Litva

  Oficiálny názov: Litva

  Hlavné mesto: Vilnius

  Počet obyvateľov: 2 898 062

  Rozloha: 65 300 km²

  HDP na obyvateľa: 28 210 $

  Kód meny: LTL

  Názov meny: litovský litas

   

  Litva je pobaltská krajina susediaca s Poľskom, Bieloruskom a Lotyšskom. Situáciu najlepšie vysvetlí Litva mapa.

  Je to malá krajina (hoci asi o polovičku väčšia ako Slovensko), ktorá je spolu s Lotyšskom a Estónskom jedinou krajinou, ktorej sa podarilo dostať zo Sovietskeho zväzu a skončiť v Európskej Únii a Severoatlantickej aliancii.

  Bežný Slovák má o pobaltských krajinách veľmi malé vedomosti. Môže za to ich veľkosť, ale aj nie veľká turistická atraktivita. Mnoho ľudí si napríklad mýli Litvu s Lotyšskom. Litva je najjužnejší štát z pobaltskej trojky.

  Do pomykova sa ľudia dostávajú aj kvôli tomu, že Litva po anglicky je „Lithuania“ a Lotyšsko je po anglicky „Latvia“.  Teda presne naopak, ako by nám bežný sedliacky rozum naznačoval.

  Slovensko toho má s Litvou veľa spoločného. Obe krajina zažívajú za posledné tri dekády veľmi podobný príbeh. Aj Litva sa dostala spod područia Moskvy a musela prebudovať ekonomiku z centrálneho plánovania na trhovú ekonomiku. Bolo to zložité, avšak Litve sa to podarilo. Krajina v roku 2004 spolu so Slovenskom vstúpila do Európskej Únie a dnes je na základe HDP bohatšia ako niektoré staré európske krajiny.

  Litovské počasie je do veľkej miery ovplyvnené morom. Pri dovolenke v Litve tak nemožno očakávať rovnaké počasie ako u nás.

  História Litvy

  Litva mala v minulosti vlastné kráľovstvo. Potom existovala ako súčasť poľsko-litovského zoskupenia. Od konca 18. storočia bola Litva súčasťou Ruskej ríše.

  Po prvej svetovej vojne sa Litve podarilo získať nezávislosť. Rusi sa však do krajiny vrátili počas druhej svetovej vojny a zostali v nej až do roku 1991. Medzi zaujímavosti Litvy patrí aj to, že prvou krajinou sveta, ktorá uznala jej nezávislosť, bol Island.

  Ekonomika       

  Litovská ekonomika patrí medzi najrýchlejšie rastúce v Európskej Únii. Krajina je veľmi dobre hodnotená v slobode ekonomiky. Litva, podobne ako všetky pobaltské štáty, sa v mnohom inšpirujú Škandináviou.

  Oficiálnou menou Litvy je euro. Litva prijala euro 1. januára  2015.

  Obyvateľstvo

  84 percent populácie sa považuje za etnických Litovčanov. Najväčšou národnostnou menšinou sú Poliaci. V Litve tvoria asi 7 percent populácie. Najproblematickejšou menšinou sú na druhú stranu Rusi – tvoria asi 6 percent obyvateľstva. Rusi sa koncentrujú najmä v mestách. Najväčší podiel majú v hlavnom meste Vilnius, kde tvoria až 15 percent obyvateľstva.

  Väčšina Rusov nemá litovské občianstvo. Litva sa navyše bojí, že vďaka ruskej menšine by sa v ich krajine mohol zopakovať ukrajinský scenár.

  Náboženstvo

  Litva je z veľkej časti katolícka krajina. K tejto odnoži kresťanstva sa hlási až 78 percent ľudí. Asi 4 percentá sa hlásia k ortodoxnej cirkvi.

   

  Články pre Litva: