Kuba

  Oficiálny názov: Kuba

  Hlavné mesto: Havana

  Počet obyvateľov: 11 238 317

  Rozloha: 109 884 km²

  HDP na obyvateľa:  18,796 $

  Kód meny: CUP

  Názov meny: kubánske peso

   

  Kuba, jedna z najzaujímavejších krajín sveta, sa nachádza v Karibiku. Mapa Kuby by vám hneď povedala, že krajina má v Karibskom mory dominantné postavenie. Hlavný kubánsky ostrov, Isla de la Juventud (Ostrov mladosti), je najväčším karibským ostrovom.

  Nachádza 150 kilometrov od floridského pobrežia Spojených štátov amerických. Bahamy a Mexiko sú vzdialené 210 kilometrov. Ďalšími morskými susedmi sú Jamajka, Kajmanské ostrovy a Turks a Caicos.

  Po svete je známa najmä Fidelom Castrom a jeho režimom. Fidel dokázal po niekoľko desaťročí viesť iba 150 kilometrov od Spojených štátov amerických krajinu, ktorá bola v ideologickom spore so západnou kultúrou.

  Kuba je v mnohých ohľadoch veľmi vyspelou krajinou. Neexceluje síce v nominálnom príjme na hlavu, svetovou špičkou je v školstve a zdravotníctve. Dlhé desaťročia dodáva lekárov prakticky do celej Latinskej Ameriky. Dôkazom vysokej úrovne kubánskeho zdravotníctva je aj liečenie bývalého venezuelského prezidenta Huga Chavesa.

  Z histórie

  Kuba bola vyhlásená za španielsky majetok  Kolumbom už v roku 1492. Pod španielskou korunou zostala až do Španielsko-americkej vojny v roku 1898. Z tejto vojny vyšla ako formálne nezávislá krajina. Išlo však o dŕžavu USA.

  Po druhej svetovej vojne sa na Kube ujal autokratického vládnutia Batista. Nevydržal tam však dlho. V roku 1959 moc v krajine prevzal Fidel Castro. Komunistická strana Kuby vznikla v roku 1965.

  Ekonomika

  Kubánska ekonomika je relatívne vyspelá. Hrubý domáci produkt na hlavu je asi o tretinu nižší ako ten slovenský.

  Významnou súčasťou kubánskej ekonomiky je turizmus. Dovolenka Kuba je snom nejedného Európana. Dovolenka na Kube je synonymom exotiky. Počasie na Kube je výborné. Zájazdy na Kubu ponúka množstvo cestovných kancelárií. Samotné letenky na Kubu sú pomerne drahé. Zájazdy na Kubu s cestovnými kanceláriami však nemusia byť až také drahé. Zájazd na Kubu na vlastnú päsť by vás mohol vyjsť drahšie ako v prípade cestovania s cestovnou kanceláriou. Letenka Kuba stojí menej ako tisíc eur. Kuba last minute či last minute Kuba sú spôsoby, ako pri výlete do Karibiku ušetriť.

  Dovolenka na Kube môže mať množstvo podôb. Kuba dovolenka a Havana idú k sebe. Určite by ste nemali vynechať hlavné mesto krajiny. Nie je to síce tropický raj, budete mať však možnosť nahliadnuť do bežného života Kubáncov.

  Najznámejšou kubánskou destináciou je však Varadero. Kubánske Varadero či dovolenka na Kube vo Varadere nájdete hádam v každom katalógu lepšej cestovky. Last minute kuba Varadero je jedným z najčastejšie ponúkaných exotických last minute.

  Dovolenka na Kube má však aj niekoľko úskalí. Kubánske víza sú jedným z nich. Pokiaľ však cestujete s cestovkou, nemusíte sa nad ničím trápiť. O všetko sa postará cestovná kancelária.

  Veľmi obľúbené sú aj poznávacie zájazdy  na Kubu. Takéto zájazdy sú však drahšie. Poznávací zájazd na Kubu vás okrem Havany a Varadera zoznámi viac-menej so všetkým dôležitým, čo na tomto karibskom ostrove možno nájsť.

  Obyvateľstvo

  O tom, že Kuba nie je rozvojovou krajinou, svedčí aj rast populácie. Ten sa veľmi blíži európskym populáciám. Priemerný počet detí na jednu Kubánku je 1.41. Jedným z dôvodov je široko dostupná antikoncepcia. Bezproblémový je aj prístup k interrupciám.

  65 percent Kubáncov sú belosi. 9 percent černosi a zvyšok sú mulati.

  Náboženstvo

  Kubánske obyvateľstvo je prevažne kresťanské. K tomuto náboženstvu sa hlási až 60 percent ľudí.

  Články pre Kuba: