Čile

  Oficiálny názov: Čile

  Hlavné mesto: Santiago

  Počet obyvateľov: 18 006 407

  Rozloha: 756 096  km²

  HDP na obyvateľa:  23 165 $

  Kód meny: CLP

  Názov meny: čílské peso

   

  Čile je juhoamerická krajina rozkladajúca sa medzi Andami a Tichým oceánom. Je charakteristická svojím tvarom – dlhý pas tiahnuci sa takmer celým západným pobrežím Južnej Ameriky.

  Severná časť Čile je tvorená púšťou Atacama. Oblasť je riedko osídlená, nachádza sa tu však najväčšie bohatstvo krajiny – obrovské zásoby minerálnych rúd. Práve tu sa ťaží meď, ktorú Čile dodáva do celého sveta. Čile má v ťažbe medi výrazný podiel z celosvetovej ťažby. A vzhľadom na zásoby tejto rudy sa to len tak ľahko nezmení.

  Obyvateľstvo Čile je sústredené do malej stredovej časti krajiny. Tu sa nachádza aj hlavné mesto Santiago. Juh Čile tvoria lesy a plochy vhodné pre dobytok. Čile si robí nároky aj na časť Antarktídy.

  Čile susedí s Peru, Bolíviou a Argentínou. Do Čile patria aj tichomorské ostrovy: Juan Fernández, Salas y Gómez, Desventuradas a turisticky veľmi populárne Veľkonočné ostrovy.

  Krajina je turisticky zaujímavá. Problém je vzdialenosť. Čas letu do Čile je cez 20 hodín. Pamiatky Čile nie sú také atraktívne ako príroda.

  Národným športom je futbal. Čilský futbal zaujal aj na posledných majstrovstvách sveta.

  Z histórie Čile

  Španieli kolonizovali dnešné územie Čile v polovici 16. storočia. Nepodarilo sa im však dostať pod kontrolu južnú časť krajiny. Čile získalo od Španielskeho kráľovstva nezávislosť v roku 1818. Nasledujúce desaťročia bolo Čile mimoriadne stabilné, čo pomohlo k ekonomických a územným ziskom. Severnú časť terajšieho štátu získalo Čile na konci 19. storočia vo Vojne o Pacifik s Bolíviou a Peru.

  Zaujímavú politickú nestabilitu zaznamenalo Čile v druhej polovici 20. storočia. V 60- a 70-tych rokoch sa vyhrotili rozdiely medzi pravicou a ľavicou. Vrcholom bol prevrat v roku 1973. Moci sa ujal Augusto Pinochet, ktorý vládol až do roku 1990. Jeho autoritatívny režim je spájaný s 3000 mŕtvymi, respektíve nezvestnými ľuďmi.

  Ekonomika

  Čile je najbohatšia a najvyspelejšia ekonomika Južnej Ameriky. V rebríčku ekonomickej slobody krajine patrí dokonca siedme miesto na celom svete. V Čile nájdete rýchly a efektívny súdny systém a rozpočtovo zodpovedné vlády.

  Ťažba medi tvorí 20 percent hrubého domáceho produktu a dokonca 60 percent všetkého exportu. V roku 2010 sa Čile, ako prvá krajina Južnej Ameriky, stalo členom Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj – OECD.

  Populácia

  Až 85 percent populácie žije v mestách. 40 percent obyvateľstva žije v aglomerácii hlavného mesta Santiago. Čile je multietnický štát. Približne 57 percent ľudí sú belosi, 40 miešanci a zvyšok pôvodní obyvatelia.

  Náboženstvo

  Čile je, rovnako ako všetky latinskoamerické krajiny, kresťanské. Ku katolíckej viere sa hlási asi 67 percent ľudí. Protestantov je výrazne menej – 17 percent.

  Články pre Čile: