Európa

  Bez debaty najpestrejšia krajina sveta. Na 17 508 ostrovoch žijú stovky etnických, náboženských a jazykových skupín. Preto je spoločným mottom Indonézanov Bhinneka Tunggal Ika, Jednota v rozdielnosti. Súostrovie bolo ako kráľovstvo Šrívidžaja významným centrom medzinárodného obchodu už od 7. storočia. Obchodníci sem priviezli rôzne kultúry a náboženstvá. Miestne kráľovstvá si neskôr na tri a pol storočia podrobili holandskí kolonizátori, nezávislosť získala krajina po 2. svetovej vojne. Do 21. storočia vstúpila Indonézia nešťastne, nevyhli sa jej teroristické útoky, lokálne konflikty a živelné katastrofy (hlavne ničivé cunami v roku 2004), ktoré znamenali aj úbytok zahraničných turistov. Momentálne je situácia vo väčšine krajiny pokojná.

  Oficiálny názov: Indonézia
  Hlavné mesto: Jakarta
  Populácia: 240 271 522
  Rozloha:1 904 569
  Úradný jazyk:
  Bahasa indonesia, umelo vytvorený jazyk, ktorý slúži na dorozumievanie celej pestrej škále jazykových skupín indonézskeho obyvateľstva

  Cestovné doklady:
  Pas a víza, o ktoré môžu občania SR požiadať pri vstupe do krajiny. Poplatok – 7 dní za 10 USD, 30 dní za 25 USD

  Očkovanie:
  Povinné žiadne, odporúčané tetanus, žltá zimnica, brušný týfus, besnota, hepatitída A a B. V malarických oblastiach antimalariká.

  Keby niečo:
  Zastupiteľstvo:
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte
  JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29
  Jakarta 103 10
  Telefón:0062/21/3101068, 0062/21/3151429
  Mobilný telefón: 0062816783043
  Fax: 0062/21/3101180
  E-mail: emb.jakarta@mzv.sk

  Čas:
  Pas a víza, o ktoré môžu občania SR požiadať pri vstupe do krajiny. Poplatok – 7 dní za 10 USD, 30 dní za 25 USD

  Pozor na:
  Na väčšine územia je v zime o šesť a v lete o sedem hodín viac ako u nás, v niektorých lokalitách je čas ešte o hodinu posunutý. Klíma je tropická, striedajú sa obdobia sucha s obdobiami dažďov. Zaujímavé je, že na Maluckých ostrovoch (Moluku) je počasie vždy opačné než vo zvyšku krajiny.

  Pozor na:
  Lokálne konflikty a napätia, nekvalitnú cestnú sieť, zdĺhavé presuny po krajine a medzi ostrovmi, tropické choroby, neposlušné sopky.

  Vierovyznanie:
  Žije tu najviac moslimov na svete – k islamu sa hlási 87 % obyvateľstva. Napriek tomu sa netreba obávať striktných islamských pravidiel, indonézsky islam je až na pár regiónov tolerantný a nezasahuje do životného štýlu nemoslimov. Zvyšok obyvateľstva sú kresťania, budhisti, hinduisti a animisti. Lokálne náboženstvá sú veľmi zaujímavé a rozmanité.

  Miestna špecialita:
  Pestrá krajina má aj pestrú kuchyňu, tá sa navyše líši podľa jednotlivých regiónov. Asi najznámejšia indonézska špecialita je však Nasi Goreng, pražená ryža. Indonézania robia tento populárny pokrm zo zvyškov. Preto úplne presný recept neexistuje. Základom je však vždy ryža, zelenina a vajíčko. Ďalšie prísady pridávajú podľa toho, čo dom dal. Uvarenú ryžu treba najprv opražiť na oleji so šalotkou a ochutiť sladkou sójovou omáčkou, soľou, cesnakom a čili (Indonézania majú radi pikantné). Potom sa pridáva mäso, cibuľka, uhorka a paradajka nakrájané na kocky. A na záver dopredu usmažená omeleta, pokrájaná na menšie kúsky. Kto má chuť, môže si ešte pridať ustricovú omáčku, ryžové víno alebo rybiu omáčku. Odporúčame zapiť skvelou kávou, na ktorú sú v Indonézii špecialisti. Silnejšie žalúdky môžu skúsiť Kopi Luwak alebo známu cibetkovú kávu, pripravenú zo zŕn, ktoré najprv strávila a „vykakala“ cibetka (alebo ovíjač škvrnitý). Ostatní si možno radšej dajú Kopi Susu Manis, kávičku so zahusteným sladeným mliečkom, ktorú ponúkajú takmer všade.

  Kód meny:IDR

  Názov meny:Indonesian Rupiah

  Články pre Európa: