Irán

  Oficiálny názov: Irán

  Hlavné mesto: Teherán

  Počet obyvateľov: 78 192 200

  Rozloha: 1 648 195 km²

  HDP na obyvateľa:  16 463 $

  Kód meny: IRR

  Názov meny: iránsky rial

   

  Irán je západoázijská krajina s veľmi bohatou históriou. Iránske pamiatky patria k najhodnotnejším na svete a  dovolenka v Iráne už nie je iba výmyslom cestovateľov túžiacich po dobrodružstve. Nejeden iránsky cestopis láka na cestovanie po tejto časti sveta. Krajina je bezpečná a k cudzincom veľmi priateľská. Irán je plný zaujímavostí – či už kultúrnych, alebo historických. Vedeli ste napríklad, že stará iránska jednotka hmotnosti sa volá abas? Letenky do Iránu nie sú veľmi drahé. Najväčšou prekážkou pri cestovaní do Iránu sú víza. Tie nie je možné dostať po prílete do krajiny. Je potrebné o ne požiadať na iránskom veľvyslanectve.

  Je to veľká a vplyvná krajina. Čo sa týka rozlohy, tak tu je Irán na 18. mieste na svete. V regióne Blízkeho východu je Irán dokonca druhou najväčšou krajinou. Veľkosťou populácie je 18. najväčšia krajina sveta.

  Susedí s Tureckom, Arménskom, Azerbajdžanom, Pakistanom, Turkmenistanom, Irakom, Kazachstanom a Ruskom.  Na mape Iránu je to vidieť najlepšie.

  Irán je regionálna veľmoc, ktorá si veľmi dobre uvedomuje svoje postavenie. Najväčším regionálnym súperom je Saudská Arábia. Oba štáty sa snažia dominovať tejto oblasti sveta. Rozdiel medzi nimi je aj náboženský – Saudi sú suniti, Iránci šíti. Navyše Iránci nie sú Arabi.

  Obyvatelia Iránu sú mimoriadne hrdí na svoju históriu. A majú byť na čo. Irán je miestom vzniku jednej z najstaršej civilizácie na našej Zemi. Moderný štát sa považuje za priamo nasledovníka tohto dedičstva. Prvý organizovaný štát vznikol na území dnešného Iránu už 3000 rokov pred naším letopočtom.

  Dnes sa Irán v médiách spomína najmä ako zlá krajina, ktorá sa snaží zhotoviť atómovú bombu a tou následne zničiť Izrael. Irán je považovaný za jedného z najdôležitejších nepriateľov Spojených štátov amerických. Celá táto situácia je do veľkej miery spôsobená národnou hrdosťou Iráncov.

  Z histórie Iránu

  Po viacero období svojej existencie patril k najsilnejším impériám sveta. Novodobá história krajiny začala v roku 1906, kedy bol vytvorený parlament. Krajina fungovala ako konštitučná monarchia. Zvrat nastal v roku 1953, kedy Spojené štáty americké a Veľká Británia zinscenovali  prevrat. Vytvorili tak štát, ktorý bol síce sekulárny, avšak čím ďalej diktátorskejší. Ľudia sa začali búriť proti zahraničnému vplyvu. Všetko vyvrcholilo v roku 1979 tzv. Islamskou revolúciou.

  Ekonomika

  Ekonomika je relatívne vyspelá. Hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa je cca 16 tisíc dolárov. To je o čosi viac ako polovica HDP Slovenska. Vzhľadom na regionálne možnosti, a  situáciu krajiny, to vôbec nie je zlé.

  Irán je energetická veľmoc. Až 50 percent príjmu štátneho rozpočtu pochádza z predaja ropy a zemného plynu. Krajina v posledných rokoch v tomto smere trpela, pretože svetové mocnosti na ňu uvalili ropné embargo (nemohli vyvážať ropu).

  Irán má druhé najväčšie zásoby zemného plynu a štvrté najväčšie zásoby ropy na svete. Tieto čísla dokazujú, že s budúcnosťou krajiny to určite nebude také zlé. Ak sa Iránu podarí opätovne zaradiť do medzinárodného ekonomické systému, môžeme očakávať plynulý rozvoj. Problém môže nastať v tom, že bohatší Irán sa cíti mocnejší a prejavuje snahy o podrobenie si regiónu.

  Obyvateľstvo

  Iránska populácia rastie tempom približne 1,3 percenta ročne. Tempo rastu postupne spomaľuje. Predpokladá sa, že populácia sa stabilizuje na hodnote 105 miliónov v roku 2050.

  Irán náboženstvo

  Tradičným iránskym náboženstvom bol zoroastrizmus. V siedmom storočí však do krajiny vtrhli Arabi a Irán prijal islam. Dnes je šítska verzia islamu oficiálnym a jediným náboženstvom krajiny.

  Články pre Irán: