Čína

  Oficiálny názov: Čína

  Hlavné mesto: Peking

  Počet obyvateľov: 1 376 049 000

  Rozloha: 9 596 961 km²

  HDP na obyvateľa:  13 801  $

  Kód meny: CNY

  Názov meny: Yuan Renminbi

   

  Ťažko možno o Číne napísať na začiatok niečo, čo už všetci nevedia. Čína je tretia, respektíve štvrtá, najväčšia krajina na svete. Z pohľadu počtu obyvateľov ide o suverénne najľudnatejšiu krajinu, hoci za pár desaťročí ju pravdepodobne predbehne India.

  Populačný rast v Číne totiž už ani zďaleka nie je taký ako v minulosti a je omnoho nižší ako v Indii a ďalších rozvojových krajinách. Čína v minulosti tvrdo zasiahla do populačného rastu. Veľmi dobre známa je politika jedného dieťaťa. Každý pár má povolené iba jedno dieťa. Za každé ďalšie platia Číňania pokuty.

  Čína je dnes druhou najväčšou ekonomikou sveta a je len otázkou času, kedy začne svetu aj v tomto smere dominovať. Za jednu generáciu dokázala dokonať totálnu zmenu. Ešte v 70-tych rokoch šlo o chudobnú krajinu, ktorá sa spoliehala najmä na poľnohospodárstvo. Potom prišlo z vedenia komunistickej strany rozhodnutie, že Čína sa ide modernizovať a dobiť svet. Krajine sa podarilo takmer všetko.

  Staroveká Čína je samostatná civilizácia, ktorá viac-menej bez prerušenia prešla až do súčasnej Číny. Čínsky štát prežil neuveriteľne dlhé obdobie bez vážnejšieho narušenia.  Staroveká Čína síce v minulosti bola kolonizovaná, jedinečnosť čínskej kultúry však spôsobila to, že kolonizátori sa asimilovali medzi Číňanov.

  Zaujímavosti Číny sú najmä rôzne čínske zvyky, ktoré sú pre bežného Európana veľmi exotické. Čínske pamiatky, to je najmä Čínsky múr, čo je v očiach cudzincov prakticky symbol celej krajiny. Každá dovolenka v Číne smeruje práve na Čínsky múr. Veľa turistov sa teší aj na čínsku gastronómiu. Čínske jedlo však nájdete aj mimo krajiny. Čínska kuchyňa patrí medzi najlepšie na svete. Po čínske recepty nemusíte chodiť do Číny. Kopu ich nájdete na internete a v rôznych publikáciách. Kačacia „čína“ je dostupná v mnohých reštauráciách aj na Slovensku.

  Dovolenku v Číne komplikujú víza. Víza do Číny nie je také jednoduché zohnať. Viac-menej platí, že do Číny musíte cestovať s nejakou cestovnou kanceláriou. Prísnosť vízovej politiky sa však postupne uvoľňuje.

  Mapu Číny nie je problém kúpiť v kníhkupectvách či na internete. Kvalita mapových podkladov však je horšia ako to, na čo sme zvyknutí doma.

  Z histórie

  Čína je považovaná za kolísku civilizácie. História tejto krajiny je neuveriteľnej bohatá, a len veľmi ťažko je možné ju zhrnúť tu na niekoľkých riadoch.  Číňania sú na svoju históriu veľmi hrdí. Čínsku civilizáciu považujú za nadradenú všetkým ostatným.  S opovrhnutím sa pozerajú aj na Západnú civilizáciu. Ľudia veľmi zle vnímajú obdobie, kedy bola Čína okupovaná Britmi. Považujú to za veľké poníženie. Z tohto pocitu do veľkej miery pramení túžba dostať sa medzi vyspelé krajiny a vrátiť veľkej Číne jej primeranú pozíciu.

  Ekonomika

  Oficiálnou menou Číny je renminbi (yuan). Čína spustila masívne ekonomické zmeny v roku 1978. Vo vládnucej strane vznikol plán, ktorého sa Čína striktne držala. Rastu ekonomiky podriadila všetko – od slobody jednotlivca (ľudské práva, politika jedného dieťaťa atď.) až po životné prostredie (priemysel extrémne znečisťujúci životné  prostredie). Čína po dobu takmer 40 rokov nepretržite prudko rástla. Ročné prírastky hrubého domáceho produktu sa pohybovali cez 10 percent. V súčasnosti Čína ekonomicky spomaľuje. Celkovo je krajina ešte chudobná, mestské časti sú však minimálne na takej ekonomickej úrovni ako Slovensko.

  Obyvateľstvo

  Čínska populácia je takmer stabilizovaná. Miera rastu obyvateľstva je iba 0,4 percenta ročne. V absolútnych číslach sú to stále obrovské prírastky, oproti iným rozvojovým krajinám je to však mimoriadne dobré číslo.

  Náboženstvo

  Takmer 90 percent Číňanov sú ateisti, alebo ľudia praktizujúci tradičné náboženstvo či taoizmus.

  Články pre Čína: