Bulharsko

  Oficiálny názov: Bulharsko

  Hlavné mesto: Sofia

  Počet obyvateľov: 7 364 570

  Rozloha: 110 994 km²

  HDP na obyvateľa:  17 869 $

  Kód meny: BGN

  Názov meny: Bulgarian Lev

   

  Bulharsko je stredne veľká krajina nachádzajúca sa na juhovýchode Európy. Je členom Európskej Únie a Severoatlantickej aliancie. Nie je členom schengenského priestoru.

  Dovolenka v Bulharsku už niekoľko desaťročí patrí k najobľúbenejším destináciám slovenských turistov. V minulosti sme veľký výber prímorských destinácií nemali. Dnes Bulharsko láka najmä na kultúrnu a jazykovú príbuznosť v spojení s veľmi dobrými cenami.  Ubytovanie  v Bulharsku a ceny stravovania sú aj pre Slovákov veľmi priaznivé.

  Last minute Bulharsko a ultra last minute Bulharsko patria medzi najobľúbenejšie produkty cestovných kancelárií. Do Bulharska sa cestuje letecky. Ide to aj po ceste, trvá to však zbytočne dlho. Mapa Bulharska je toho dôkazom. Kto má rád dobrodružstvo, tomu to prinesie pekné zážitky.

  Destinácie ako Zlaté piesky, Pomorie, Obzor, Albena, Slnečné pobrežie, Sozopol, Kiten, Varna či Nesebar patria k svetovo významným turistickým atrakciám. Medzi Slovákmi sú najobľúbenejšie Primorsko a Zlaté piesky. Letecké dovolenky do Bulharska  smerujú napríklad aj do hotela kotva Bulharsko. Krajina ponúka širokú paletu ubytovacích zariadení – od lacných hotelov pre cestujúcich študentov až po luxusné päťhviezdičkové hotely pre náročných.

  Z histórie Bulharska

  Bulharsko po dlhé obdobie malo vlastné kráľovstvo. Tzv. druhé  Bulharské kráľovstvo padlo v roku 1396 a nadvlády nad krajinou sa na niekoľko storočí chopila Osmanská ríša. Bulharom sa zo svojej krajiny podarilo Turkov vyhnať až za pomoci Ruskej armády.  Tá v Rusko-tureckej vojne v rokoch 1887 až 1888 porazila Osmanskú ríšu a umožnila vznik tretieho Bulharského kráľovstva. Nasledujúce roky boli charakterizované problémami so susedmi. Toto bola najväčšia motivácia, prečo Bulharsko po obe svetové vojny stále na strane Nemecka. V roku 1946 sa z Bulharska stala socialistická krajina. V takomto ekonomickou systéme žili Bulhari až do roku 1989, kedy došlo k zmene režimu. Bulharsko sa tak vydalo na strastiplnú cestu premeny centrálne plánovanej ekonomiky na jej trhovú podobu.

  Ekonomika Bulharska

  Bulharsko je postkomunistická krajina rovnako ako Slovensko. Dôsledkom toho je aj to, že za posledných 25 rokov krajina prešla kompletnou prestavbou ekonomiky.

  Po druhej svetovej vojne bolo Bulharsko viac-menej poľnohospodárskou krajinou. V nasledujúcich desaťročiach štát vybudoval priemysel. Po páde komunizmu Bulharsko prežilo veľmi ťažké ekonomické časy. Jedným z dôsledkov tejto mizérii bola aj masová emigrácia.

  Na začiatku 21. storočia sa však Bulharsku začalo dariť. Ekonomika prudko rástla až do finančnej krízy v roku 2008. Vtedy celá ekonomika spolu s priemyslom výrazne klesli.

  Bulhari sa okrem priemyslu môžu spoľahnúť aj na turistický priemysel. Bulharsko ročne navštívi približne 7 miliónov zahraničných turistov. Toto číslo je veľmi pekné, avšak krajina má ďaleko väčší potenciál. Okrem známych prímorských destinácií ako Zlaté piesky či Primorsko má Bulharsko aj krásne hory ako Rila či Pyrin. Pridajte k tomu historické mestá ako Nesebar a máte takmer dokonalú dovolenkovú destináciu. Krajina  stále má čo zlepšovať  – ide najmä o infraštruktúru a celkovú propagáciu vo svete.

  Obyvateľstvo

  Až 73 percent populácie žije v mestách. Pre porovnanie na Slovensku je to iba 54 percent. Etnickí Bulhari tvoria 85 percent populácie. Významnými menšinami sú Turci a Rómovia.

  Bulharsko prežíva populačnú krízu. Od pádu železnej opony po rok 2005 z Bulharska emigrovalo cez jeden miliónov ľudí.

  Náboženstvo

  Väčšina obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Ide o ortodoxných kresťanov. V Bulharsku nájdete aj pomerne výraznú moslimskú menšinu. Až 10 percent ľudí sú suniti. Len ťažko by ste ich však rozoznali od kresťanov. Suniti v Bulharsku sa nemodlia a nenosia šatky.

  Články pre Bulharsko: