Austrália

  Oficiálny názov: Austrália

  Hlavné mesto: Canberra

  Počet obyvateľov: 24 miliónov

  Rozloha: 7 692 024 km²

  HDP na obyvateľa: 47,608 $

  Kód meny: AUD

  Názov meny: Australian Dollar

   

  Austrália je šiesta najväčšia krajina na svete nachádzajúca sa v Oceánii. Historicky je naviazaná na Západ, keďže ju kolonizovali Briti, postupne sa však mení. Získava ázijskejší charakter, keďže väčšina imigrantov pochádza práve z tejto časti sveta a celá ekonomika je závislá na ázijských obchodných partneroch.

  Je tvorená hlavnou pevninou, ostrovom Tasmánia a množstvom ďalších mini ostrovov. Susedí s nasledujúcimi štátmi: Papua Nová Guinea, Indonézia, Východný Timor, Šalamúnove ostrovy, Vanuatu a Nový Zéland.

  Austrália patrí medzi najbohatšie štáty na svete. Vďaka bohatým zásobám surovín má na mnoho rokov dopredu postarané o prosperitu.

  Z histórie Austrálie

  Súčasná Austrália bola osídlená už pred 40 tisíc rokmi. Pôvodní obyvatelia žijú v krajine dodnes. Ich integrácia do modernej spoločnosti však nie je ukončená.

  Pre európsky svet Austráliu objavili Holanďania v roku 1606. Východnú časť krajiny vyhlásili v roku 1770 Briti za svoje územie a začali ju kolonizovať. Spočiatku sem boli transportovaní väzni. Austrália skutočne začínala ako trestanecká kolónia.

  Krajina bola dlho súčasťou britského impéria. Postupne ale získavala samostatnosť. Proces bol plynulý a k žiadnemu boju za nezávislosť nikdy nedošlo. K pomerne významnému zlomu v tomto procese došlo po druhej svetovej vojny. Tento konflikt totiž Veľkú Britániu mimoriadne oslabil.  Akékoľvek ústavné prepojenie Austrálie a Veľkej Británie bolo ukončené v roku 1986, hoci hlavou štátu stále zostáva britská kráľovná.  V roku 1999 prebehlo referendum, v ktorom sa Austrálčania mali vyjadriť k tomu, či chcú, aby sa ich krajina zmenila na republiku. 55 percent zúčastnených voličov tento krok odmietlo. Austrálska vlajka veľmi dobre ukazuje vzťah medzi Britániou a Austráliou.

  Ekonomika Austrálie

  Mapa Austrálie vám ihneď napovie, že krajina je neuveriteľne veľká. Najmä keď zoberieme do úvahy počet obyvateľov. Zaujímavosti Austrálie nie sú iba klokany a ďalšie zvláštne zvieratá. Mimoriadne zaujímavá je aj ekonomika. Príjmom na obyvateľa Austrália patrí k najbohatším krajinám sveta. Najdôležitejšou súčasťou austrálskej ekonomiky je ťažba najrôznejších nerastných surovín. Medzi najväčších zákazníkov v tomto smere patrí Čína. Ekonomika Austrálie je tak do veľkej miery závislá od tohto ázijského obra.

  Prakticky všetky austrálske mestá sa nachádzajú na východnom pobreží. Vnútrozemie krajiny je takmer neosídlené.

  Turizmus

  Drahé letenky do Austrálie do veľkej miery obmedzujú medzinárodný turizmus. Letenka do Austrálie z Ázie ale nie je až taká drahá. Budúcnosť turizmu je tak práve na tomto trhu. Jedinečné austrálske zvieratá, austrálske podnebie, austrálske pamiatky, rastlinstvo, vodstvo – to všetko má potenciál prilákať milióny turistov z celého sveta.

  Austrália obyvateľstvo

  Pôvodne kompletne európska populácia získava čím ďalej tým ázijskejší charakter. Európania sú už v Austrálii menšinou. Práca v Austrálii je snom mnohých obyvateľov chudobných krajín. Austrálske mzdy sú totiž mimoriadne vysoké. Zároveň sú tu však veľmi vysoké aj náklady na život. Pracovné víza v Austrálii ale nedostane každý. Krajina neustále prijíma migrantov, ale vyberá si. Na svoje územie vpúšťa väčšinou iba vzdelaných ľudí, alebo pracovníkov na pozície, ktoré trpia nedostatkom pracovnej sily.

  Austrália náboženstvo

  Pôvodne kresťanská krajina vplyvom nových prúdov migrácie získava nový charakter. Najviac, až 25 percent populácie, sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi. Austrália má aj 2,5-percentnú budhistickú či dvojpercentnú moslimskú menšinu.

  Články pre Austrália: