Nepál

  Oficiálny názov: Nepál

  Hlavné mesto: Káthmandú

  Počet obyvateľov: 26 494 504

  Rozloha: 147 181  km²

  HDP na obyvateľa: 2 310 $

  Kód meny: NPR

  Názov meny: nepálska rupia

   

  Nepál je hornatá krajina nachádzajúca sa v Južnej Ázii. Susedí iba s dvoma štátmi – Čínou a Indiou. Do Bangladéšu je to naozaj iba na skok – krajiny však so sebou bezprostredne nesusedia. Mapa Nepálu to zobrazí najlepšie.

  Nepálska vlajka patrí medzi najzaujímavejšie na svete. Drvivá väčšina vlajok má tvar obdĺžnika. Nepálska vlajka je iná – jej nepravidelný tvar sa len ťažko opisuje. Najlepšie je pozrieť  si obrázok.

  Nepálske Himaláje sú asi najznámejšou nepálskou atrakciou. Nepálska turistika je založená na tomto najvyššom pohorí na svete. Z Nepálu sa chodí na najvyššie kopce sveta.  Výraz Nepál dovolenka nájdete aj v mnohých katalógoch slovenských cestovných kancelárií. Dovolenka v Nepále je tak trochu exotická, rozhodne však nepatrí medzi cenovo nedostupné. Kto sa chce vybrať do tejto krásnej krajiny, ten si na takýto výlet bez problémov našetrí. Cestovky robia do Nepálu najmä rôzne poznávačky, počas ktorých sa ľudia turistike venujú iba okrajovo. Nepálsky čaj, nepálske pamiatky či nepálske železnice patria medzi najväčšie nepálske zaujímavosti. Dovolenkári do Nepálu nejazdia  za leňošením niekde v luxusnom hoteli. Do Nepálu sa jazdí za spoznávaním úplne odlišnej kultúry. Nepál je síce veľmi chudobná krajina, ľudia sú však milí a usmievaví.

  V nepálskej časti Himalájí sa nachádza 8 z 10 najvyšších vrchov svete. Referáty o Nepále nikdy nezabudnú spomenúť, že najvyšší bod Zeme, Mount Everest, sa nachádza práve na území Nepálu.

  V poslednom čase sa však Nepál nedostál do médií vďaka svojim prírodným krásam, ale z dôvodu katastrofy, ktorá túto krajinu postihla. Nepálske zemetrasenie patrilo k najhorším za posledné desaťročia. Zemetrasenia v takých krajinách, ako je Nepál, dopadajú zvyčajne veľmi zle. Keďže ide o veľmi chudobnú krajinu, budovy a ďalšie štruktúry majú veľmi nízke bezpečnostné štandardy. Stavby, ktoré by u nás zemetrasenie zvládli, v Nepále okamžite padajú. Krajina navyše nedokázala dostatočne rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu. Do záchrany ľudí a následnej obnovy krajiny sa však zapojil prakticky celý svet vrátane rôznych organizácií zo Slovenska.

  Nepál história

  Nepál bol po celú svoju existenciu monarchiou. Na území dnešného Nepálu často vládli rôzne menšie kráľovstvá a ďalšie štátne útvary. K zjednoteniu došlo pod dynastiou Šah. V roku 1768 Prithvi Narayan Šah zjednotil všetky malé štátne útvary do jedného celku. Táto dynastia v krajine vládla až do roku 2008. Nedávna história Nepálu je poznačená civilnou vojnou, kedy sa miestni komunisti snažili zrušiť existenciu monarchie.

  Ekonomika Nepálu

  Nepál je na naše pomery veľmi chudobná krajina. Hrubý domáci produkt na obyvateľa je na Slovensku asi 10-krát vyšší. Ekonomika Nepálu je závislá na poľnohospodárstve. Až 76 percent populácie pracuje práve v tejto časti ekonomiky.

  Nepál exportuje najmä koberce a oblečenie. Významnou súčasťou ekonomiky krajiny je aj turizmus. Ďalší rozvoj turizmu a aj celej ekonomiky je sťažený nestabilnou politickou situáciou.

  Oficiálnou nepálskou menou (nepálske platidlo) je rupia, presnejšie nepálska rupia.

  Nepálske ceny sú oproti našim veľmi nízke. Život v tejto krajine je tak veľmi lacný.

  Obyvateľstvo

  Nepálske obyvateľstvo vzniklo tromi hlavnými migračnými prúdmi z Indie, Tibetu a Mjanmarska.

  Posledné sčítanie obyvateľov zaregistrovalo až jeden a pol milióna neprítomných obyvateľov. Ide o ľudí, čo pracujú v zahraničí – najmä v bohatých krajinách Blízkeho Východu a v Južnej Ázii.

  Náboženstvo

  Nepál je hinduistická krajina. Až 80 percent obyvateľstva sa hlási práve  k tomuto náboženstvu. Ďalších 10 percent populácie sú budhisti.

  V Nepále nájdete niekoľko významných hinduistických pamiatok, ako napríklad Chrám Šivu, ktoré sú veľkými lákadlami pre zahraničných turistov.

   

  Články pre Nepál: