Brazília

  Oficiálny názov: Brazília

  Hlavné mesto: Brasília

  Počet obyvateľov: 204 451 000

  Rozloha: 8 515 767 km²

  HDP na obyvateľa:  15 941 $

  Kód meny: BRL

  Názov meny: Brazílsky real

   

  Brazília je piata najväčšia krajina na svete. Platí to aj pre počet obyvateľov, aj pre rozlohu. Zároveň platí, že ide o najväčšiu portugalsky hovoriacu krajinu na svete. Má pobrežie o dĺžke 7 491 km. Brazília susedí so všetkými juhoamerickými krajinami okrem Čile a Ekvádoru. Brazília dominuje celej Južnej Amerike – zaberá viac ako 47 percent celého kontinentu. Mapa Brazílie je tak takmer taká veľká ako mapa celej Južnej Ameriky. Vlajka Brazílie, miestnymi nazývaná aj Auriverde, bola oficiálne prijatá v roku 1889.

  Brazília je domovom Brazílskeho pralesu, ktorý je považovaný za jeden z najdôležitejších bodov našej ekosféry. Už dlhé desaťročia je predmetom záujmu rôznych ochranárskych organizácii. Odlesňovanie je problémov všade na svete, v Brazílii je však tento problém najvypuklejší. Brazílsky prales sa často označuje za pľúca Zeme. Výrazne poškodenie pralesa môže mať globálne dôsledky.

  Z histórie Brazílie

  Krajina je v celom regióne Latinskej Ameriky pomerne zaujímavou raritou. Všetky krajiny tohto regiónu rozprávajú po španielsky. Len v Brazílii je oficiálnym jazykom portugalčina.

  Po príčinách tohto stavu treba ísť do roku 1500, kedy sa na brazílskych brehoch vylodil Pedro Álvares Cabral a vztýčil tu portugalskú vlajku. Portugalskou kolóniou zostala Brazília až do roku 1808, kedy francúzske vojská napadli Portugalsko. Portugalci zareagovali presunom hlavného mesta svojho kráľovstva do Ria de Janeira. V roku 1815 sa Portugalské kráľovstvo premenovalo na Spojené kráľovstvo Portugalska, Brazílie a Algarve. Nezávislosť získala Brazília v roku 1822, kedy vzniklo Brazílske kráľovstvo. Tento režim pretrval až do roku 1889, kedy po prevrate vznikla republika.

  Ekonomika Brazílie

  Brazílska ekonomika je ôsma najväčšie na svete. Ak berieme do úvahy kúpnu silu, tak si Brazília v tomto smere ešte o jednu priečku polepší. Medzinárodné ekonomické inštitúcie predpokladajú, že pomerne rýchlo sa Brazília prepracuje v týchto rebríčoch až na piatu pozíciu.

  Ekonomicky je Brazília radená do zoskupenia BRICS, kam patrí aj Rusko, India, Čína a Južná Afrika.

  Hrubý domáci produkt je na úrovni okolo 15 tisíc dolárov. Pre porovnanie – hrubý domáci produkt Slovenska bol v roku 2014 okolo 29 tisíc dolárov.

  15 tisíc dolárov je na Latinskú Ameriku veľmi slušné číslo. Platy v Brazílii sú rôznorodejšie ako na Slovensku. Vzdelaní ľudia zarábajú viac ako u nás. Nevzdelaní menej. Jedným z veľkých problémov rozvojových krajín, kam Brazília patrí, sú aj veľké príjmové nerovnosti.

  Brazília má pomerne pestrú ekonomiku. Základ tvorí priemysel a poľnohospodárstvo. Hádam najznámejšou brazílskou priemyselnou firmou je Embraer. Je to tretí najväčší svetový výrobca dopravných lietadiel – po Boeingu a Airbuse. Brazília je už po dobu 150 rokov najväčším svetovým producentom kávy.

  Rastúci význam v ekonomike krajiny má ťažba ropy a zemného plynu. V Brazílii boli nedávno objavené významné ložiská ropy, ktoré zabezpečia krajine dodatočné príjmy na mnoho rokov dopredu.

  Čím ďalej dôležitejšiu rolu hrá aj turistický priemysel. Dovolenka v Brazílii je populárna na celom svete. Ročne do Brazílie pricestuje približne 5 miliónov zahraničných návštevníkov. Medzi zaujímavosti Brazílie patrí aj futbal. Je to národný šport. Pridajte k tomu brazílsky karneval a máte veľmi zaujímavú dovolenku.

  Populácia Brazílie

  Brazília je multietnická krajina. Približne 48 percent populácie seba opisuje ako belochov, ďalších 43 percent ľudí samých seba označuje za hnedých.  Takmer 7 percent za čiernych a pol percenta sú Aziati.

  Náboženstvo

  Brazília je kresťanská. Katolíkov je 64 percent, protestantov 22 percent.

  Články pre Brazília: