Belgicko

  Oficiálny názov: Belgicko

  Hlavné mesto: Brusel

  Počet obyvateľov: 11,2 mil.

  Rozloha: 30 528 km²

  HDP na obyvateľa:  38 826 $

  Kód meny: EUR

  Názov meny: Euro

   

  Belgicko je štát v Západnej Európy spájajúci germánsku a frankofónnu časť Európy. Je to do veľkej miery umelý štát. Krajina vznikla na základe dohody mocností kontinentu, ktoré potrebovali, aby dôležité prístavy v tejto časti Európy nepadli do rúk žiadnemu  rivalovi.

  Umelosť štátu je ľahko cítiť aj dnes. Krajina je stále rozdelená na dve časti. Flámska časť, v súčasnosti bohatšia, má blízko k Holandsku. Valóni zase hovoria po francúzsky a ťahá ich to k Francúzsku. Belgicko tak nemá jednotný jazyk. Tieto dve skupiny obyvateľstva sa nedokážu ľahko dohodnúť na usporiadaní krajiny. Belgicku už viackrát hrozil rozpad a krajina je prakticky permanentne v politickej kríze.

  Belgicko mestá

  Hlavným mestom Belgicka je Brusel. Toto mesto viac-menej drží celú krajinu pokope. Brusel má nadnárodný význam. Je sídlom mnohých európskych a svetových inštitúcií. V Bruseli sídli napríklad Európska Únia či Severoatlantická aliancia.

  Na Antverpy je Belgicko hrdé. Medzi ďalšie turisticky zaujímavé mestá patria Bruggy či Gent. Všetko sú to nádherné historické mestá. Mapa Belgicka je plná takýchto skvostov. Určite vás očaria aj ďalšie zaujímavosti Belgicka. Počasie v Belgicku je trochu iná záležitosť. Pri dovolenke v Belgicku musíte väčšinou počítať s nie práve najkrajším sychravým počasím.

  Z histórie krajiny

  Belgicko sa nachádza vo veľmi zaujímavej časti Európy. Dnešný Benelux (Belgicko, Holandsko a Luxembursko) boli od nepamäti známe aké nížinné prímorské krajiny. Toto vytváralo skvelé podmienky pre obchod a rozvoj miest. Súčasné Belgicko bolo bohatou a živou časťou Európy už od 16. storočia.  Veľkú časť histórie bolo Belgicko súčasťou Holandska.

  Historicky je známe aj ako „bojové pole Európy“. Odohralo sa tu totiž množstvo významných bitiek. Obe svetové vojny pozíciu Belgicka iba posilnili. Môže za to najmä poloha medzi tradičnými európskymi mocnosťami – Francúzskom, Nemeckom a Veľkou Britániou. Tieto tri významné mocnosti časom dospeli k názoru, že je ideálne toto územie držať v neutrálnych rukách. Išlo im najmä o prístavy, ktoré majú strategický význam.  Belgicko získalo od Holandska nezávislosť v roku 1830.

  Počas priemyselnej revolúcie Belgicko plne využilo svoju polohu a významne prispelo k pretvoreniu sveta. Priemyselná revolúcia postavila krajinu do role bohatej mocnosti. Belgičanom sa podarilo získať niekoľko významných kolónií – Kongo, Rwanda, Burundi či malá časť Maroka.

  Ekonomika Belgicka

  Belgicko je bohatá krajina s vyspelou ekonomikou. Na malom priestore (Belgicko je menšie ako Slovensko) je sústredených približne dvakrát viac ľudí ako u nás. Toto ekonomickej aktivite iba prospieva.

  Práca v Belgicku je cieľom mnohých Východoeurópanov. Práca láka najmä mzdami. Tie sú často mnohonásobné vyššie ako tie naše. Vodič mkd v Belgicku patrí medzi obľúbené pozície Slovákov.

  Slováci do Belgicka často jazdia aj do autobazárov.  Autobazár v Belgicku dokáže ušetriť kupcovi ojazdeného auta veľmi zaujímavé peniaze.

  Obyvateľstvo Belgicka

  Belgicko patrí medzi najurbanizovanejšie krajiny sveta. Až 97 percent ľudí žije v mestách. Na Slovensku žije v mestách podstatne menej ľudí – iba 54 percent. hustota obyvateľstva je 365 ľudí na km². Na Slovensku je to 110.

  Belgicko má tri oficiálne jazyky.  Holandštinou (flámštinu) hovorí 59 percent obyvateľstva. Po francúzsky doma hovorí 40 percent ľudí. Nemčina je okrajový jazyk. Hovorí ňou iba jedno percento.

  Ako už bolo spomenuté, Belgicko je rozdelená krajina. Spory medzi Flámami a Valónmi sú živé a vyzerá to, že riešenie bude veľmi zložité. Bohatší Flámi cítia, že musia zbytočne doplácať na svojich chudobnejších po francúzsky hovoriacich spoluobčanov.

  Články pre Belgicko: