Fínsko

  Oficiálny názov: Fínsko

  Hlavné mesto: Helsinki

  Počet obyvateľov: 5 483 533

  Rozloha: 338 424 km²

  HDP na obyvateľa: 40 838 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: Euro

   

  Fínsko je severská krajina, ktorá má takmer rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko. Kým v počte obyvateľom sme na tom podobne, naše krajiny sa výrazne líšia v rozlohe. Fínsko je asi 10-násobne väčšie.

  Fínsko susedí s Ruskom, Nórskom a Švédskom. Veľmi blízko je to do Estónska. Tieto dve krajiny delí iba Fínsky záliv. Mapa Fínska tu pomôže s orientáciou.

  Na Slovensku Fínsko poznáme najmä z hokeja.  Slovensko Fínsko hokej sledujeme už po viac ako dve desaťročia. Pre Fínov je hokej národným športom – vzhľadom na klimatické podmienky je to prirodzené.

  O Fínsku je všeobecne známe aj to, že tam nájdete množstvo jazier. Fínske jazerá patria k tým najkrajším na svete. Dovolenka vo Fínsku je aj o ich poznávaní. Jazerá sú pevnou súčasťou fínskeho života a miestnej kultúry. Vďaka jazerám Fíni milujú sauny.  Sauna k Fínsku jednoducho nerozlučne patrí. Fínske počasie nie je úplne ideálne  – väčšinu roka je zima – preto nie je nič lepšie ako sa zohriať v saune a následne sa schladiť v jazere. Referáty o Fínsku nikdy nezabudnú spomenúť, koľko má Fínsko jazier.

  Do Fínska sa za pamiatkami nechodí. Pamiatok tu veľa nenájdete. Hlavné mesto je síce pekné, nie je to však žiadny Rím či Praha.

  Mnohí Slováci poznajú Fínsko aj z pracovných skúseností. Fínsko je bohatá krajina a  práca je dobre platená. Ceny sú krajine síce vysoké, ale to našich robotníkov veľmi zaujímať nemusí, keďže zarobené peniaze aj tak minú doma na Slovensku.

  História Fínska

  Fínsko bolo od konca dvanásteho storočia až do roku 1809 súčasťou Švédska. Túto skutočnosť reflektuje v krajine množstvo vecí – jednou fínskou zaujímavosťou je aj to, že popri fínčine je oficiálnym jazykom aj švédčina.

  V roku 1809 bolo územie dnešného Fínska začlenené do Ruska. Moskva vtedy Fínsko volala Veľkovojvodstvo Fínska. Pod Rusmi zostali viac ako jedno storočie.  V snahách o nezávislosť Fínom veľmi pomohla Veľká októbrová revolúcia, ktorá na určitý čas výrazne oslabila Moskvu. Toto Fíni v roku 1917 naplno využili a vyhlásili nezávislosť. Po vyhlásení samostatnosť prišla na rad občianska vojna, kde na jednej strane stáli konzervatívci s podporou Nemecka a na druhej boľševici podporovaní Rusmi. Konzervatívci vyhrali. Najskôr sa snažili vytvoriť kráľovstvo, nakoniec však vznikla Fínska republika.

  Počas druhej svetovej vojny sa Rusi chystali získať Fínsko späť. Fíni sa však nedali a počas Zimnej vojny porazili omnoho početnejšiu ruskú armádu. Neskôr fínska armáda bojovala aj proti Nemcom.

  V roku 1995 Fínsko vstúpilo do Európskej Únie a o štyri roky neskôr do eurozóny.

  Hospodárstvo Fínska

  Fínsko je veľmi vyspelá ekonomika, ktorá dokázala stvoriť takú spoločnosť ako Nokia. Nokia síce už neexistuje, Fínsko je ale stále vysoko konkurenčné. Fínsky vzdelávací systém sa radí medzi najkvalitnejšie a najprogresívnejšie na svete.

  Krajina utrpela ekonomický šok krátko po rozpade Sovietskeho zväzu. Vtedy až tretina ekonomiky závisela od ruského trhu. Fínsko však tento nečakaný šok ustálo a poučilo sa z neho. Dnes je v príjme na obyvateľa na tom podobne ako Francúzsko, Belgicko či Veľká Británia.

  Oficiálnom menou Fínska je euro.

  Obyvateľstvo Fínska

  Hustota obyvateľstva je iba 18 ľudí na km². Fínsko je tak najredšie osídlená krajina v Európskej Únie a tretia najredšie osídlená krajina v Európe – po Nórsku a Islande.

   

  Články pre Fínsko: