Maďarsko

  Oficiálny názov: Maďarsko

  Hlavné mesto: Budapešť

  Počet obyvateľov: 9 877 365

  Rozloha: 93 030  km²

  HDP na obyvateľa: 25 239 $

  Kód meny: HUF

  Názov meny: maďarský forint

   

  Maďarsko sa nachádza v Strednej Európe. Susedí so Slovenskom, Rakúskom, Slovinskom, Srbskom, Rumunskom a Ukrajinou. Mapa Maďarska to názorne zobrazí. Maďarská vlajka  je jednoduchá – má tri pruhy (červený, biely a zelený). Je približne dvojnásobne veľké ako Slovensko. Zhruba to platí ako pri rozlohe, tak aj pri počte obyvateľov.

  Maďarsko je veľmi zaujímavou turistickou destináciou. Má naozaj čo ponúknuť, a čo je mimoriadne dôležité,  zo Slovenska to iba na skok. Do Maďarska sa môžete vybrať za maďarskými kúpeľmi,  maďarským kúpaliskom, wellness Maďarsko, maďarským oceanáriom, maďarskou zoo či rybolovom. Obľúbené destinácie v Maďarsku sú Lipot, Eger, Heviz či Pusta

  Krajina má veľmi dobré podmienky pre termálne kúpaliská. Kúpaliská sú vynikajúcim typom na dovolenku v Maďarsku. Last minute Maďarsko od nejakej dobrej cestovky môže byť mimoriadne výhodný spôsob, ako si trochu oddýchnuť. Ubytovanie v Maďarsku je dostupné vo všetkých štandardoch – od lacných hostelov až po 5-hviezdičkové hotely. Maďarsko je výborná turistická destinácia, pretože tu nájdete všetko, čo bežný turista hľadá – pamiatky, zábavu a samozrejme aj dobré jedlo. Kuchyňa Maďarska patrí k najlepším na svete. Vychutnajte si, čo Maďarsko v tomto smere ponúka. Určite nebudete ľutovať.

  Jazdí sa sem aj do podmorského sveta. Maďarsko síce neponúka more, ale vcelku pekné akvárium. Maďarsko však má svoje vlastné more –Balaton je obrovské jazero v strede krajiny. Je to jednoznačne najobľúbenejšia dovolenková destinácia Maďarov. Každý rok sa na pláže Balatonu vyberú aj tisíce Slovákov. Hádam najväčšou výhodou Balatonu je jeho blízkosť. Navyše by ste sa tu nemali obávať zbytočne vysokých cien. Cesta do Chorvátska (kam smeruje väčšina slovenských dovolenkárov) tak nemusí byť taká nudná. Vždy sa môžete na jeden či dva dni zastaviť pri Balatone.

  Počasie v Maďarsku býva v priebehu roka veľmi podobné tomu nášmu. Maďarské podnebie je však o čosi teplejšie, keďže krajina sa nachádza predsa len o čosi bližšie k rovníku. Predpoveď počasia v Maďarsku je možné sledovať aj na slovenských serveroch. Aktuálne počasie v Maďarsku však stále môže byť rozdielne od predpovede.

  Pred výjazdom je dobré si pozrieť maďarské sviatky. Pribaľte si aj maďarskú automapu. Berte na vedomie, že potrebujete zaplatiť maďarské mýto. Diaľničné poplatky či diaľničná známka v Maďarsku (matrica) však nie sú príliš drahé. Diaľnice sú dobré, je však lepšie sa na nich nestratiť. Pri cestovaní tiež veľmi pomáha slovník: maďarsko-slovenský či maďarsko-český slovník dokážu pomôcť v rôznych neľahkých situáciách. Maďarčina je veľmi odlišný jazyk,  a tak na intuíciu sa nedá veľmi spoliehať. Nezabudnite si poznačiť maďarskú  predvoľbu. Maďarský obchodný register vás bude zaujímať iba v prípade, že sa v krajine chystáte podnikať.

  Wellness pobyty v Maďarsku či spoznávanie Budapešti nie sú jediným dôvodom na návštevu tejto krajiny. Do Maďarska sa môžete vybrať nakupovať do Tesca, outletu či autobazáru. Do Maďarska sa chodí aj za prácou. Práca v Maďarsku je výhodná najmä pre obyvateľov pohraničného regiónu. Mnohí Slováci využívajú výhodné ceny nehnuteľností. Maďarsko umožňuje Slovákom nákup nehnuteľností na základe toho, že sme v Európskej Únii.  Domy na predaj v Maďarsku často vyjdu výrazne lacnejšie. Domy v Maďarsku sú mimoriadne atraktívne najmä v blízkosti Bratislavy.

  História Maďarska

  Maďarsko sa sformovalo už niekedy v 9. storočí. V 12. storočí už môžeme hovoriť o regionálnej mocnosti. Zlatú éru Maďarsko zaznamenalo v 15. storočí.  Všetko sa však zmenilo v roku 1526. V tomto roku prebehla slávna Bitka pri  Moháči, kedy maďarské vojská boli porazené tureckou armádou. Nasledujúcich 150 rokov bolo Maďarsko pod nadvládou Osmanskej ríše. Neskôr spolu s Rakúskom vytvorili mocný celok Rakúsko-Uhorsko. Tento štátny útvar pretrval až do konca prvej svetovej vojny, kedy mnohé časti monarchie po prvý krát vo svojej histórii dosiahli nezávislosť.

  Súčasné hranice boli definované v roku 1920 v Trianone. Maďarsko stratilo 71 percent územia, 58 percent populácie a dokonca 32 percent etnických Maďarov. Počas druhej svetovej vojny bolo Maďarsko nemeckým spojencom. Od roku 1947 do roku 1989 bolo Maďarsko súčasťou Sovietskeho bloku. V roku 1956 sa Maďari pokúsili Rusom vzoprieť. Toto povstanie však bolo tvrdo potlačené.

  Ekonomika Maďarska

  Maďarsko má za sebou ekonomický príbeh veľmi podobný tomu nášmu. Aj Maďarsko muselo prežiť náročnú transformáciu krajiny z centrálne plánovanej na trhovú ekonomiku.

  Dnes je Maďarsko z pohľadu hrubého domáceho produktu na obyvateľa po započítaní kúpnej sily chudobnejšie ako Slovensko. Nie však oveľa. Maďarska ekonomika je v posledných rokoch špecifická najmä tým, že do nej výrazne vstupuje maďarský premiér Viktor Orbán.

  Oficiálnou menou Maďarska je forint.

  Obyvateľstvo Maďarska

  V porovnaní so Slovenskom je hustota obyvateľstva v Maďarsku o čosi nižšia. Maďarská populácia je výrazne mestskejšia. U nás žije v mestách 54 percent ľudí, v Maďarsku takmer 70 percent.

  Maďarská populácia prudko starne a do budúcna je predpoklad, že sa zmenší. Za všetko môže pôrodnosť, ktorá nestačí na prirodzenú obnovu. Priemerný počet detí na jednu maďarskú ženu je 1,4. Na prirodzenú obnovu populácie je potrebné, aby toto číslo dosahovalo hodnotu 2,1.

  Náboženstvo

  Maďarsko je prevažne kresťanská krajina. K tomuto náboženstvu sa hlási okolo 52 percent ľudí. V Maďarsku pred druhou svetovou vojnou žila významná židovská komunita o veľkosti niekoľko sto tisíc ľudí.

  Články pre Maďarsko: