Francúzsko

  Oficiálny názov: Francúzsko

  Hlavné mesto: Paríž

  Počet obyvateľov: 67 087 000

  Rozloha: 640 679 km²

  HDP na obyvateľa: 40 374 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: euro

   

  Francúzsko je suverénny štát  nachádzajúci sa v Západnej Európe. Ku krajine okrem európskeho územia patria aj tzv. zámorské teritóriá:

  • Francúzska Polynézia
  • Nová Kaledónia
  • Wallis a Futuna
  • Svätý Bartolomej
  • Svätý Martin
  • Svätý Pierre a Miguel

  Nájsť na mape Francúzsko spolu so všetkými týmito ostrovmi nie je vôbec jednoduché. Najväčšiu pozornosť budeme venovať európskemu Francúzsku.

  Hlavným mestom je jedna z najobľúbenejších metropol sveta. Paríž je pre veľké množstvo ľudí synonymom romantiky a umenia. V minulosti to tak určite bolo – Paríž bol po stáročia najväčším mestom na svete. Dnes žije najmä zo spomienok. Bohato to však stačí. Paríž je najnavštevovanejšie mesto na svete. Francúzsko je zase najnavštevovanejšia krajina sveta. Ročne sa do nej vyberie  cez 83 miliónov zahraničných turistov.

  Dovolenka vo Francúzsku nemusí smerovať iba do Paríža (hoci to je jednoznačne najväčšie lákadlo). Krajina je plná histórie – na takmer každom kroku nájdete stredoveké zámky a ďalšie pamiatky. Poznávacie zájazdy do  Francúzska by pokojne mohli trvať aj mesiac. Určite by ste sa nenudili. Len málokto má toľko času.

  Počasie Francúzska je rôznorodé. Len ťažko možno porovnávať severné pobrežie s južným. Juh krajiny, tzv. Francúzska riviéra, patrí z pohľadu počasia a klímy k tomu najlepšiemu z Európy. Bohatí Európania tento región po stáročia využívali ako klimatické kúpele. Práve tu vznikli najslávnejšie diela Vincenta van Gogha.

  Nice, Marseille, Paríž či ďalšie mestá sú vďačné turistické destinácie. Pokiaľ hovoríte po francúzsky, budete to mať ľahšie. Francúzi totiž nie sú veľmi ochotní či schopní rozprávať po anglicky. Na  online francúzsko-slovenský slovník sa nemôžete spoliehať. Treba si stiahnuť nejakú aplikáciu alebo vyhrabať starý dobrý papierový slovník.

  Na Francúzsku je krásna aj jeho pestrosť. Okrem úchvatných kaviarní, vinární či pláží, si môžete aj z chuti zalyžovať. Francúzske Alpy sú jedným z najkrajších regiónov  kontinentu. Chamonix je vychýrené horské stredisko, kde bude spokojný aj ten najnáročnejší lyžiar.

  Mezi zaujímavosti Francúzska patrí aj slávna Tour de France. Počas tohto trojtýždňového cyklistického preteku si diváci môžu pozrieť nádherné zábery z francúzskej krajiny. Priamy prenos z Tour de France je zaujímavý nielen pre priaznivcov cestnej cyklistiky – na svoje si prídu aj milovníci pamiatok a prírody.

  Do Francúzska Slováci nejazdia iba za oddychom či spoznávaním. Množstvo ľudí sem chodí za prácou. Francúzsko je bohatá krajina, ktorá ponúka veľmi zaujímavé mzdy. Platy sú nominálne vysoké, podobne je to však aj s nákladmi na život. Ponuka práce vo Francúzsku je široká. Nevýhodou je potreba znalosti aspoň základov francúzštiny.

  Autobazáre vo Francúzsku nepatria k častým cieľom našich obchodníkov s autami. Predsa len táto časť Európy je trochu ďaleko. Omnoho jednoduchšie je vybrať sa do rakúskeho či nemeckého autobazáru.

  Národným športom je jednoznačne futbal. Francúzi sú majstrami sveta a Európy a ich národná liga patrí k najlepším na kontinente.

  Medzinárodná predvoľba Francúzska je +33.

  História Francúzska

  Francúzska história patrí  bez pochyby medzi najbohatšie na svete. Nemá význam sa jej preto venovať podrobne. Pozrime sa však aspoň trochu na modernú históriu krajiny galského kohúta.

  Koloniálna sila dosiahla svoj vrchol na konci 19. a začiatku 20. storočia. V tomto období sa Francúzsko mohlo pochváliť druhým najväčším koloniálnymi panstvom na svete. Lepšie na tom boli iba Briti. Francúzsko a Veľká Británia boli pre svoje kolónie prakticky neustále v konflikte.

  V prvej svetovej vojne patrili Francúzi medzi víťazov. To isté sa zopakoval v druhej svetovej vojne. Počas nej ale boli okupovaní nemeckou armádou.

  K veľkej zmene v organizácii štátu došlo v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia. V týchto rokoch prebiehala dekolonizácia, počas ktorej väčšina kolónií získala po dohode s Parížom nezávislosť. Francúzsko si ponechalo iba niekoľko tichomorských a karibských ostrovov ako svoje zámorské teritóriá.

  Ekonomika

  Francúzska ekonomika je druhá najväčšia v Európe (po Nemecku) a siedma najväčšia na svete. Krajina patri do skupiny G7, ktorá združuje priemyselne najvyspelejšie krajiny sveta.

  Z 500 najväčších spoločností sveta až 39 pochádza z Francúzska. V tomto ukazovateli je Francúzsko dokonca pred Veľkou Britániou a Nemeckom.

  Krajina je šiestym najväčším exportérom a štvrtým najväčším importérom. Historicky významnú časť ekonomiky tvorí poľnohospodárstvo. Francúzi sú hrdí na svoje vinárstvo a farmy.  Podstatným pilierom ekonomiky je aj turizmus. Francúzsko je najnavštevovanejšou krajinou sveta. V roku 2014 do krajiny prišlo neuveriteľných 83 miliónov turistov. Francúzsko tak patrí do malého klubu krajín, ktoré majú menej obyvateľov ako zahraničných turistov.

  Francúzsko je atómovou a železničnou veľmocou. Až 80 percent elektrickej energie krajiny pochádza z atómových elektrární. Do miestneho priemyslu je potrebné zaradiť aj letectvo. Krajina sa totiž výrazne podieľa na výrobe lietadiel značky Airbus. Francúzi majú aj svoj vlastný vesmírny program.

  Obyvateľstvo

  Populácia je jedna z najrýchlejšie rastúcich v Európe. Pôrodnosť je najvyššia v celej EÚ. V roku 2006 bolo Francúzsko zodpovedné prakticky za všetok prirodzený prírastok populácie Európskej Únie. Priemerný počet detí na jednu ženu je cca 2.

  Počet obyvateľov nerastie iba vďaka vysokej pôrodnosti. Francúzsko patrí medzi najväčších prijímateľov migrantov. Každý rok do krajiny legálne dorazí okolo 200 tisíc cudzincov.  Podobnú otvorenosť možno vidieť aj pri prijímaní azylantov.

  V roku 2010 tvorili migranti narodení v zahraničí asi 8 percent populácie. V absolútnych číslach je to 5 miliónov ľudí.

  Náboženstvo

  Francúzsko je historicky kresťanská krajina s prevahou katolíkov. Dnes sa Francúzi, podobne ako takmer všetci Európania, o náboženstvo až tak nezaujímajú. Kým v roku 1950 chodila až tretina Francúzov do kostola minimálne raz za týždeň, dnes je to už iba 5 percent. Viac ako tretina ľudí sa otvorene hlási k ateizmu či agnosticizmu.  Medzi významné menšiny patria moslimovia, ktorí tvoria asi 5 percent populácie.

   

  Články pre Francúzsko: