Izrael

  Oficiálny názov: Izrael

  Hlavné mesto: Jeruzalem

  Počet obyvateľov: 8 238 300

  Rozloha: 20 770 km²

  HDP na obyvateľa:  35 658 $

  Kód meny: ILS

  Názov meny: izraelský nový šekel

   

  Izrael sa nachádza v západnej Ázii – v  časti, ktorú poznáme ako Blízky Východ. Blízky Východ je takmer synonymom nepokojov. Izrael je pekným príkladom komplikovanej situácie v tejto časti sveta.

  Mapa Izraela vám dnes ukáže, že krajina hraničí so Sýriou, Libanonom, Jordánskom a Egyptom. V mieri žije Izrael s Egyptom a Jordánskom. S týmito krajinami má podpísanú mierovú zmluvu. Ostatné štáty majú voči židovskému štátu silný odpor.

  Všetko sa to začalo v roku 1947, keď Izrael vznikol z rozhodnutia Organizácie spojených národov na pôde Britského protektorátu. Toto rozhodnutie sa nepáčilo najmä Palestíncom (ktorí toto územie považovali za svoj domov) a rovnako ani všetkým okolitým arabským krajinám. Arabi napadli Izrael takmer okamžite po jeho vzniku. Prehrali. Vojenský konflikt medzi Arabmi a Izraelom sa ešte niekoľkokrát zopakoval. Izrael vždy prežil.

  Izrael je v stave konštantného ohrozenia. Krajina sa s tým jednoducho naučila žiť. Armáda hrá v živote krajiny veľkú rolu.

  Izrael je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Dovolenka v Izraeli ponúka veľmi zaujímavé zážitky. Poznávacie zájazdy do Izraela sú v ponuke prakticky každej lepšej cestovej kancelárie. Izraelské pamiatky patria k najvýznamnejším na svete. Okrem významných náboženských pamiatok Izrael láka aj na mŕtve more. Dovolenka v Izraeli priťahuje najmä nábožensky založených ľudí, ktorí si chcú pozrieť všetky významné miesta kresťanstva. Izraelský Betlehem patrí medzi najzaujímavejšie turistické destinácie na svete.

  Izrael je významný pre všetky tri abrahamistické náboženstvá – kresťanstvo, judaizmus, islam. Turisti sem prichádzajú z celého sveta. Víza do Izraela Slováci nepotrebujú. Na izraelské počasie sa možno spoľahnúť.

  Do Izraela sa môžete vybrať aj na klasickú plážovú dovolenku. Izraelský Eilat sa nachádza na južnom cípe krajiny v Akabskom zálive. Eilat je len kúsok od známych egyptských letovísk na brehoch Červeného mora.

  Poznávací zájazd do Izraela vás môže vyjsť pomerne draho. Na takéto zájazdy sa chodí s cestovnými kanceláriami a tie musia z niečoho žiť. Navyše Izrael vôbec nie je lacná krajina. Letenky do Izraela však nemusia byť drahé. Do Tel Avivu (najväčšie izraelské mesto) lietajú aj nízkonákladové spoločnosti. S nimi môžete mať spiatočnú letenku vo vrecku už do 200 eur.

  Medzi zaujímavosti Izraela patria aj tzv. kibutze – samosprávne jednotky, kde neexistujú peniaze.

  Z histórie Izraela

  Izrael počas svojej existencie viedol viacero vojen. Židovský štát v minulosti okupoval Sinajský polostrov (1956–57, 1967–82) – dnes patrí Sinaj opäť Egyptu, Južný Libanon (1982–2000), Pás Gazy a Západný breh Jordánu. Tieto palestínske územia sú stále pod izraelskou okupáciou. Táto okupácia sa považuje za najdlhšiu v moderných dejinách.

  Izraelsko-palestínsky konflikt sa napriek dlhoročnému úsiliu mnohých štátov sveta stále nedarí úspešne vyriešiť.

  Ekonomika Izraela

  Izrael patrí medzi ekonomicky vyspelé krajiny. Hrubý domáci produkt na obyvateľa je okolo 35 tisíc dolárov (po zohľadnení parity kúpnej sily). Podľa tohto údaju je Izrael iba o čosi bohatší ako Slovensko (SK HDP 29 tisíc $).

  Židovský štát má mimoriadne vyspelý technologický sektor, vďaka čomu sa jeho ekonomike darí aj v časoch globálnej hospodárskej krízy.

  Oficiálnou menou Izraela je šekel.

  Populácia

  Izrael je jediný štát na svete, kde Židia tvoria väčšinu populácie – presnejšie asi 76 percent. Toto je dôvod, prečo sa často nazýva aj židovský štát. V krajine žije aj významná menšina Arabov (20 percent).

  Náboženstvo

  Hoci sa štát nazýva židovský, Izrael nemá oficiálne náboženstvo. Politické strany sa snažia udržať túto rovnováhu medzi štátom a náboženskými zákonmi.

  Články pre Izrael: