Írsko

  Oficiálny názov: Írsko

  Hlavné mesto: Dublin

  Počet obyvateľov: 4 609 600

  Rozloha: 70 273 km²

  HDP na obyvateľa:  48 787 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: euro

   

  Írsko, oficiálne Írska republika, sa rozkladá na rovnomennom ostrove, na ktorom zaberá päť šestín plochy. Na zvyšnej šestine sa rozprestiera Severné Írsko, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva. Na mape Írsko nájdete veľmi ľahko – východne od Anglicka.  Krajina poľahky rozoznáte aj z lietadla – veľký zelený ostrov vedľa Británie.

  Zelenej vegetácii sa mimoriadne darí aj vďaka typickému írskemu počasiu, ktoré by ste určite nepovažovali za prívetivé. Ibaže by ste sychravé počasie preferovali pred slnečným. Do Írska sa aj z tohto dôvodu veľmi nechodí na dovolenky. Neláka ani história. Veľa pamiatok v Írsku totiž nenájdete.

   

  Hlavným mestom je Dublin, ktorý sa nachádza vo východnej časti ostrova. V Dubline žije približne jedna tretina obyvateľstva. Celkovo má Írsko asi o jeden milión obyvateľov menej ako Slovensko. Rozprestiera sa však na viac ako o polovicu väčšej ploche.

  Ak sa Európska Únia môže pochváliť nejakým úspešným príbehom, tak je to jednoznačne ten írsky. Krajina vstupovala  v roku 1973 do EÚ ako jedna z najchudobnejších. Dnes je  podľa hrubého domáceho produktu na hlavu jednou z najbohatších. Írsko dokázalo vynikajúco zužitkovať svoju blízkosť k Británii a všemožné európske dotácie.

  Po vstupe Slovenska do EÚ bolo Írsko jednou z mála krajín, ktoré nám okamžite otvorili svoj pracovný trh. Práca v Írsku lákala najmä mzdou. Ekonomika rýchlo rástla a tak dokázala pohltiť veľké množstvo pracovníkov zo Strednej Európy.

  Ponuky práce v Írsku ste mohli nájsť aj u slovenských pracovných agentúr. Letecká preprava Írsko-Slovensko zabezpečovala presun tisícok ľudí. Prudký rozvoj írskej ekonomiky zastavila až finančná kríza z roku 2008. Írsko patrilo medzi najviac zasiahnuté krajiny. Rast zamestnanosti sa najskôr zastavil a neskôr obrátil do záporných čísel. Prácu začali strácať aj Slováci. Mnohí ľudia sa presťahovali späť na Slovensko – zaplatili si  kuriéra v Írsku a presunuli všetky svoje veci domov.

  Írsko sa nakoniec s krízou dokázalo vyrovnať a situácia neskončila ako v ďalekom Grécku.

  Telefónnou predvoľbou Írska je +353.

  História Írska

  Od roku 1801 do roku 1922 bolo Írsko súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska. V rokoch 1845 až 1849 prebehol Veľký hladomor, ktorý viedol až 30-percentnému zníženiu počtu obyvateľov. Pred rokom 1845 žilo na celom ostrove okolo 8 miliónov ľudí. Hladomor spôsobil smrť viac ako jednému miliónu Írov. Ďalších cca 1,5 milióna emigrovalo do Spojených štátov amerických. Táto emigrácia spôsobená hladomorom položila základy ďalších vĺn vysťahovateľstva do Severnej Ameriky. Írsko vykazovalo negatívnu emigráciu až do neskorého 20. storočia, kedy sa tento trend obrátil. Ľudia sa začali vracať domov a vysoká životná úroveň začala lákať tisíce imigrantov.

  Krajina získala od Veľkej Británie nezávislosť až v roku 1922 na základe dohody.  Skutočná samostatnosť sa dostavila až v roku 1937. Medzi týmito dvoma rokmi  prebiehala   Írska občianska vojna,  kde pôsobila aj dnes známa Írska republikánska armáda.

  Do Organizácie spojených národov bolo Írsko prijaté až v roku 1955. Krajine bolo členstvo v OSN dlho odopierané. Šlo o reakciu na írsky postoj v druhej svetovej vojne. Íri boli neutrálni a odmietli podporovať spojencov. Írsko vstúpilo do Európskej Únie v roku 1973 potom, ako občania toto rozhodnutie odobrili v referende.

  Ekonomika Írska

  Ekonomika bola v momente vstupu do Európskej Únie v roku 1973 založená predovšetkým na poľnohospodárstve. Inými slovami – Írsko bolo chudobné.  Všetko sa zmenilo vďaka reformám, ktoré kompletne pretvorili krajinu. Reformy prebehli najmä pre snahy o vstup do EÚ. Ostatné krajiny dlho odmietali Írsko prijať do klubu z dôvodu jeho zaostalosti a malej otvorenosti trhu. Dnes je táto zelená krajina jedna z najbohatších v celej Európe. Ekonomika patrí medzi najslobodnejšie na svete a Íri sa tešia životnej úrovni, o ktorej mohli ich predkovia iba snívať.

  V 80-tych rokov minulého storočia prišlo niekoľko obrovských zahraničných investícii na čele s americkou spoločnosťou Intel. 90-te roky a začiatok nového milénia boli v znamení obrovského ekonomického rastu. Všetko sa zastavilo spolu s finančnou krízou v roku 2008. Írsky realitný trh vybuchol a krajina musela prijať pomoc od Medzinárodného menového fondu a EÚ. Írsko však pôžičku neskôr úspešne splatilo. Na rozdiel od Grécka sa mu podarilo vrátiť na kapitálové trhy.

  Oficiálnou menou Írska je euro. Írsko je zakladajúcim členom eurozóny.

  Obyvateľstvo

  Medzi zaujímavosti Írska patrí aj fakt, že spomedzi všetkých krajín Európskej Únie má Írsko najvyššiu pôrodnosť. 16 detí na 1000 obyvateľov je na Európu veľmi slušné číslo. Rast populácie je podobný ako v rozvojových krajinách. Počet obyvateľov v posledných rokoch rastie tempom dve percentá ročne. Za takéto tempo nie sú zodpovedné iba írske ženy, ale najmä silná imigrácia, ktorej zdrojom sú najmä krajiny EÚ.

  V roku 2011 žilo v krajine takmer 550 tisíc cudzincov.  V roku 2002 to bolo iba 250 tisíc. Za tento prudký nárast je zodpovedné otvorenie pracovného trhu nových členským krajinám Európskej Únie v roku 2004.

  Náboženstvo

  Írsko je historicky silne katolícke.  K tomuto vierovyznaniu sa hlási až 85 percent obyvateľov. Postoje ľudí k viere sa však v posledných rokoch rýchlo menia.

   

  Články pre Írsko: