Južný Sudán

  Oficiálny názov: Sudán

  Hlavné mesto: Juba

  Počet obyvateľov: 12 340 000

  Rozloha: 619 745 km²

  HDP na obyvateľa:  2 136 $

  Kód meny: SSP

  Názov meny: juhosudánska libra

   

  Južný Sudán, oficiálne Juhosudánska republika, je štát nachádzajúci sa vo Východnej Afrike. Susedí so Sudánom, Etiópiou, Ugandou, Demokratickou republikou Kongo, Centrálnou africkou republikou a Keňou. Na mape Južný Sudán hľadajte na juh od Egypta. Medzi Egyptom a Južným Sudánom sa nachádza Sudán.

  Do aktualít médií po celom svete sa Južný Sudán dostal v roku 2011, keď sa oddelil od Sudánu. Južný a Severný Sudán nemali dobré vzťahy už od polovice 50-tych rokov minulého storočia. Po dvoch občianskych vojnách sa obe časti bývalej britskej kolónie dohodli na usporiadaní referenda. V roku 2011 sa takmer 99 percent Juhosudánčanov rozhodlo podporiť nezávislosť.

  V indexe krehkosti štátov patrí Sudánu jedna z najhorších pozícií. Tento index sa v minulosti nazýval „index zlyhaných štátov“. Sudán je mladá krajina, ktorá je momentálne vo vojnovom konflikte so Sudánom.

  Najväčším problémom rozdelenia Sudánu bola ropa. Oddelením Južného Sudánu prišiel Sudán o 80 percent ropných kapacít. Krajinu to zasiahlo pomerne silne, keďže jej ekonomický rast bol založený práve na exporte čierneho zlata.

  História

  Už počas britskej kolonizácie, ktorá sa začala na konci 19. storočia, bol Sudán spravovaný ako dve nezávislé časti – severný a južný. Od roku 1972 do roku 1983 bol Južný Sudán v rámci Sudánu spravovaný ako autonómna oblasť. V roku 1983 vypukla Druhá sudánska občianska vojna a autonómia bola zrušená. Konflikt sa skončil až v roku 2006 – išlo o jeden z najdlhšie trvajúcich civilných konfliktov 20. storočia. Počas 22 rokoch ozbrojeného konfliktu zomreli až 2 milióny ľudí – väčšina z nich podľahla hladomoru. Ďalšie milióny skončili ako utečenci v okolitých krajinách. Konflikt bol ukončený dohodou, ktorá počítala s tým, že o osude krajiny rozhodne nezávislé referendum. To sa uskutočnilo v roku 2011 a nezávislosti vyslovilo podporu takmer 99 percent ľudí.

  Ekonomika

  Hospodárstvo je založené na malom poľnohospodárstve.  Krajina od roku 1956 zažila iba 10 rokov mieru. Dôsledkom toho je veľmi zlý stav infraštruktúry a ďalších dôležitých vecí potrebných pre rozvoj krajiny. Svetlú budúcnosť krajine dávajú najmä zásoby ropy.

  Obyvateľstvo

  V Sudáne žije okolo 12 miliónov ľudí. Presné číslo nikto nevie. V krajine zatiaľ neprebehlo sčítanie obyvateľstva a evidencia obyvateľstva bolo to posledné, na čo miestne úrady počas vojny mysleli. Vojnový konflikt spôsobil smrť minimálne dvom miliónom ľudí. ďalšie štyri milióny boli donútené vydať sa na útek.

  Náboženstvo

  Prehľad o náboženskom zložení krajiny je rovnako nepresný ako v prípade počtu obyvateľov. Jediné, čo vieme povedať je,  že v Južnom Sudáne sú veľké skupiny ľudí vyznávajúce tradičné africké náboženstvá, kresťanstvo a islam.

   

  Články pre Južný Sudán: