Kanada

  Oficiálny názov: Kanada

  Hlavné mesto: Ottawa

  Počet obyvateľov: 35 749 600

  Rozloha: 9 984 670  km²

  HDP na obyvateľa:  45 722 $

  Kód meny: CAD

  Názov meny: kanadský dolár

   

  Kanada je druhý najväčší štát na svete. Ak by sme do úvahy brali iba pevninu, tak Kanade patrí štvrtá priečka. Mapa Kanady je skutočne veľká. V každom prípade Kanada je v porovnaní so Slovenskom obrovská krajina. A pritom v celom štáte žije iba 35 miliónov obyvateľov. Kanada má jednu z najnižších hustôt obyvateľstva.

  Kanada má iba jedného suseda – sú ním Spojené štáty americké. Kanadsko-americká hranica je najdlhšou súvislou hranicou na svete. Vzťahy Kanady s USA sú veľmi dobré, takže táto hranica nemusí byť nijako pozorne strážená.

  Keďže ide o bohatú krajinu, je cieľom rôznych skupín migrantov. Masívnemu prílevu migrantov sa bráni vízami. Víza do Kanady nedávno potrebovali aj Slováci. Kanadské vízum už nemá veľký význam – Slováci jazdia do Kanady na dovolenku, a nie na to, aby tam žiadali o azyl.

  Práca v  Kanade dlhé roky lákala a ešte stále láka nielen Slovákov. Kanada patrí v príjme na hlavu k najbohatším krajinám sveta. Platy  sú tu niekoľkonásobné vyššie ako u nás. Ponuka práce v Kanade je pomerne široká. Na prácu je však potrebné kanadské pracovné povolenie. O pracovné víza do Kanady je potrebné žiadať na kanadskom veľvyslanectve. Cieľom väčšiny imigrantov je zelená karta Kanady, ktorá umožňuje bezproblémový trvalý pobyt v krajine.

  Medzi kanadské zaujímavosti patria aj kanadské mestá – za najkrajšie kanadské mesto je považovaný Vancouver. Toto bývalé dejisko olympijských hier má prakticky všetko, čo od mesta potrebujete – more a v blízkosti vysoké hory.

  Referáty o Kanade prakticky nikdy nezabudnú spomenúť hokej. Kanada a hokej to jednoducho ide k sebe. Ide o kolísku hokeja a jej národný tím je jednoznačne najlepší na svete. Mnohí slovenskí turisti sa do Kanady vyberú práve na hokej – NHL je jednoznačne najlepšia hokejová liga na svete. Amerických tímov je v tejto súťaži síce viac, kanadské sú však hokejovejšie a ich fanúšikova hokeju rozumejú ďaleko lepšie.

  Z histórie

  Kanada si dlho žila pokojným životom mimo hlavného diania. Krajinu obývali rôzne kmene, ktoré nevedeli o existencii iných civilizácií. Všetko sa zmenilo v 16. storočí, kedy na pobrežie Atlantického oceánu začali prichádzať britskí a francúzski kolonizátori. Celú oblasť spolu s dnešnými Spojenými štátmi americkými ovládli Briti. Veľkej Británii sa však nepodarilo udržať všetky územia. Briti sa museli boriť s množstvo konfliktov a nakoniec územie Spojených štátov amerických stratili. Kanada im však zostala. Postupne ju však pustili na cestu samostatnosti. Takmer úplnú nezávislosť získala Kanada už v roku 1931. Ďalší krok k nezávislosti prišiel v roku 1982, kedy sa vplyv Veľkej Británie znížil na absolútne minimum. Oficiálnou hlavou štátu však naďalej zostáva Britská kráľovná.

  Ekonomika

  Kanada patrí medzi desiatku najbohatších krajín sveta. Minimálne, ak berieme do úvahy nominálny príjem na jedného obyvateľa. Podľa hrubého domáceho produktu je Kanada asi o polovicu bohatšia ako Slovensko (toto platí, ak berieme do úvahy kúpnu silu). Ak porovnávame nominálny hrubý domáci produkt, tak Kanada je približne trojnásobne bohatšia.

  Kanadská ekonomika je rozvinutá na všetkých frontoch – priemysel, služby, poľnohospodárstvo, turizmus. Veľkou podporou ekonomického rozvoja je ťažba nerastných surovín. Kanada má pomerne výrazné zásoby ropy. Jej ťažba však nie je konvenčná. Kanadská ropa sa ťaží z tzv. ropných pieskov.

  Obyvateľstvo Kanady

  Kanada má najvyšší rast počtu obyvateľov spomedzi vyspelých krajín. Do veľkej miery je za toto zodpovedná imigrácia. Vplyv prirodzeného nárastu populácie je minimálny.

  Približne 77 percent populácie má európsky pôvod. 14 percent ázijský, 3 percentá sú černosi a jedno percento populácie pochádza z Latinskej Ameriky.

  Náboženstvo

  Takmer 70 percent sa hlási ku kresťanstvu. Katolíkov je okolo 40 a protestantov približne 30 percent.

  Články pre Kanada: