Dánsko

  Oficiálny názov: Dánsko

  Hlavné mesto: Kodaň

  Počet obyvateľov: 5 678 348

  Rozloha: 42 916 km²

  HDP na obyvateľa: 45 451 $

  Kód meny: DKK

  Názov meny: dánska koruna

   

  Dánsko je severská krajina, ktorá sa nachádza v časti sveta, ktorú poznáme ako Škandinávia. Susedí s Nemeckom a Švédskom.  Najlepšie to ilustruje mapa Dánska a okolia.

  Svojou veľkosťou a počtom obyvateľov je takmer identické so Slovenskom. Krajina je asi o 3 tisíc km² väčšia ako Slovensko a populácia je vyššia o cca 200 tisíc ľudí.

  Tu však podobnosti končia. Geografiou je Dánsko od Slovenska na míle odlišné – prímorská krajina bez hôr. Ekonomicky je na tom Dánsko omnoho lepšie. Príjem na obyvateľa po započítaní kúpnej sily je asi o polovičku vyšší. Ak kúpnu silu do úvahy brať nebudeme, tak Dánsko je bohatšie až trikrát. Kúpnu silu však do výpočtov brať treba, pretože Dánsko je veľmi drahá krajina. Inými slovami – za 100 eur toho na Slovensku v priemere nakúpite ďaleko viac ako v Dánsku.

  Dánska vlajka je veľmi jednoduchá – biely horizontálny kríž na červenom pozadí.

  Do Dánska sa na dovolenky veľmi nechodí. Krajina síce more má, na kúpanie je však dánske počasie a všeobecne aj dánske podnebie príliš chladné. Dovolenka v Dánsku však možná je – veľmi obľúbené sú napríklad eurovíkendy v Kodani. Kodaň, hlavné mesto Dánska, je krásne a najmä historické mesto so svojskou kultúrou. Medzi dánske zaujímavosti, či skôr kodanské, patrí jedna štvrť tohto mesta – Christiánia, kde žije anarchistická komunita ľudí.

  Dánsko však neláka iba Kodaňou, ale aj prácou. Ponúka vysoké mzdy, ktoré lákajú najmä ľudí s chudobnejších krajín.  Slováci jazdia do Dánska za prácou, aby si prilepšili na Slovensku. Mzdy v krajine sú vysoké – veľmi vysoké sú však aj náklady na život. To však dočasných pracovníkov zo Slovenska v Dánsku veľmi trápiť nemusí – peniaze budú aj tak míňať na lacnom Slovensku.

  Dáni hrajú aj hokej. Nie je to síce hokejová veľmoc ako susedné Švédsko, dokážu však konkurovať aj najlepším európskym tímom. Tabuľka hokeja v Dánsku prezradí o miestnom športe viac.

  Medzi mladými Slovákmi sú obľúbené aj dánske univerzity. Dôvod je jednoduchý – dánske školstvo patrí k najlepším na svete, dánske školstvo je zdarma a študenti sú navyše výrazne podporovaní. Študovať v Dánsku je veľkou príležitosťou pre každého šikovného Slováka či Slovenku. Dánske referáty nezvyknú zabudnúť vymenovať najlepšie dánske vysoké školy. Vyberať si môžete aj vy.

  História Dánska

  V roku 1397 vznikla Kalmarská únia, v ktorej boli okrem Dánska aj Nórsko a Švédsko. Švédi sa oddelili v roku 1523 a Nóri s Dánmi vydržali do roku 1814. Z tejto únie Dánsko zdedilo väčšinu koloniálneho panstva – Grónsko, Faerské ostrovy.

  V roku 1849 bola zrušená absolutistická monarchia, ktorú nahradila konštitučná monarchia. Dánsko vstúpilo do Európskej Únie už v roku 1973 – na rozdiel od ďalších severských krajín (Švédsko a Fínsko vstúpili do EÚ až v roku 1995 a Nórsko nie je v EÚ doteraz a ani sa tam nechystá vstúpiť).

  Dánsko je súčasťou schengenu, nepatrí ale do eurozóny. Kurz dánskej meny (dánska koruna) je pevne naviazaný na euro.

  Ekonomika Dánska

  Dánska ekonomika je bohatá a vyspelá. Na základe príjmu na hlavu je Dánsko 18. najbohatšia krajina sveta. Ak z tohto rebríčka vylúčime rôzne mini štáty, tak sa Dánsko umiestni oveľa lepšie.

  Dánsko má najvyššiu minimálnu mzdu na svete. Toto platí aj napriek tomu, že minimálna mzda nie je určená zákonom. Tento stav je pripisovaný veľkej sile miestnych odborov.

  Dánsko je typický príklad znalostnej ekonomiky – krajina má tretí najvyšší podiel ľudí s postgraduálnym vzdelaním.

  Krajina dosahuje mimoriadne dobré hodnotenie z pohľadu práv zamestnancov.

  Veľmi zaujímavá je aj ďalšia vec z dánskeho trhu práce – uplatňuje sa tu tzv. model „flexicurity“  – ide o termín poskladaný z dvoch slov: security (bezpečnosť, „istoty“) a flexibility (pružnosť). Zamestnávateľ môže prijať a vyhodiť zamestnanca kedykoľvek. Detto platí pre zamestnanca. Zákon nelimituje žiadne nadčasy. Firmy tak môžu pracovať 24 hodín denne, 365 dní v roku. Dôležitou súčasťou tohto systému je aj vysoká podpora v nezamestnanosti.

  Obyvateľstvo

  Približne 9 percent populácie sú imigranti.

  Dánsko je vo viacerých rebríčkoch považované za najšťastnejšiu krajinu sveta. Vraj za to môžu štyri základné faktory – výborný vzdelávací systém, sociálne zabezpečenie, fungujúci zdravotný systém a vysoké príjmy.

  Náboženstvo

  Takmer 78 percent populácie patrí do Dánskej cirkvi. Dánsko je protestantská krajina. Najväčšou náboženskou menšinou sú moslimovia. Priaznivci tejto viery tvoria okolo troch percent populácie.

  Články pre Dánsko: