Island

  Oficiálny názov: Island

  Hlavné mesto: Reykjavík

  Počet obyvateľov: 329 100

  Rozloha: 102,775 km²

  HDP na obyvateľa: 44 575 $

  Kód meny: ISK

  Názov meny: Iceland Krona

   

  Island je severská krajina nachádzajúca sa medzi severným Atlantikom a Severným ľadovým oceánom. Pre lepšiu predstavivosť je dobré si pozrieť islandskú mapu.

  Island je asi 10-krát väčší ako Slovensko – má pritom iba 330 tisíc obyvateľov. A aj z tohto počtu dve tretiny žijú v hlavnom meste Reykjavík.

  Prakticky celý ostrov je sopečne a geotermálne  aktívny. Islanďania to vedia veľmi dobre využiť. Krajina patrí medzi geotermálne veľmoci. Takýmto spôsobom dokáže zásobovať väčšinou svojich energetických potrieb.

  Vďaka sopkám a geotermálnym prameňom  je Island mimoriadne atraktívna turistická destinácia. Vďaka veľmi malej populácii je väčšina ostrova absolútne nedotknutá. Dovolenka na Islande patrí k tomu najkrajšiemu, čo možno v Európe vidieť. Samozrejme, že na Island sa nevyberiete vylihovať pri mori. Islandské počasie a aj islandské podnebie je veľmi chladné. To však ani zďaleka neznamená, že si nemôžete so sebou zobrať plavky. Práve naopak. V žiadnom prípade by ste na ne nemali zabudnúť. Krajina má totiž veľké množstvo termálnych prameňov.

  Dovolenka na Islande nepatrí medzi najlacnejšie. Letenky na Island sú relatívne drahé. A ani samotný pobyt na Islande vás nevyjde na pár eur. Je to drahá krajina a služby ako ubytovanie a stravovanie sú výrazne drahšie ako u nás.

  V roku 2008 sa Island stal svetovo populárnym vďaka tzv. islandskej kríze. Finančná kríza si Island vybrala ako jednu z prvých obetí. Na vine boli islandské banky, ktoré operovali s obrovským množstvom peňazí (najmä vzhľadom na veľkosť krajiny). Banky zrazu nemali peniaze a začali krachovať. Toto poslalo dolu islandskú menu. Islandu sa však z tejto krízy podarilo dostať pomerne rýchlo. Banky zarábali, spôsobili však islandský bankrot. Časom sa ale ukázalo, že takéto drastické riešenie je lepšie, ako dlhoročné trápenie ako v prípade Grécka.

  Medzi zaujímavosti Islandu poslednej doby patrí islandský futbal. V kvalifikácii na Majstrovstvá Európy 2016 vo Francúzsku Island prekvapil všetkých favoritov a ako jedna z prvých krajín si zabezpečil postup na záverečný turnaj. Krajina miluje futbal a pokúsi sa dosiahnuť zaujímavý výsledok aj vo Francúzsku. Má na to všetky predpoklady.

  Zaujímavosťou Islandu je napríklad aj to, že v oblasti energetiky dosiahol niečo, o čom mnohé krajiny iba snívajú. Island beží kompletne na obnoviteľnej energii.

  História Islandu

  Island bol permanentne osídlený už od roku 874. Ostrov bol objavený Nórmi. Súčasťou Nórska bol od roku 1262 do roku 1814. Od roku 1814 až po koniec prvej svetovej vojny Islanďanom vládli Dáni. Ostrov získal nezávislosť v roku 1918.

  Až do 20. storočia bol Island chudobnou krajinou, ktorej prosperita závisela od poľnohospodárstva a rybolovu. Všetko sa začala prudko meniť po druhej svetovej vojne. Odvtedy má Island nadštandardné vzťahy so Spojenými štátmi americkými. Pomoc v rámci Marshalovho plánu spojená s industrializáciou rybolovu behom niekoľkých desiatok rokov dostali Island medzi najbohatšie krajiny sveta.

  Ekonomika Islandu

  Už bolo spomenuté, že ekonomický príbeh Islandu je viac ako zaujímavý. Ešte na začiatku 20. storočia bol Island ďaleko chudobnejší ako Slovensko. Vzdialený ostrov bol zabudnutý a asi najchudobnejší v Európe. Dnes Island patrí do desiatky najbohatších krajín sveta a počína si mimoriadne dobre v rôznych indexoch kvality života a ľudského rozvoja.

  Obyvateľstvo Islandu

  Obyvatelia Islandu sú severského pôvodu – najmä nórskeho a švédskeho. Až do 20. storočia bol život na Islande veľmi zložitý. Populácia bola veľká maximálne niekoľko desiatok tisíc ľudí. Pravidelne  sa vyskytovali hladomory – od roku 1500 do roku 1804 si Island prešiel hladomorom  spolu 37 krát. Pridajte k tomu prírodné katastrofy ako výbuchy sopiek a dostanete akú-takú predstavu o živote na ostrove.

  Island má ako jedna z mála krajín Európy plodnosť dostatočnú na prirodzenú obnovu populácie. Priemerný počet detí na jednu ženu je 2,1.

  Náboženstvo

  74 percent Islanďanov sa hlási k Islandskej cirkvi (luteránska cirkev). Ďalších asi 10 percent ľudí sa hlási k ďalším kresťanským cirkvám.

  Články pre Island: