Egypt

  Oficiálny názov: Egypt

  Hlavné mesto: Káhira

  Počet obyvateľov: 89 582 000

  Rozloha: 1 010 407  km²

  HDP na obyvateľa: 11 194 $

  Kód meny: EGP

  Názov meny: egyptská libra

   

  Egypt je transkontinentálna krajina, ktorá sa nachádza na severe Afriky a na západe Ázie (polostrov Sinaj).  S rozlohou viac ako jeden milión štvorcových kilometrov mu patrí 30. miesto na svete. Počet  obyvateľov je takmer 90 miliónov (je iba otázka času, kedy táto méta bude prekonaná), čo z Egypta robí tretiu najľudnatejšiu africkú krajinu. V tomto smere je na tom lepšie iba Nigéria a Etiópia. Egypt je najľudnatejšia krajina severnej Afriky a arabského sveta.

  Susedí s Izraelom, Pásmom Gazy, Líbyou a Sudánom. Na mape Egypt nájdete pomerne jednoducho – krajina je dostatočne veľká.

  Pre dovolenkárov, turistov či cestovateľov je Egypt jedným z najlepších miest na svete. Táto dovolenková destinácia má všetko, čo si len môže priať – jedinečnú históriu  a množstvo pamiatok, nádherné pobrežie a množstvo pláží, spoľahlivé egyptské počasie a príjemný exotický nádych.

  Dovolenky do Egypta má v ponuke hádam každá väčšia cestovná kancelária. Na zájazdy do Egypta každý rok chodia desiatky tisíc Slovákov. Egypt tak na Slovensku patrí medzi top 10 letných dovolenkových destinácií. Cenovo je táto destinácia veľmi prijateľná. Lacné sú najmä akcie ako last minute Egypt.  Dovolenkárom sa odporúča využiť aj first minute do Egypta. Cestovné kancelárie takto odmeňujú svojich zákazníkov, ktorí si dovolenku rezervujú s dostatočným predstihom.

  Do Egypta sa najčastejšie jazdí v lete, nie je to však pravidlom. Egypt v zime je rovnako pekný ako v ktorékoľvek iné ročné obdobie. Je síce trochu chladnejšie, ale s tým sa dá bojovať. Egypt v decembri navyše môže byť príjemným vianočným darčekom.

  Najobľúbenejšie egyptské destinácie sú:

  • Hurghada (najnavštevovanejšie egyptské letovisko)
  • Taba
  • Makadi bay

  Turisti dovolenkujú najmä na pobreží Červeného mora. Jednou z najväčších atrakcií Egypta je potápanie. Podmorský život Červeného mora patrí k tomu najkrajšiemu, čo môžete počas dovolenky zažiť. Pokiaľ nepotápate, skúste aspoň šnorchlovanie.

  Žiadny poznávací zájazd do Egypta sa nezaobíde bez návštevy pyramíd. Egyptské pyramídy sú asi najznámejšou historickou pamiatkou na svete.

  Možnosti ubytovania v Egypte sú veľmi široké. Letoviská ako Hurghada sú plné obrovských hotelových komplexov. Hotely sú oddelené od zvyšku krajiny, aby bola zabezpečená maximálna bezpečnosť turistov. Recenzie hotelov si dnes veľmi ľahko pozriete aj sami na internete. Nemusíte sa tak obávať nepríjemného prekvapenia.

  Pokiaľ máte zbytočne veľa peňazí, pokojne si môžete vlastné ubytovanie aj kúpiť. Egyptské reality sú oproti tým európskym relatívne lacné. Takto môžete mať druhý domov priamo v Afrike.

  Arabský svet si v roku 2011 prešiel tzv. arabskou jarou, ktorá bola spojená s množstvom násilností. Nepokoje v Egypte prerástli do komplikovanej politickej situácie. Krajina je dnes už stabilizovaná a zahraničným návštevníkom nehrozí žiadne väčšie nebezpečenstvo.

  História Egypta

  Egypt patrí medzi krajiny s neuveriteľne bohatou históriou. Staroveký Egypt bol jednou z prvých ľudských civilizácií. Prvý štátny útvar sa v Egypte objavil už 10 tisíc rokov pred naším letopočtom.

  Krajina je považovaná za kolísku civilizácie. Bola to práve táto časť Afriky, kde došlo k počiatočnému vývoju písma či poľnohospodárstva. Sfinga či slávne pyramídy sú svedectvom tohto jedinečného obdobia.

  Neskôr boli Egypťania ovplyvnení Peržanmi, Grékmi, Rimanmi, Turkami či Európanmi. Egypt bol svojho času kresťanský. V siedmom storočí však prebehla islamizácia.

  Až do roku 1914 Egypt zostal provinciou Osmanskej ríše. Suezský prieplav bol dokončený v roku  1869 v spolupráci s Francúzskom. Stavba tohto prieplavu bola financovaná európskymi bankami, čo sa prejavilo na výraznom zvýšení daní a všeobecnou nespokojnosťou ľudí.

  Od začiatku prvej svetovej vojny až do roku 1922, keď došlo k jednostrannému vyhláseniu samostatnosti,  bol Egypt de facto britskou kolóniou. Britské vojská zostali v krajine až do roku 1954.

  Ekonomika

  Egypt je stále prevažne chudobná krajina, ktorá okrem iného trpí aj preľudnenosťou. Na celkovú plochu štátu sa to ani nemusí zdať. Problémom je, že reálne obývateľné územia sú iba pri pobrežiach a v blízkom okolí rieky Níl.

  Základom ekonomiky je poľnohospodárstvo a ťažba nerastných surovín. V roku 2015 boli v Stredozemnom mori nájdené veľké zásoby zemného plynu, ktoré by mohli ekonomike do budúcnosti výrazne pomôcť.

  Ďalším dôležitým pilierom ekonomiky  je turizmus. Do Egypta sa každý rok pozrie približne 10 miliónov zahraničných návštevníkov. Pri populácii takmer 90 miliónov toto číslo až tak dobre nevyznieva. Viacej turistov navštevuje aj napríklad také Chorvátsko, kde žije 20-krát menej ľudí.

  Ekonomike pomáhajú aj Egypťania žijúci v zahraničí. Z viac ako troch miliónov ich najviac pracuje v Saudskej Arábii a Kuvajte.

  Obyvateľstvo

  Egyptská populácia je mladá a rýchlo rastúca. Krátko po druhej svetovej vojne v krajine žilo necelých 19 miliónov ľudí. Dnes je to 90 miliónov.

  Rozmiestnenie populácie je výrazne nerovnomerné.  Obyvateľstvo sa koncentruje na pobreží Stredozemného mora a v blízkom okolí rieky Níl.

  Náboženstvo

  Egypt je islamská krajina hlásiaca sa sunitskej vetve tohto vierovyznania. Moslimovia tvoria asi 90 percent populácie. Ďalších 9 percent sú koptskí kresťania.

  Egypt (Káhira) je od nástupu islamu považovaný za politické a kultúrne centrum islamu.

   

   

   

  Články pre Egypt: