Nórsko

  Oficiálny názov: Nórsko

  Hlavné mesto: Oslo

  Počet obyvateľov: 5 165 802

  Rozloha: 385 178 km²

  HDP na obyvateľa: 67 445 $

  Kód meny: NOK

  Názov meny: nórska koruna

   

  Nórsko je jednoznačne jedna z najzaujímavejších krajín sveta. Platí to ako pre ľudí hľadajúcich prácu, tak aj pre dovolenkárov všemožného druhu.

  Je to severská krajina nachádzajúca v časti Európy zvanej Škandinávia. Susedí so Švédskom, Fínskom a Ruskom. Mapa Nórska to zobrazí asi najlepšie.

  Nórsko je štvrtá najbohatšia krajina sveta. Hrubý domáci produkt  na hlavu je viac ako dvojnásobný oproti tomu slovenskému. Nórsko je rozprávkovo bohaté najmä vďaka bohatým zásobám ropy a zemného plynu.

  Láka pracovníkov z celej Európy. Práca v Nórsku je ohodnotená mimoriadne dobre. Inak to nejde – náklady na život v Nórsku sú extrémne vysoké.  Ľuďom, čo si chcú v Nórsku zarobiť, to však môže byť úplne jedno. Veď peniaze aj tak budú míňať v ďaleko lacnejších krajinách.

  Ponuka práce v Nórsku je široká – od pracovníkov vrtnej plošiny až po vodičov autobusov mestskej hromadnej dopravy. Nórske pracovné ponuky je možné nájsť aj na slovenských pracovných portálov. Mnohokrát sa dokonca stáva, že nórski zamestnávatelia chodia loviť ľudí priamo na Slovensko.

  Práca v zahraničí v Nórsku láka – problémov však býva jazyk. Nóri síce vedia po anglicky, avšak nie pri všetkých profesiách si vystačíte iba s týmto jazykom. Mnohé pracovné agentúry ponúkajú ľuďom spolu s prácou v Nórsku aj kurzy nórčiny. Nórsko-slovenský slovník je povinná výbava každého, kto chce v tejto krajine pracovať. Pre študentov je mimoriadne zaujímavá brigáda v Nórsku. Stačí sa na dva mesiace vybrať do tejto krajiny na jahody  a po zvyšok školského roka sa má študent ako v bavlnke.

  Medzi nórske zaujímavosti patria aj slávne fjordy – tieto morské zárezy do pevniny sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. Dovolenka v Nórsku určite nie je o vylihovaní na pláži  – nórske počasie a podnebie je na toto jednoducho príliš chladné. Do Nórska sa organizujú hlavne poznávacie zájazdy. Je to obrovská krajina a najmä z prírody je tu naozaj čo spoznávať. Za návštevu stojí aj nórske Oslo – zaujímavá multikultúrna metropola.

  História Nórska

  Nórsko malo vo svojej histórii vlastné kráľovstvo. Prešlo si spolužitím s Dánmi a od roku 1812 bolo násilne súčasťou Švédska. Na cestu samostatnosti sa Nóri vybrali v roku 1905. Švédi sa s Nórmi rozišli v dobrom.

  V oboch svetových vojnách bolo Nórsko oficiálne neutrálne. V prvej svetovej vojne však bolo Veľkou Britániou donútené k odpredaju veľkej časti vlastnej obchodnej flotily za veľmi nízku cenu. Počas druhej svetovej vojny bola krajina napriek neutralite okupovaná Nemcami.

  Najdôležitejšou udalosťou 20. storočia bolo objavenie nálezísk ropy. Stalo sa tak v roku 1969. Z predaja ropy však Nórsko začalo ťažiť až na začiatku 80-tych rokov. Viac ako dekádu totiž krajine trvalo vybudovať vlastný ropný priemysel.

  Nórsko je zakladajúcim členom Severoatlantickej aliancie. Krajina nie je členom Európskej Únie ani eurozóny. Nórsko je však súčasťou európskeho hospodárskeho priestoru.

  Ekonomika Nórska

  Nórsko je druhá najbohatšia krajina Európy – po Luxembursku a štvrtá najbohatšia na svete – bohatšie okrem Luxemburska sú iba Katar a Lichtenštajnsko.

  Oficiálnou menou Nórska je nórska koruna.

  Obyvateľstvo

  Až 14 percent obyvateľov sú imigranti, alebo deti imigrantov (obaja rodičia narodení v zahraničí). 86 percent obyvateľov Nórska má aspoň jedného rodiča narodeného v Nórsku.

  40 percent imigrantov pochádza zo Západu (Európa, Austrália, Severná Amerika). 60 percent imigrantov pochádza z iných častí sveta (Irak, Pakistan, Somálsko, Maroko, Irán).

  Nórsko má aj svojich domorodých obyvateľov  – označujú sa ako Samiovia. Dnešní Nóri sú severogermánskeho pôvodu.

  Náboženstvo

  Až do roku 2012 bolo v nórskej ústave uvedené, že oficiálnym štátnym náboženstvom je Nórska cirkev. Nórsko je tak protestantská krajina.

   

   

  Články pre Nórsko: