Cyprus

  Oficiálny názov: Cyprus

  Hlavné mesto: Nikózia

  Počet obyvateľov: 1 141 166

  Rozloha: 9 251 km²

  HDP na obyvateľa:  27 085 $

  Kód meny: CYP

  Názov meny: cyperská libra

   

  Cyprus je ostrovná krajina vo východnom Stredomorí. Okolité krajiny sú: Turecko, Libanon, Sýria, Izrael a Egypt. Cyprus je tretím najväčším a zároveň najľudnatejším ostrovom v Stredomorí.

  Vo svete známy najmä ako skvelá dovolenková destinácia. Dovolenka na Cypre je mimoriadne obľúbená najmä medzi Európanmi, keďže letenky na Cyprus sú lacné a dostupné. Letenka sa pri troche šťastie zo Strednej Európy dá kúpiť aj za 50 eur (jednosmerne). Letenky na Cyprus ponúkajú aj nízkonákladové spoločnosti.

  Počasie na Cypre je spoľahlivo dobré. A to je presne to, čo turisti potrebujú. Veď nikto nechce riskovať, že mu počas dvoch týždňov dovolenky začne pršať.

  Ostrov Cyprus má vlastné letisko. Cyperské hotely ponúkajú veľmi široké možnosti ubytovania. Na výber máte od lacných hostelov pre chudobných študentov až po superluxusné hotely pre tých najnáročnejších. Na začiatok vám postačí mapa Cypru. Na nej si nájdete to najkrajšie miesto. Tú najkrajšiu pláž.

  Cyperská Larnaka je jednou z vyhľadávaných turistických atrakcií. Do cyperskej Kyrenie sa však len tak ľahko nedostanete. Toto mesto sa totiž nachádza v severnej časti ostrova, ktorá je pod kontrolou Turkov. Cyperská Ayia Napa je jedným z najobľúbenejších turistických miest.

  Na Cyprus sa jazdí aj za prácou. Práca na Cypre je väčšinou sezónneho charakteru. Každý rok sa na Cyprus  vyberú približne dva a pol milióna turistov. Takýto nápor miestni nezvládnu. Preto potrebujú pomoc.

  Z histórie

  Cyprus bol pod Osmanskou nadvládou od roku 1571 až po rok 1878. V tomto roku bola krajina umiestnená pod správu Veľkej Británie. Formálne sa  Cyprus stal súčasťou Veľkej Británie až v roku 1914. Nezávislým štátom sa Cyprus stal až v roku 1960 po rokoch snáh miestnych nacionalistov. Nasledujúce roky boli turbulentné. Na Cypre prebehol prevrat, ktorého cieľom bolo pričleniť krajinu ku Grécku. Všetko však skomplikovali Turci, keď v roku 1974 obsadili severnú časť ostrova. Severocyperská republika tak dnes zaberá viac ako tretinu územia celého ostrova. Severocyperskú republiku uznáva iba Turecko. Žiadny iný štát na svete. Podľa medzinárodného práva Turecko okupuje Cyprus. Teda pokojne môžeme povedať, že Turecko nelegálne okupuje územie Európskej Únie (keďže Cyprus je od roku 2004 členom EÚ).

  Ekonomika

  Na cyperskej ekonomike má okrem turizmu mimoriadny podiel aj finančníctvo. Cyprus je do určitej miery považovaný za daňový raj.

  Obyvateľstvo

  77 percent obyvateľov sú Gréci. 18 percent sú Turci.

  Náboženstvo

  78 percent obyvateľstva sa hlási k ortodoxnému kresťanstvu. 20 percent obyvateľov tvoria moslimovia.

  Články pre Cyprus: