Maroko

  Oficiálny názov: Maroko

  Hlavné mesto: Rabat

  Počet obyvateľov: 33 848 242

  Rozloha: 446 550 km²

  HDP na obyvateľa: 7 606 $

  Kód meny: MAD

  Názov meny: marocký dirham

   

  Maroko je severoafrická krajina ležiaca v regióne Maghreb. V arabčine sa dokonca podľa tohto regiónu aj nazýva – Al Maghreb.  Tento výraz by sa dal do slovenčiny  preložiť ako „západ“.

  Susedí s Alžírskom a španielskou enklávou Ceuta. Ak berieme do úvahy, že súčasťou Maroka je aj Západná Sahara, tak  potom susedí aj s Mauretániou. Maroko je jednou z troch krajín (ďalšie dve sú Španielsko a Francúzsko), ktoré majú pobrežie v Atlantickom oceáne a Stredozemnom mori zároveň. Pre orientáciu je dobré si pozrieť mapu Maroka.

  Hlavným mestom je Rabat. Maroko patrí medzi krajiny, kde hlavné mesto nie je najväčšie. Najväčším a ekonomicky najdôležitejším je slávne mesto Casablanca. Maroko má aj niekoľko ďalších dôležitých miest. Marocký Tangier či Agadir sú populárne aj medzi turistami.

  Maroko je turisticky veľmi príťažlivá krajina. Každý rok sa sem vyberie okolo 10 miliónov turistov. To je veľmi pekné číslo, ktoré výrazne pomáha zamestnanosti a vládnym príjmom.

  Najväčšou výhodou tejto turistickej destinácie je blízkosť Európy. Väčšina turistov prichádza práve z Európy – najviac z Francúzska a Španielska. Dovolenka v Maroku vôbec nemusí byť drahá. Najjednoduchšie je vybrať sa do Maroka s cestovnou kanceláriou. Tá sa o vás postará. Letecky sa dopravíte priamo do Agadiru či Casablancy.  Maroko je mimoriadne dostupné aj pre nezávislých cestovateľov – do Maroka totiž lietajú aj nízkonákladové spoločnosti.

  Najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť na dovolenke v Maroku, je využiť akciové ponuky cestovných kancelárií. Do Maroka sa jazdí pomerne dosť, takže ponuka je vcelku dobrá. Pomocou last minute Maroko môžete ušetriť nemalé peniaze.

  Na dovolenke v Maroku je najlepšie počasie. Pokiaľ sa bojíte, že vám bude počas dovolenky pršať, vyberte sa do Maroka. Počasie je tu naozaj spoľahlivé. Na niektorých miestach neprší po celý rok. Či už sa vyberiete do marockej Saidie, alebo do Fezu, dažďu sa naozaj nemusíte báť.

  Zaujímavosťou výletu do Maroka je možnosť si pozrieť púšť. Sahara je asi najznámejšia púšť a bola by škoda si ju nepozrieť na vlastné oči. Pre dobrodružstva chtivých ľudí je tu dokonca možnosť si na piesku zalyžovať.

  História Maroka

  Francúzi sa začali o Maroko zaujímať už v prvej polovici 19. storočia. V roku 1830 si z Maroka spravili protektorát.  V roku 1860 sa Francúzi dostali do ozbrojeného konfliktu so Španielskom. Španielske kráľovstvo si v Maroku udržovalo enklávu Ceuta, ktorá sa pokúsilo rozšíriť. V roku 1884 Španieli vyhlásili na severnom pobreží Maroka vlastný protektorát.

  V roku 1904 sa Španieli a Francúzi dohodli na zónach vplyvu v Maroku. Toto bol jeden zo zárodkov prvej svetovej vojny. Následne Briti uznali nároky Francúzov. Toto pobúrilo Nemcov. V roku 1912 bolo celé Maroko priznané Francúzsku.

  Maroko získalo od Francúzska nezávislosť v roku 1956. Pár mesiacov po vyhlásení samostatnosti sa Španielsko vzdalo svojho protektorátu v prospech Maroka. Nechalo si iba dve enklávy – Ceuta a Melilla.

  Ekonomika

  Marocká ekonomika je relatívne slobodná a diverzifikovaná. Ekonomika vyzerá dobre najmä vtedy, ak ju porovnáme s okolitými štátmi.  Maroku sa podarilo vykonať rôzne dôležité reformy, ako napríklad privatizácia. Je to piata najväčšia ekonomika Afriky. Krajina hrá dôležitú rolu nielen v Afrike, ale aj v moslimskom svete.

  Jedným z dôležitých pilierov ekonomiky je turizmus. Maroko však naň nie je odkázané. Čím ďalej viac európskych firiem presúva výrobu do tejto severoafrickej krajiny. Zahraničné firmy tu nájdu nízke mzdy a stabilnú politickú a ekonomickú situáciu.

  Obyvateľstvo

  Maroko je turisticky zaujímavé aj z toho dôvodu, že oplýva jedinečnou kultúrou, ktorá pramení z jedinečného mixu Berberov, Arabov a Európanov.  Až 99,1 percent obyvateľov sú Berberi, Arabi, alebo miešanci týchto dvoch etník.

  Články pre Maroko: