Nemecko

  Oficiálny názov: Nemecko

  Hlavné mesto: Berlín

  Počet obyvateľov: 81 miliónov

  Rozloha: 357 168  km²

  HDP na obyvateľa: 46 896 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: euro

   

  Nemecko (oficiálne Nemecká spolková republika – Bundesrepublik Deutschland) sa nachádza v Strednej Európe – politicky a kultúrne však patrí do Západnej Európy. Svojou rozlohou sa radí na 63. miesto na svete. S 81 miliónmi obyvateľov je Nemecko najľudnatejšou krajinou Európskej Únie. Čo je však ešte dôležitejšie, Nemecko je najväčšou a zároveň najdôležitejšou ekonomikou EÚ, eurozóny a aj celej Európy.  Vlajku Nemecka tvoria tri vodorovné pruhy – čierny, červený a žltý.

  Pokiaľ Európa bola v posledných desaťročiach založená na rovnováhe, v posledných rokoch sa do vedúcej polohy čím ďalej viac derie Nemecko. Kým väčšina európskych ekonomík zápasí s najrôznejšími dôsledkami ekonomickej krízy, Nemecku sa darí nad všetky očakávania.  Krajina nejako prirodzene prevzala vedúcu úlohu v Európe a eurozóne. Nemecko v minulosti tvorilo prointegračný tandem najmä so susedným Francúzskom. Francúzska ekonomika dnes na tom nie je tak, aby si mohla určovať na kontinente podmienky.

  Nemecko susedí s Poľskom, Českou republikou, Rakúskom, Holandskom, Švajčiarskom, Luxemburskom, Francúzskom  a Belgickom. Nájsť Nemecko na mape nie je najmenší problém ani pre toho najmenej vzdelaného človeka.

  V posledných rokoch je krajina jedným z najväčších prijímateľov imigrantov na svete. V tomto smere prijíma viac ľudí iba 4-krát väčšie USA.  Nemecko sa stalo veľmi atraktívnou destináciou najmä potom, ako na Európu uderila hospodárska kríza. Zrazu sa milióny mladých ľudí v Portugalsku, Španielsku či Grécku ocitli bez práce a zároveň s minimálnou nádejou, že sa v tomto smere niečo v najbližšom čase zmení. Na druhú stranu Nemecko po rokoch začalo trpieť nedostatkom pracovnej sily. Sami Nemci začali podporovať sťahovanie ľudí naprieč Európou.

  Práce v Nemecku bolo dosť – kvalifikovanej aj nekvalifikovanej. S hľadaním ponuky práce v Nemecku migranti nemali problém. Najľahšie to mali pochopiteľne všetci tí, čo vedeli aspoň čosi po nemecky. Pracovné ponuky v Nemecku je možné nájsť aj na úradoch práce jednotlivých členských krajín EÚ. Najčastejšie voľné pracovné miesta v Nemecku sú: lekár, opatrovateľka, konštruktér a tak ďalej. Opatrovateľky sa majú v Nemecku dobre. Oproti práci v Rakúsku ale môže prekážať väčšia vzdialenosť od domova.

  Veľmi dobre platená  je aj práca zvárača. Na trhu je totiž vysoký nedostatok  špecializovanej pracovnej sily. Tomu následne zodpovedajú aj mzdy.

  Na zamestnanie sa väčšinou vyžadujú aspoň základy nemčiny. Práca v Nemecku bez jazyka je síce možná – maximálne sa však dostanete niekde na stavbu. Jazykové kurzy v Nemecku sú výborným štartom, ako si výrazne zlepšiť svoje šance na úspech na pracovnom trhu.

  V základnej výbave každého pracovníka by mal byť slovensko-nemecký a nemecko-slovenský slovník. Prípadne česko-nemecký a nemecko-český slovník. Automatický online nemecko-slovenský (slovník) prekladač viet je vhodný akurát na prekladanie článkov či  na domáce štúdium.  Vždy je lepšie si stiahnuť nejakú aplikáciu či siahnuť po papierovom slovníku.

  Pre Slovákov sú lákavé aj brigády. V Nemecku si za pár mesiacov  vedia zarobiť toľko, čo by sa im na Slovensko podarilo za celý rok. Preprava do Nemecka však nie je práve najjednoduchšia. Ubytovanie v Nemecku takisto nepatrí medzi najlacnejšie. Z tohto dôvodu je vždy lepšie využiť služby nejakej pracovnej agentúry. Tá sa postará o prepravu osôb, ubytovanie a zabezpečí aj pracovné miesto.

  Slováci však nejazdia do Nemecka iba za prácou. Medzi návštevníkmi sa nájdu aj turisti. Do Nemecka sa chodí aj za nákupmi. Oplatia sa napríklad autá. Dovoz áut z Nemecka beží vo veľkom už od vstupu Slovenska do Európskej Únie. Nemecké ojazdené autá sú za normálnych okolností menej opotrebované ako tie na Slovensku. Predsa len v Nemci majú cesty v ďaleko lepšom stave. Ďalšou podstatnou výhodou je, že autobazáre v Nemecku ponúkajú ďaleko širší výber vozidiel. Nemecko je najväčší automobilový trh v Európe.  Celý proces nákupu auta je jednoduchý. Na internete si pozriete voľné autá a vyštartujete do zvoleného bazáru. Povedzme, že sa vyberiete do autobazáru v Mníchove. Nemecko je krajinou takých automobiliek ako Volkswagen, Audi či Mercedes. Bmw je ďalšia nemecká automobilka, ktorá ma navyše centrálu v Mníchove. Po návšteve bazáru sa môžete vybrať do múzea značky BMW. Na dovoz auta je potrebné si vybaviť miestne dočasné značky.

  Národným športom Nemecka je futbal. Nemecká bundesliga je jednou z najlepších európskych líg. V roku 2014 Nemci vyhrali majstrovstvá sveta. Hokej je v Nemecku iba okrajový šport.

  Medzinárodná predvoľba Nemecka je +49.

  História Nemecka

  Z pohľadu dneška to majú Nemci zložité. História ich štátu sa z dlhodobého pohľadu nijako výrazne nelíši od zvyšku sveta.  Nemci ale spôsobili obidve svetové vojny a najmä tá druhá spôsobila neuveriteľný šok po celom  svete. Nemci si svoju vinu priznali a už viac ako 70 rokov sa za ňu kajajú. Moderná nemecká duša je udalosťami druhej svetovej vojny stále výrazne poznačená.  Druhá svetová vojna doteraz určuje zahraničnú politiku Nemeckej spolkovej republiky. V zahraničí sa veľmi neangažuje a armáda je oproti vojenským mocnostiam vo veľmi zúboženom stave. Nemci sú v tomto smere na tom podobne ako Japonci. Obe krajiny sú ekonomické mocnosti so slabými armádami.

  Nemci sa snažia nepozerať späť do minulosti. Cieľom je sústrediť sa na tvorbu súčasnosti. Nemecko prešlo po páde Sovietskeho zväzu náročným zjednotením krajiny. Potom sa postavilo na čelo európskych snáh o vytvorenie spoločného európskeho spolku.

  Ekonomika

  Pokiaľ sú Nemci na niečo skutočne hrdí, tak je to ich ekonomika. V posledných rokoch sa jej mimoriadne darí. Ekonomika je založená najmä na inovatívnom priemysle, ktorý napriek vysokým mzdovým nákladom dokáže globálne konkurovať.

  Nemecko je najväčšia európska ekonomika, tretí najväčší exportér na svete a drží aj titul krajiny s najvyššou produktivitou práce na svete.

  Z 500 najväčších spoločností sveta má sídlo 28 v Nemecku. Najväčšie nemecké firmy sú:

  • Volkswagen
  • ON
  • Daimler
  • Siemens
  • BASF
  • BMW
  • METRO
  • Schwartz Gruppe
  • Deutsch Telekom
  • Deutsche Post
  • Alianz

  Nemecko sa nemusí spoliehať iba na niekoľko desiatok mega firiem. Nemecká ekonomika stojí skôr na tisíckach malých väčšinou rodinných podnikov. Približne jedna tisícka takýchto firime je vo svojom odbore globálnym lídrom.

  Obyvateľstvo

  Hustota zaľudnenia je okolo 230 ľudí na km², čo je asi dvojnásobná hodnota oproti Slovensku. Priemerný počet detí na jednu ženu je 1,41. Toto číslo patrí k najnižším na svete. Nemecká populácia však aj napriek tomu rastie. Vďaka imigrácii.

  Asi 7 miliónov ľudí žijúcich v Nemecku nemajú nemecké občianstvo. Približne 16 miliónov ľudí sú imigranti alebo potomkovia imigrantov. Nemecko je domovom tretej najväčšej populácie imigrantov na svete.

  Náboženstvo

  Nemecko je historicky kresťanská krajina. Počet katolíkov a protestantov je približne rovnaký.

  Články pre Nemecko: