únie a aj schengenu. Portugalsko je najväčším producentom korku na svete. Krajina je významným producentom dreva. Vďaka tomu tu nájdete fabriku švédskej firmy IKEA.

  Obyvateľstvo

  V Portugalsku žijú významné skupiny imigrantov z bývalých kolónií. Nájdete tu Brazílčanov, Angolčanov, Indov či Mozambičanov.

  Náboženstvo

  Portugalsko je dominantne katolícka krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási až 81 percent ľudí.

   

  Články pre Portugalsko: