Polsko

  Oficiálny názov: Polsko

  Hlavné mesto: Varšava

  Počet obyvateľov: 38 483 957

  Rozloha: 312 679  km²

  HDP na obyvateľa: 26 210 $

  Kód meny: PLN

  Názov meny: poľský zloty

   

  Poľsko, oficiálne Poľská republika, sa nachádza v Strednej Európe. Susedí so Slovenskom, Českou republikou, Nemeckom, Ruskom (Kaliningradská oblasť), Litvou, Bielorusom a Ukrajinou.

  S rozlohou cez 310 tisíc km² je takmer 10-krát väčšie ako Slovensko a vo svetovom meradle ide o 71. najväčšiu krajinu. Významnejšiu rolu Poľsko hrá v počte obyvateľov – 34. na svete. Dôležitejšie ale je, že je to šiesta najľudnatejšia krajina Európskej Únie a najľudnatejšia krajina postkomunistických nových členov EÚ.

  Z postkomunistických krajín má Poľsko v Európskej Únii  najväčší vplyv. Predseda Európskej komisie v je Donald Tusk – bývalý poľský premiér.  Význam Poľskej republiky v štruktúrach EÚ sa bude iba zvyšovať. Na rozdiel od väčšiny západoeurópskych krajín, poľská ekonomika rastie pomerne svižným tempom. Poľsko bolo jedinou krajinou EÚ, ktorej sa podarilo ekonomickú krízu roku 2008-2009 prekonať bez toho, aby upadlo do recesie. Podarilo sa mu to najmä vďaka veľkosti vnútorného trhu. Oproti Slovensku ide o 7-krát väčší vnútorný trh, ktorý dokáže stabilizovať vonkajšie problémy.

  Ekonomika rastie aj vďaka nízkym cenám poľských produktov. Do Poľska sa chodí na nákupy aj zo Slovenska. V Poľsku sa dajú kúpiť výhodne: záhradný nábytok, spoločenské šaty, autodiely, kožuchy, montované domy, interiérové dvere, pomníky, drevené chaty, kuchynské linky, záhradné domčeky (chatky), zruby (zrubové domy), kované bránky, plastové okná či kožené sedačky.

  Na poľských trhoch (napríklad v Jablonke) sa dajú kúpiť aj cenovo východné kuchyne, ďalší nábytok a kočíky. Jazdí sa aj do poľských stavebnín za lacným stavebným materiálom. Do poľských veľkoskladov chodí množstvo slovenských obchodníkov nakupovať tovar do svojich predajní. Oplatí sa to najmä v pohraničných oblastiach.

  Ak sa vyberiete za nákupmi do Poľska, nezabudnite si so sebou zobrať poľsko-slovenský slovník. Poľština je síce príbuzný jazyk, často ale môže prísť k nedorozumeniam. K slovníku si nezabudnite pribaliť aj automapu Poľska. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde.

  Nie všetci ľudia jazdia do Poľska za nábytkom či do autobazáru, Poľsko toho vie ponúknuť ďaleko viac. Krajina je atraktívna aj z pohľadu cestovného ruchu. Asi najvýznamnejšou turistickou lokalitou je Krakov. Toto pekné historické mesto je iba kúsok za našimi hranicami. Problém je v tom, že cestné a železničné spojenie nie je práve najlepšie.

  Aj na Slovensku je veľmi dobre známe horské mesto Zakopané, ktoré sa nachádza na poľskej strane Vysokých Tatier. Počasie v Poľsku je zvyčajne to isté čo na Slovensku. Ubytovanie a základné služby sú lacnejšie. Vo všeobecnosti je turistický ruch na lepšej úrovni ako na Slovensku.

  História Poľska

  Vznik Poľska sa datuje do roku 966, kedy územie dnešného Poľska prijalo kresťanstvo. Poľské kráľovstvo vzniklo v roku 1025. V roku 1569 Poľské kráľovstvo vstúpilo do spolu s Litovským veľkovojvodstvom. Podpísaním Lublinskej dohody došlo k zavŕšeniu dlhodobej politickej náklonnosti oboch štátnych útvarov. Poľsko-litovské spoločenstvo bolo v 16. a 17. storočí jedným z najväčších a najvplyvnejších štátov Európy. Poľsko-litovská spolupráca sa skončila v rokoch 1772–1795, kedy došlo k rozdeleniu územia medzi Prusko, Rusko a Rakúsko. Opätovnú nezávislosť Poľsko dosiahlo až ukončením prvej svetovej vojny.

  V roku 1939 došlo k opätovnému rozdeleniu Poľska. Tentoraz medzi Nemecko a Sovietsky zväz na základe Paktu Molotov-Ribbentrop.  Po vojne prebehlo v krajine referendum, ktoré bolo sfalšované a Poľsko sa na ďalších 50 rokov stalo sovietskym satelitom. Nezávislosť získalo až v roku 1989.

  V roku 2004 vstúpilo do Európskej Únie. Poľsko v roku 2015 nebolo súčasťou eurozóny. Oficiálnou menou je poľský zlotý.

  Ekonomika

  Hrubý domáci produkt na obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je okolo 26 tisíc dolárov (Slovensko – 29 000). Poľsko je tak v rámci Vyšegrádskej skupiny (ČR, SR, Maďarsko, Poľsko) treťou najbohatšou krajinou.

  Poľsko je úspešným príkladom transformácie centrálnej plánovanej ekonomiky a na funkčnú trhovú ekonomiku. Poľsko patrí medzi najrýchlejšie rastúce krajiny Európskej Únie. Ako jedinému štátu EÚ sa mu podarilo prekonať ekonomickú krízu rokov 2008-2009 bez pádu do recesie. V roku 2009 poľské hospodárstvo rástlo rýchlosťou 1,6 percenta. V tomto istom roku slovenská ekonomika padla o viac ako 5 percent.

  Poľsko má oproti Slovensku jednu veľkú výhodu – je to obrovská krajina, kde žije takmer 40 miliónov ľudí. Má teda veľký vnútorný trh, ktorý je ďaleko menej citlivý na to, čo sa deje vo svete, ako ten slovenský. Poľsko ďalej nie je závislé na jednom sektore ekonomiky, ako je to napríklad aj u nás (automobilov priemysel).

  S rastúcom silou ekonomiky bude postupne rásť aj význam Poľska v Európskej Únii.

  V Poľsku má sídlo niekoľko najväčších spoločností regiónu Strednej Európy (postkomunistických krajín): PKN Orlen, Lotos Group, PGE.

  Obyvateľstvo

  Hustota zaľudnenia je približne rovnaká ako na Slovensku.

  Pred druhou svetovou vojnou žili v Poľsku cez 3 milióny Židov. Po skončení vojny ich ostalo iba 300 tisíc. Poľsko patrilo v druhej svetovej vojne medzi najpostihnutejšie krajiny – celkom zahynulo až 6 miliónov Poliakov.

  Poľsko je etnicky veľmi homogénna krajina. Až 97 percent obyvateľov sa hlási k poľskej národnosti.  Veľká väčšina národnostných menších patrí medzi Slovanov.

  Náboženstvo

  Poľsko je silne katolícka krajina. Ku katolíckej cirkvi sa v sčítaní ľudu v roku 2011 prihlásilo až 88 percent obyvateľov.

  Články pre Polsko: