India

  Oficiálny názov: India

  Hlavné mesto: Delí

  Počet obyvateľov: 1 276 267 000

  Rozloha: 3 287 590 km²

  HDP na obyvateľa:  6 266 $

  Kód meny: INR

  Názov meny: Indian Rupee

   

  India sa nachádza v Južnej Ázii. Ide o siedmu najväčšiu krajinu sveta. Čo sa týka počtu obyvateľov, tu dokonca Indii patrí priečka druhá. Tesne za Čínou. Vzhľadom na populačný rast v Číne a Indii, je iba otázkou času, kedy sa z Indie stane najľudnatejšia krajina sveta. Kým Čína pred 40 rokmi začala prísne uplatňovať politiku jedného dieťaťa, v Indii nič takéto neprebehlo. Pôrodnosť tu klesá iba postupne.

  India susedí s Pakistanom, Bangladéšom, Čínou, Nepálom, Bhutánom a Mjanmarom. More oddeľuje Indiu od Srí Lanky či Maldív. Mapa Indie k tomuto napovie viac.

  India je regionálna veľmoc, jadrová veľmoc a úhlavný nepriateľ susedného Pakistanu. Má úžasnú históriu. Staroveká India svojho času nepoznala súpera. Z nášho pohľadu je to jeden veľký štát ako množstvo ďalších. Krajina je však veľmi rôznorodá. V minulosti na jej území fungovalo množstvo kráľovstiev a iných štátnych útvarov.

  Medzi indické zaujímavosti patrí aj turisticky veľmi príťažlivý chrám Taj Mahal. Táto stavba je pomníkom jednej veľkej lásky. Indický panovník ho dal postaviť svoje manželke. Dovolenka v Indii patrí medzi obľúbené aj na Slovensku. Na prvý pohľad sa môže zdať, že táto krajina je  plná špiny. Počas dovolenky v Indii si však na svoje prídu nielen vegetariáni, ale aj všetci milovníci histórie a dobrodružstva.

  Letenky do Indie pritom nie sú až také drahé. Spiatočná letenka do Bangalore či Mumbaju vás vyjde cca 500 eur. Cestovanie v Indii však také drahé nie je. India je z nášho pohľadu veľmi lacná krajina. V bežnej reštaurácii sa najete prakticky zadarmo.

  Jedinou prekážkou pred výjazdom do tejto fascinujúcej krajiny sú víza. Víza do Indie potrebujete. A po prílete na niektoré z indických letísk si ich nekúpite. O víza je potrebné požiadať dopredu na príslušnom indickom veľvyslanectve. Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť starostiam s vízami, je kúpiť si do Indie zájazd.  V takomto prípade sa o všetko postará cestovná kancelária.

  Z histórie Indie

  Moderná história Indie sa začína na začiatku 18. storočia, kedy Briti začali kolonizovať Južnú Áziu. India získala od Veľkej Británie nezávislosť v roku 1947 po dlhoročnom boji o nezávislosť. Tento boj bol nenásilný a na jeho čele stála asi najznámejšia indická osobnosť – Mahatma Gandi. Referáty o Indii na neho nezvyknú zabudnúť.

  Ekonomika

  India je tretia najväčšia ekonomika sveta (ak zoberieme do úvahy kúpnu silu). Z pohľadu príjmu na jedného obyvateľa je situácia diametrálne odlišná. Hrubý domáci produkt na hlavu je okolo 6 tisíc dolárov ročne. To je približne 5-násobne menej ako v prípade Slovenska.

  India už viac ako 20 rokov patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky sveta.  V roku 1991 prebehli reformy smerujúce k menšej účasti štátu na hospodárskom živote. Predtým sa India snažila sledovať socialistické riadenie ekonomiky.

  Stále je  prevažne poľnohospodárska krajina. Má ale obrovské high-tech sektory. Známe sú aj indické call centrá.

  India obyvateľstvo

  Za dekádu 2001 až 2011 vzrástla indická populácia o takmer 18 percent. V absolútnych číslach sú to neuveriteľné milióny.  Dekádu predtým populácia rástla ešte rýchlejšie –  o 22 percent.

  India náboženstvo

  V krajine slobodne funguje niekoľko náboženstiev. Najpočetnejšiu skupinu nasledovníkov má hinduizmus. Hlási sa k nemu až 79 percent populácie. Druhým najpočetnejším vierovyznaním je islam (15 percent). Medzi ďalšie prítomné náboženstvá patria: kresťanstvo, sikhizmus, budhizmus, janaizmus, judaizmus či zoroastrizmus.

  Články pre India: