Chorvátsko

  Oficiálny názov: Chorvátsko

  Hlavné mesto: Záhreb

  Počet obyvateľov: 4 284 889

  Rozloha: 56 594 km²

  HDP na obyvateľa: 20 873 $

  Kód meny: HRK

  Názov meny: chorvátska kuna

   

  Chorvátsko sa nachádza na Balkáne v susedstve Slovinska, Srbska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny a Čierne hory. Na mape Chorvátsko hľadajte východne od Talianska.

  Chorvátsko je asi o 16 tisíc km² väčšie ako Slovensko, má však o viac ako jeden milión obyvateľov menej. Ekonomicky je na tom asi o tretinu horšie. Hrubým domácim produktom na hlavu sa Chorvátsko najviac podobá Rumunsku.

  Krajina je tvorená viac ako tisíckou ostrovov. Chorvátsko vie tento dar prírody  veľmi dobre využiť. Cestovný ruch tvorí najvýznamnejšiu časť miestnej ekonomiky. V minulosti to bolo považované za veľkú výhodu, dnes však z takto orientovanej ekonomiky vyplývajú rôzne riziká. Chorvátsko sa môže vydať na tzv. grécku cestu.

  Chorvátske more je najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou Slovákov. Každý rok sa desiatky tisíc Slovákov vyberú oddychovať na početné chorvátske pláže. Pláže sú väčšinou kamenisté. V Chorvátsku sa však nájdu aj pieskové pláže (aj FKK).

  Medzi najkrajšie chorvátske miesta patria najmä ostrovy. Najpopulárnejšie sú:

  • Brač – na juhu tohto ostrova sa nachádza známe letovisko Bol
  • ostrov Vis
  • Rab – na severe ostrova sa nachádza obec Lopar
  • ostrov Pag
  • Krk

  Orebič je obec, ktorá leží na polostrove Pelješac. Ďalším obľúbeným cieľom nielen slovenských dovolenkárov je mesto Rabac. Trogir je zaujímavé prímorské kúpeľné mesto neďaleko Splitu. Na juhu polostrova Istria nájdete ďalšiu zaujímavú turistickú atrakciu – prístavném mesto Pula.

  Svetovo najznámejšou destináciou Chorvátska je Dubrovník. Historické centrum tohto mesta je zapísané na Zozname kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Dubrovník bol počas Juhoslovanskej vojny výrazne poškodený. Chorvátom sa ho neskôr podarilo zrekonštruovať.

  Mestečko Gradac nájdete v najjužnejšie časti Makarskej riviéry. V tejto časti Chorvátska sa nachádza aj mestečko Podgora.

  Navštíviť sa oplatí aj osadu Selce, ktorá sa nachádza asi 40 kilometrov od Rijeky. Ešte o 20 km ďalej si môžete pozrieť mestečko Senj.

  Ďalšie tipy na návštevu:

  • mesto Zaton
  • Baška Voda
  • Opatija
  • Zadar
  • Omiš
  • Brela
  • Tučepi
  • Vodice
  • Nin
  • Bibinje
  • Petrčane

   

  Chorvátske počasie síce nie je také spoľahlivé ako na severe Afriky, pokiaľ  však budete mať šťastie, chorvátske slnko vám pripraví nádhernú dovolenku. Aktuálne počasie v Chorvátsku je najlepšie sledovať na internete. Nikdy to však nie je 100-percentne spoľahlivé. Predpoveď počasia v Chorvátsku je vždy potrebné brať s rezervou (ako kdekoľvek inde na svete).

  Najviac ľudí do Chorvátska cestuje za pomoci cestovných kancelárií. Chorvátsko sa ale dá zvládnuť bez väčších problémov aj na vlastnú päsť. Ponuka hotelov v Chorvátsku je naozaj bohatá. Ubytovanie si môžete rezervovať už doma na Slovensku prostredníctvom internetu. Najlacnejším ubytovaní v Chorvátsku sú kempy. Ak chcete lacnú dovolenku, vyberte sa k Jadranskému moru vlastným autom a ubytujte sa v jednom z mnohých kempov. Chorvátsko all inclusive to síce nebude, ušetríte však nemalé peniaze.

  Do Chorvátska sa dá dostať aj letecky. Vzhľadom na vzdialenosť využitie leteckej dopravy veľký význam nemá.

  Pokiaľ beriete zo sebou do Chorvátska aj auto, nezabudnite na mýto na diaľniciach. Chorvátske diaľnice sú síce dobré, ale spoplatnené. Na ostrovy sa dostanete pomocou lodí. Chorvátske trajekty sú relatívne lacné a pohodlné.

  Slováci sa v Chorvátsku zaujímajú aj o nehnuteľnosti. Chorvátske reality sú atraktívne a oproti prímorským nehnuteľnostiam v Západnej Európy aj lacné. Domy na predaj v Chorvátsku ponúkajú aj slovenské realitné kancelárie.

  História Chorvátska

  Chorváti mali vlastné kráľovstvo už v 10. storočí. V dvanástom storočí vstúpili do spolku s Uhorskom. Neskôr spolupracovali s Habsburgovcami, aby sa vyhli priamej konfrontácii s Osmanskou ríšou.  V roku 1527 si zvolili Ferdinanda I. na čelo chorvátskeho kráľovstva. Ferdinand I. patril do rodu Habsburgovcov.

  V roku 1918 Chorvátsko spolu so Slovincami a Srbmi vytvorilo Štát Srbov, Chorvátov a Slovincov. Neskôr z toho vzniklo Juhoslovanské kráľovstvo. Po druhej svetovej vojne sa Chorvátsko dostalo do novej podoby Juhoslávie, tentoraz socialistickej republiky.

  Krajina vyhlásila nezávislosť od Juhoslávie v roku 1991. Nasledovali štyri roky Chorvátskej vojny o nezávislosť.

  Ekonomika

  Základom ekonomiky Chorvátska je turizmus. Chorvátsko patrí medzi malú skupinu štátov sveta, ktoré sa môžu pochváliť tým, že ich počet obyvateľov je menší ako ročný počet turistov.

  Chorvátsko má niečo cez 4 milióny obyvateľov. V roku 2014 do krajiny pricestovalo cez 14 miliónov turistov a tento počet neustále rastie. Vláda očakáva, že v roku 2020 toto číslo dosiahne úroveň 20 miliónov.

  Turizmus tvorí až 20 percent hrubého domáceho produktu. Chorvátsko čelí problému, že vďaka vysokému rozvoju turizmu sa v jeho ekonomike nebude dariť priemyslu. Infraštruktúra je cielená  pre zahraničných turistov. Chorvátske diaľnice a železnice sú vo výbornom stave.

  Oficiálnou menou Chorvátska je kuna.

  Obyvateľstvo

  Populácia Chorvátska v prvej polovici 90-tych rokov postupne klesala. Počet úmrtí prevyšoval počet novonarodených detí. Na konci 90-tych rokov sa to však začalo meniť a imigrácia ročne prispela k postupnej stabilizácie obyvateľstva.  Priemerný počet detí na jednu ženu stále patrí medzi najnižšie na svete.

  Náboženstvo

  Chorvátsko je katolícka krajina. K ortodoxnej cirkvi sa hlásia asi 4 percentá populácie. Islam vyznávajú asi 2 percentá obyvateľstva.

  Články pre Chorvátsko: