Holandsko

  Oficiálny názov: Holandsko

  Hlavné mesto: Amsterdam

  Počet obyvateľov: 16 929 326

  Rozloha: 41 543 km²

  HDP na obyvateľa: 48 317 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: euro

   

  Holandsko, oficiálne Holandské kráľovstvo, je krajina nachádzajúca sa v Západnej Európe. Hraničí s Belgickom a Nemeckom. Morské hranice má navyše aj s Veľkou Britániou. Na orientáciu je najlepšia mapa Holandska, prípadne celej Európy. Mapy Holandska nemusíte kupovať – stačí použiť online mapy. Holandská vlajka je veľmi jednoduchá – skladá sa z troch horizontálnych pruhov. Vrchný pruh je červený, stredný biely a spodný modrý.

  Hlavným a najdôležitejším mestom je Amsterdam, ktorý patrí k turisticky najpríťažlivejším metropolám sveta. Ďalšie významné mestá sú Rotterdam či Hague.

  Do Holandska ľudia zo Slovenska jazdia z mnohých dôvodov. Jedným z nich je autobazár. Holandsko je krajina áut. Na každého obyvateľa pripadá viac ako jedno auto. Holandsko je zároveň bohatá krajina, kde je auto  bežnou spotrebnou vecou. Holanďania tak vymieňajú autá relatívne často a do bazárov sa dostávajú vo veľmi dobrom stave. Toto umožňuje ľuďom zo Slovenska kúpiť si auto za lepšie ceny a v lepšom stave.

  Najviac ľudí však Holandsko láka svojimi mzdami. Ponuka práce v Holandsku s vysokými mzdami znie v ušiach bežného slovenského pracovníka veľmi sladko. V Holandsku sa zarába pomerne veľa (na slovenské pomery), do úvahy však treba brať aj fakt, že holandské ceny sú omnoho vyššie ako tie na Slovensku. Ubytovanie v Holandsku zožerie výraznú časť zo mzdy. Prenájom bežného bytu je niekoľkokrát vyšší ako na Slovensku. Výlet na futbal v Holandsku vás určite nevyjde zopár eur, ako je tomu na Slovensku. Futbal je v Holandsku mimoriadne populárny. V Holandsku futbalovú tabuľku sleduje veľké množstvo ľudí. Doprava v Holandsku takisto nestojí toľko ako u nás. Na druhú stranu zase tam máte lepšie podmienky na cestovanie do práce na bicykli.

  Medzi najčastejšie ponúkané pracovné pozície v Holandsku patria: vodič mkd či elektrikár. Obľúbená je aj práca v holandských skladoch. Práca v Holandsku pre páry je takisto dostupná – väčšinou ju však zabezpečujú agentúry a je potrebné počítať s tým, že ponuka takejto práce bude výrazne obmedzená. Zamestnávatelia hľadajú predovšetkým vhodných zamestnancov a nejaké partnerské väzby ich príliš nezaujímajú. Opatrovanie v Holandsku je možné, avšak nie je to také bežné ako napríklad v Rakúsku.

  Na opatrovanie je určite lepšie Rakúsko. Minimálne pre vzdialenosť. Doprava Holandsko Slovensko trvá omnoho dlhšie a je samozrejme aj finančne náročnejšia. Kým z Rakúska možno domov cestovať každý víkend, z Holandska sa to jednoducho neoplatí – ani z časového, ani finančného hľadiska. Letenky Holandsko Slovensko síce ušetria čas, sú však zase zbytočne drahé.

  Pracovne ponuky do Holandska možno hľadať na rôznych veľtrhoch práce či u rôznych agentúr. Prácu v Holandsku bez znalosti jazyka je nutné hľadať cez pracovné agentúry. Tieto firmy sa dokážu postarať o to, aby ste mohli pracovať aj bez toho, aby ste boli jazykový talent.

  Medzi zaujímavosti Holandska patria aj holandské tulipány.  Holandsko je známe aj ako krajina tulipánov. Tieto rastliny sa tu pestujú už niekoľko storočí. V minulosti to bol ďaleko väčší biznis ako dnes. Ceny tulipánových cibúľ sa šplhali do nebies. S cibuľami sa obchodovalo ako dnes so zlatom či ropou. Holandský obchod s tulipánovými cibuľami sa dáva ako príklad jednej z prvých komoditných bublín na svete. Holandsko je známe aj marihuanou – má mäkké protidrogové zákony, ktoré netrestajú ich používateľov. Holandský Keukenhof  je jedným z mnohých miest, ktoré stoja za návštevu.

  Počasie v Holandsku nepatrí medzi tie najideálnejšie. Určite by ste sa tu nevybrali na dovolenku za slnkom. Holandské počasie sa vyznačuje častejším dažďom, ako by bolo na príjemnú krajinu vhodné.

  História Holandska

  Holandsko bolo treťou krajinou sveta, ktorá si volila parlament.  Od roku 1848 je Holandsko konštitučná  monarchia. V roku 2001 sa Holandsko stalo prvou krajinou sveta, kde došlo k legalizácii homosexuálnych manželstiev.

  Ekonomika Holandska

  Holandsko je vyspelá ekonomika, ktorá tvorí základ Európskej Únie. Napriek svojej veľkosti, Holandsko je 17. najväčšia ekonomika sveta. Pokiaľ berieme do úvahy nominálny hrubý domáci produkt, potom je Holandsko v tomto rebríčku dokonca na 10. mieste.

  Obyvateľstvo Holandska

  Populácia Holandska pomerne rýchlo rastie, a to aj napriek tomu, že krajina má veľmi ďaleko od rozvojových krajín. Rast obyvateľstva tu nie je hnaný veľkou pôrodnosťou, ale najmä intenzívnou imigráciou.

  Holandsko má veľmi vysokú hustotu obyvateľstva – 407 ľudí na km². Pre porovnanie – svetový priemer je 46 ľudí/km² a na Slovensku tento ukazovateľ dosahuje hodnotu 111. V Holandsku sú tak ľudia natlačený asi 4 krát viac ako u nás.

  Spomedzi všetkých krajín, ktoré majú minimálne toľko obyvateľov ako Holandsko (túto podmienky si dáme, aby sme vylúčili anomálie ako Monako, Vatikán a iné mikro štáty), majú vyššiu hustotu obyvateľstva iba tri: Južná Kórea, Taiwan a Bangladéš.

  Napriek extrémne vysokej hustote zaľudnenia Holandsko patrí medzi najväčších vývozcov potravín na svete. V tomto smere krajinu jednoznačne prevyšujú iba Spojené štáty americké. Holandsko toto dokáže najmä vďaka veľmi úrodnej pôde a priaznivým klimatickým podmienkam.

  Náboženstvo

  Holandsko je historicky  kresťanskou krajinou. Dve tretiny tvorili protestanti.

  Dnes patrí medzi najsekulárnejšie krajiny sveta – ku kresťanstvu sa hlási asi 39 percent ľudí. K islamu päť percent populácie. Až 55 percent obyvateľstva nemá žiadne vierovyznanie. Do náboženského života sa pravidelne zapája iba 6 percent ľudí.

  Články pre Holandsko: